W Polsce mamy dziś ponad 4 tys. wolnych biur. Jest to wzrost o 18 proc. w porównaniu z końcem marca. Dane REDD, aktualizowane w czasie rzeczywistym, pokazują zwolnienia powierzchni biurowej głównie przez małe i średnie firmy, które najczęściej są najemcami modułów poniżej 500 m kw. Analitycy REDD przestawiają trzy dowody.
#1. Ponad cztery tysiące wolnych biur. Wzrost o 18 proc. w porównaniu z końcem marca
- W pierwszym kwartale roku zasoby dostępnych modułów poruszały się stabilnie w granicach 3650 – 3750. Punktem przełomowym, w którym zaobserwowano wejście w wyraźny trend wzrostowy był początek kwietnia.
- Dane REDD wskazują, że w ciągu dwóch miesięcy (kwiecień/ maj) na dwudziestu pięciu rynkach w Polsce przybyło 675 modułów biurowych, które nie zostały zaabsorbowane przez nowe umowy najmu zawarte w tym okresie.
- Powyższe przestrzenie zasiliły łączne zasoby dostępnych biur, które na koniec zeszłego tygodnia wynosiły 4346 modułów (wzrost o 18 proc. w porównaniu do końca marca).
#2. Dostępne biura mniejsze o 20 proc.
- Średnia powierzchnia dostępnych biur do wynajęcia spadła o ponad 20 proc. i wynosi 419 m kw. w porównaniu z początkiem marca 2020 (527 m kw.).
- Trend widoczny na poniższym wykresie jest wynikiem pojawiania się na rynku dużej liczby modułów biurowych o powierzchni poniżej średniej.
#3. Średnio 30 modułów biurowych zasila podaż każdego tygodnia
- Od końca marca nie zanotowano żadnego tygodnia, w którym bilans wynajętych i zwolnionych modułów biurowych byłby na korzyść strony popytowej.
- Średnio co tydzień na rynek trafia 31 modułów, które zasilają stronę podażową.
Podsumowanie i wnioski
Powyższe obserwacje dostarczają dowodów na poparcie hipotezy o zwolnieniach powierzchni biurowej głównie przez małe i średnie firmy, które najczęściej są najemcami modułów poniżej 500 m kw.
– Dla szerszego obrazu, wyciągając wnioski, należy jednak zwrócić również uwagę na to, jak liczba wolnych modułów koreluje z zasobami dostępnej powierzchni wyrażonej w m kw. Dane REDD wskazują, że w okresie kwiecień i maj dostępna powierzchnia wzrosła o 175.250 kw. do poziomu 2.408 tys. m kw. Biorąc pod uwagę liczbę nowych modułów (675) i przyrost powierzchni (175 tys. m kw.) możemy określić, że średnia wielkość nowego modułu wyniosła ok. 260 m kw. Takie dane mogą sygnalizować, że obecne trendy dotyczą głównie małych i średnich najemców. W badanym okresie nie zaobserwowano ponadprzeciętnych ruchów w odniesieniu do dużych powierzchni. Ze względu na większą stabilność dużych firm oraz długoterminowe warunki najmów, ewentualne efekty pandemii COVID-19 i recesji gospodarczej będą miały inną dynamikę – często zauważalną ze znacznym opóźnieniem – mówi Piotr Smagała, dyrektor zarządzający REDD.
Źródło: REDD.