Piękna architektura, kameralna zabudowa oraz bujna i różnorodna zieleń to cechy, które łączy w sobie osiedle Jaśminowy Mokotów. Właśnie rusza budowa czwartego etapu, zaprojektowanego przez pracownię BBGK Architekci. To 6 dwupiętrowych budynków, a w nich 83 mieszkania o powierzchniach od 25 do 127 m kw. oraz 3 lokale usługowe. Nad jakością wykonania inwestycji czuwa Grupa Skanska – deweloper i generalny wykonawca. Budowa osiedla będzie zasilana wyłącznie „zieloną” energią.
Jaśminowy Mokotów jest wielokrotnie nagradzanym w branżowych konkursach i rankingach, kameralnym osiedlem, z własnym parkiem, położonym w spokojnej i zielonej części Warszawy. Mieszkańcy cenią sobie rejon Skarpy Warszawskiej za sielską atmosferę, bliskość terenów rekreacyjnych i zieleń. Wychodząc na ulicę, mieszkańcy dzielnicy nie wpadają od razu w uliczny hałas, tak charakterystyczny dla centrum Warszawy. Osiedle, to również przykład konsekwentnie realizowanego zrównoważonego budownictwa mieszkaniowego – budowę zasili energia ze źródeł odnawialnych, a inwestycja powstaje zgodnie z restrykcyjnymi normami międzynarodowej certyfikacji środowiskowej Breeam.
– Budowa czwartego etapu Jaśminowego Mokotowa, podobnie jak w przypadku poprzednich trzech etapów, będzie w całości zasilana energią elektryczną, pochodzącą z odnawialnych źródeł. To niezwykle ważne założenie projektu, dzięki któremu budujemy mieszkania w sposób zrównoważony i ograniczamy negatywny wpływ działalności budowlanej na środowisko. W Skanska ma to dla nas bardzo duże znaczenie, ponieważ od lat konsekwentnie dążymy do realizacji naszego celu korporacyjnego, jakim jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla o 50% do roku 2030 oraz osiągnięcie w tym zakresie neutralności w 2045 roku – mówi Łukasz Witek, Senior Project Manager w spółce mieszkaniowej Skanska.
Niska zabudowa i bujna roślinność
Budynki, które powstaną w ramach czwartego etapu Jaśminowego Mokotowa, charakteryzują się bardzo przyjemnym w odbiorze, jasnym wykończeniem – podobnie, jak w przypadku wcześniejszych etapów inwestycji. Dzięki niskiej zabudowie i przestrzeni między budynkami, a także bujnej zieleni, o którą zadbali architekci, teren osiedla przypomina sielski ogród. Tym samym inwestycja stanowi niezwykle estetyczną i przyjazną przestrzeń do życia dla osób, które cenią sobie spokój i szukają wytchnienia od zgiełku centrum miasta.
– Jaśminowy Mokotów jest inwestycją przyjazną zarówno dla swoich mieszkańców, jak i dla środowiska – organizacja budowy i certyfikaty środowiskowe sprawiają, że osiedle wyróżnia się nie tylko na tle polskich, ale nawet europejskich standardów. Kolejne kwartały inwestycji harmonizują ze sobą pod względem architektonicznym i urbanistycznym – wzdłuż ulicy pojawią się usługi dla mieszkańców, kontynuowane będą szpalery drzew, a same budynki otoczą krzewy, trawy i byliny, utrzymując charakter zielonego miasta z dobrym do życia mikroklimatem – mówi Agata Drochlińska, architektka prowadząca w pracowni BBGK Architekci.
Udogodnienia dla mieszkańców
Na terenie czwartego etapu osiedla powstaną dwa place zabaw, które pozwolą najmłodszym na bezpieczną zabawę na świeżym powietrzu. Do dyspozycji mieszkańców będą również stojaki rowerowe przed budynkami i wieszaki rowerowe przy miejscach parkingowych w garażach. Z pewnością docenią je wszyscy miłośnicy jazdy na rowerze, szczególnie, że nowy etap osiedla powstaje przy ulicy Białej Koniczyny, którą wcześniej wybudowała m.in. Skanska – znajduje się tu ścieżka rowerowa, połączona z systemem dróg rowerowych w mieście.
Osiedle z certyfikatem środowiskowym Breeam
Cała inwestycja jest konsekwentnie realizowana zgodnie z wytycznymi środowiskowej certyfikacji Breeam. „Zielony znaczek” jest nie tylko świadectwem troski dewelopera o planetę, ale również o domowy budżet przeszłych mieszkańców osiedla. Budowa prowadzona jest z poszanowaniem naturalnego ekosystemu, z zastosowaniem wyłącznie nietoksycznych materiałów. Projekt uwzględnia odpowiednie ustawienie budynków i rozplanowanie przestrzeni osiedla tak, aby było ono efektywne energetycznie w codziennym użytkowaniu. Wprowadzone na Jaśminowym Mokotowie rozwiązania pozwolą mieszkańcom m.in. oszczędzać prąd, obniżać rachunki za ogrzewanie, a nawet marżę kredytu. Nabywcy certyfikowanych mieszkań mogą bowiem liczyć na lepsze warunki kredytów hipotecznych.
Sprzedaż czwartego etapu osiedla Jaśminowy Mokotów ruszyła w styczniu 2021, budowa w lutym. Projekt powstał w pracowni architektonicznej BBGK Architekci. Nad jakością wykonania inwestycji czuwa grupa Skanska – deweloper i generalny wykonawca.