Aż 65 proc. złożonych we wrześniu i październiku wniosków o tegoroczne dofinansowanie zakupu mieszkania w ramach programu Mieszkanie dla Młodych dotyczyło nabycia nieruchomości z rynku wtórnego. Zmiana w ustawie o MdM przyniosła oczekiwany efekt.
Październik był rekordowym miesiącem w programie. Jak informuje Bank Gospodarstwa Krajowego, trafiło do niego 5302 wniosków o kredyt z dofinansowaniem. Według obliczeń firmy Home Broker kupujący mieszkańcy wnioskowali o 123,5 mln złotych, co jest kwotą kilkakrotnie wyższą od średniej wartości z okresu przed nowelizacją ustawy.
Zdaniem analityków WGN należy się spodziewać, że w przyszłym roku zainteresowanie rynkiem wtórnym nadal pozostanie wysokie, a niewykluczone, że jeszcze wzrośnie. Wpływ na taki stan rzeczy ma rosnący wkład własny kredytów, który pchnie wielu klientów w kierunku tańszych mieszkań używanych oraz fakt, że program wreszcie dotarł do małych ośrodków, gdzie w praktyce deweloperzy nie budują, stąd „pierwszym” rynkiem mieszkaniowym jest de facto rynek wtórny.