rynek nieruchomości inwestycyjnych na sprzedaż

Mieszkania w mniejszych miejscowościach – ile za nie zapłacimy?

joyce-huis-66QEF_ZmzKY-unsplash
Mieszkania z mniejszych miejscowościach mogą stanowić atrakcyjną alternatywę mieszkaniową. Posiadają one swoje zalety, jak również wady. Wszystkie czynniki należy wziąć pod uwagę przy dokonywaniu wyboru odpowiedniego lokum. Ile zapłacimy za lokale mieszkalne położone w małych miastach?

Spis treści:
Rynek mieszkaniowy w Polsce
Koronawirus odpuścił mieszkaniówce, co widać w liczbie transakcji
Zalety mieszkań w małych miastach
Wady mieszkań w małych miastach

Mieszkania na sprzedaż zlokalizowane w mniejszych miejscowościach mają swoje zalety, oraz wady. Biorąc pod uwagę lokalizację poza dużą aglomeracją miejską, należy wziąć wszystkie te czynniki pod uwagę.

Rynek mieszkaniowy w Polsce

Sytuacja na rynku mieszkaniowym w Polsce znacznie się zmieniła w ciągu ostatnich kilku miesięcy. W ubiegłym roku, kiedy wybuchła pandemia koronawirusa, rynek mieszkaniowy na chwilę zamarł. Spadła liczba dokonywanych transakcji (sprzedaży i zakupu mieszkań). Dotyczyło to zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Deweloperzy szybko przebudzili się z zastoju i wznowili sprzedaż mieszkań. Również prywatni inwestorzy nie rezygnowali z wystawiania na sprzedaż swoich mieszkań. Pomocny w tym zakresie okazał się Internet, dzięki któremu oferty mogły być nieprzerwanie reklamowane. W przypadku deweloperów pomocne okazały się także nowoczesne technologie, dzięki których klienci zainteresowani zakupem mieszkania z rynku pierwotnego mogli przyjrzeć się inwestycji dzięki m.in. wirtualnemu spacerowi. Daje on możliwość obejrzenia „na żywo” zarówno mieszkania, jakie interesuje kupującego, jak również terenu wokół budynku. Dzięki temu deweloperzy nie musieli wstrzymywać sprzedaży i kontynuowali rozmowy na temat sprzedaży oferowanych przez siebie mieszkań.

Koronawirus odpuścił mieszkaniówce, co widać w liczbie transakcji

W chwili obecnej, kiedy lockdown nie obowiązuje, sprzedaż mieszkań idzie w najlepsze. Polacy z chęcią podejmują decyzje o zakupie nowego lokum – czy to mieszkania z rynku pierwotnego, czy też mieszkania z rynku wtórnego. Mieszkaniówka przeżywa obecnie prawdziwy rozkwit, co odbija się wyraźnie w cenach ma metr kwadratowy mieszkania. Od kilku miesięcy ceny szybują w górę. Różnica w cenie widoczna jest zwłaszcza w dużych aglomeracjach miejskich, jednak wzrosty cen uwidaczniają się również w mniejszych miejscowościach. Pomimo tego, że ceny mieszkań idą w górę, Polacy nie rezygnują z ich zakupu.
Deweloperzy również nie zwalniają tempa, i bez widocznej obawy o przyszłość podejmują się kolejnych inwestycji deweloperskich. Lockdowny, które miały miejsce w naszym kraju, mocno zweryfikowały rynek, jednak dzięki temu deweloperzy zyskali pewność, że potrafią poradzić sobie nawet w najtrudniejszej i najbardziej niespotykanej sytuacji. Nowe inwestycje deweloperskie powstają zarówno w dużych miastach, jak również mniejszych miejscowościach.

rawpixel-1053187-unsplash

Zalety mieszkań w małych miastach

Mieszkania w mniejszych miejscowościach posiadają sporo zalet. Pierwszą z nich jest cena nieruchomości. Nietrudno zgadnąć, że mieszkania położone w małych miejscowościach można kupić za dużo niższą cenę, niż w porównaniu do mieszkań sprzedawanych w dużych aglomeracjach miejskich, takich jak Warszawa, Wrocław, Gdańsk czy Kraków. Cena często jest bardzo istotnym kryterium wyboru i zdarza się, że kupujący idą na ustępstwo pod kątem lokalizacji, wybierając mniejsze miasto. Dzięki temu mogą zaoszczędzić sporo gotówki na remont lub wykończenie mieszkania.
Cena usług to kolejna zaleta małych miast. Zazwyczaj usługodawcy mają w takich miejscowościach niższe stawki, dzięki czemu osoby, które zdecydowały się na zakup mieszkania w małym mieście, mogą liczyć na jego tańsze wykończenie do zamieszkania.
Następną z zalet jest brak korków na ulicach, jak coraz częściej ma to miejsce w przypadku dużych aglomeracji miejskich. To kryterium jest dla wielu osób bardzo istotne. Wielu kupujących nie chce mieszkać w dużych miastach, gdyż codzienny dojazd do pracy czy sklepu zajmowałby dla nich zbyt wiele czasu. Zaoszczędzone godziny wolą oni wykorzystać na spędzenie czasu z rodziną lub rekreację.
Następną kwestią, jaka przemawia na korzyść mniejszych miast, jest większa dostępność miejsc parkingowych. Jak wiadomo, o te w mieście coraz trudniej. Co więcej, deweloperzy, którzy budują inwestycje mieszkaniowe w centrum, często nie oferują wystarczającej dla wszystkich mieszkańców liczby miejsc. W najlepszym przypadku deweloper gwarantuje jedno miejsce postojowe przynależne do każdego sprzedawanego mieszkania, jednak należy mieć na uwadze, że Polacy są coraz bardziej mobilni i często na jedno gospodarstwo domowe przypada więcej, niż jeden samochód.
Duża liczba terenów zielonych to kolejna zaleta małych miast. Jest to ogromna wartość dodana zwłaszcza dla rodzin z małymi dziećmi, którym zależy na możliwości wybrania się na spacer na łonie natury lub spędzenia wspólnego czasu aktywnie, na przykład na sporcie na świeżym powietrzu.
I to właśnie jakość powietrza jest kolejną z zalet małych miast. Duże miasta mają coraz większy problem ze smogiem, co nie dotyka jeszcze w takim stopniu małych miejscowości. Łatwo to wyjaśnić – mieszkańcy często zamiast dojeżdżać gdzieś samochodem, mogą wybrać się tam pieszo, ze względu na małe odległości. Znacznie mniejsza jest też liczba mieszkańców małych miast, co przekłada się na stosunkowo małą liczbę samochodów poruszających się po drogach i emitujących spaliny.

Wady mieszkań w małych miastach

Oczywiście małe miejscowości nie są wolne od wad. Decydując się na zakup mieszkania poza dużą aglomeracją miejską kupujący muszą się nastawić na mniejszą dostępność do różnorodnych usług. Galerie handlowe, multiplexy kinowe, centra kultury i rozrywki, restauracje, bary, sale zabaw dla dzieci itp. – tego typu udogodnień możemy w mniejszych miastach nie uświadczyć. Oczywiście wszystko zależy od wielkości miejscowości i jej rozwoju. Niemniej duże miasta z pewnością oferują większą ilość atrakcji i usług.
Aspektem ważnym w życiu niemal każdego jest praca. A o tę może być w mniejszych miastach ciężej. Jednym z powodów jest mniejsza ilość punktów handlowo-usługowych oraz rozrywkowych, a co za tym idzie – mniejsza liczba potencjalnych pracodawców. Obecnie jednak wiele osób wykonuje pracę zdalnie, lub całkowicie na zasadach freelancingu, co sprawia, że nie muszą one dojeżdżać codziennie do miejsca pracy. Mogą być zatem zatrudnione w korporacjach miejskich, a swoją prace wykonywać z miejsca zamieszkania. Mimo wszystko jednak znalezienie stacjonarnego miejsca zatrudnienia może okazać się trudniejsza. Mniejszy jest również wachlarz ofert pracy, co także może stanowić kłopot, zwłaszcza dla osób, które chcą stale rozwijać się zawodowo i piąć się po szczeblach kariery.
Niektóre małe miejscowości nie posiadają komunikacji miejskiej, co może stanowić duże nieudogodnienie. Dla niektórych osób problemem jest też znacznie mniejsze poczucie prywatności, niż w przypadku dużych miast, gdzie często mieszkańcy są wręcz anonimowi i nie znają sąsiadów. Jest to jednak kwestia subiektywna.

Jak widać, mieszkania w małych miastach posiadają swoje zalety. Jedną ze wspomnianych jest cena. Za mieszkanie w małej miejscowości często zapłacimy nawet o kilkadziesiąt tysięcy mniej, niż za taki sam lokal mieszkalny w dużym mieście. Sprawia to, że mieszkania w małych miejscowościach są coraz częściej brane pod uwagę przy ewentualnym zakupie.

Redakcja
Komercja24.pl