Rynek powierzchni biurowych

Miasta regionalne wyrastają na gwiazdy rynku biur

Maraton Poznan Poland

Maraton Poznań

Europa Środkowo-Wschodnia jest coraz bardziej atrakcyjna dla inwestorów. Biurowce w tym regionie zapewniają korzystne stopy kapitalizacji oraz niskie ryzyko inwestycyjne – podaje raport „Rising Stars 2015”,opublikowany przez Skanska, JLL, Colliers International i ABSL.

W Europie Środkowo-Wschodniej mamy do czynienia z ogromną luką w obszarze inwestycji w sektorze nieruchomości komercyjnych – biurowych, stwarzającą olbrzymią szansę dla regionu. Mimo że CEE jest jednym z największych motorów rozwoju gospodarczego na kontynencie (ze średnim wzrostem PKB prognozowanym przez McKinsey na poziomie 4,6%),reprezentuje zaledwie kilka procent całkowitej wartości transakcji inwestycyjnych w Europie.

Region CEE ma jednak szansę szybko nadrobić zaległości i wzmocnić swoją pozycję na europejskim rynku nieruchomości, ponieważ fundusze stają się coraz bardziej otwarte na realizację nowych strategii inwestycyjnych. Natomiast, jak informuje JLL, całkowita wartość transakcji na rynku globalnym ma wzrosnąć od 5% do 10% w 2015 roku.

Większość krajów w Europie Środkowo-Wschodniej należy do Unii Europejskiej, co zapewnia stabilność i bezpieczne środowisko dla prowadzenia biznesu. Największym motorem wzrostu rynku biurowego jest sektor usług dla biznesu, który, jak podaje ABSL, będzie się jeszcze przez wiele lat intensywnie rozwijał w państwach CEE. Polska jest dobrym przykładem tego trendu.

Europa Środkowo-Wschodnia oferuje inwestorom nowoczesne, certyfikowane pod względem zielonego budownictwa powierzchnie biurowe o wysokich standardach technicznych, w doskonałej lokalizacji i z dostępem do transportu publicznego. Zdecydowana większość budynków jest wynajęta w ponad 90%.

Stopy kapitalizacji dotyczące obiektów najlepszych w swojej klasiew Europie Środkowo-Wschodniej są wyraźnie wyższe niż w krajach zachodnich. W 2014 roku wyniosły średnio 6-7,5% w zależności od miasta. Zgodnie z danymi JLL, stopy kapitalizacji kształtowały się przykładowo na poziomie 6% w Warszawie i Pradze, 7,25% w Budapeszcie i 7,75% w Bukareszcie.

Inwestorzy już obecni w Europie Środkowo-Wschodniej są najlepszymi ambasadorami regionu. Fundusze niemieckie i austriackie są najbardziej aktywne. CEE przyciąga kolejnych największy chgraczy z całego świata.