Informacje dnia

Mieszkanie na parterze oraz mieszkanie na poddaszu – pomysły aranżacyjne

daniil-silantev-574966-unsplash
Mieszkania na parterze oraz mieszkania na poddaszu mogą przysporzyć więcej trudności aranżacyjnych, niż lokale mieszkalne znajdujące się na piętrach pomiędzy nimi. Powód jest prosty – lokalizacja tych mieszkań wymaga od lokatorów przemyślenia, w jaki sposób zapewnić sobie większy komfort. Mieszkania na parterze nie zapewniają często oczekiwanego poziomu prywatności, natomiast lokale mieszkalne na najwyższych kondygnacjach są narażone na mocniejsze odczuwanie przez lokatorów warunków pogodowych. Niemniej to, co uznawane za wady, może szybko zamienić się w zalety.

Spis treści:
Mieszkania na parterze mają sporo zalet
Aranżacja mieszkania na parterze
Najwyższe kondygnacje również z zaletami
Aranżacja mieszkania na poddaszu
Cena też jest zaletą

Rynek nieruchomości w segmencie mieszkaniowym obfituje w lokale na sprzedaż. Zarówno na rynku pierwotnym, jak i na rynku wtórnym można nabyć atrakcyjne mieszkania. Wśród wszystkich ofert można znaleźć lokale mieszkalne na parterze, oraz mieszkania zlokalizowane na poddaszach budynków mieszkalnych. Najczęściej te właśnie M. muszą nieco dłużej czekać na nabywców. Powód tego jest prosty – nabywcy często uważają, że są to mieszkania obarczone wadami, których nie posiadają lokale mieszkalne znajdujące się na pozostałych, wewnętrznych kondygnacjach. Niemniej wady nie oznaczają wcale, że mieszkania te nie są atrakcyjne. Wystarczy dobry pomysł aranżacyjny, aby wyeliminować wady lokalu mieszkalnego. Poniżej prezentujemy przykładowe rozwiązania, które pomogą w zwiększeniu komfortu mieszkańców, którzy wybrali lokal mieszkalny na parterze lub na poddaszu.

Mieszkania na parterze mają sporo zalet

Mieszkania zlokalizowane na parterze zyskały złą sławę przez swoje wady, które niejednokrotnie odstraszają potencjalnych kupujących. Chodzi przede wszystkim o niskie poczucie komfortu, jakie odczuwają mieszkańcy. Faktem jest, że często przechodnie z ulicy mogą dosłownie zajrzeć lokatorom do mieszkania przez okna. Drugą wadą mieszkań parterowych jest większe ryzyko włamań, przez co zmniejsza się poczucie bezpieczeństwa mieszkańców takiego M.
Problemom tym można jednak zaradzić, o czym napiszemy za chwilę. W pierwszej kolejności należy jednak zwrócić uwagę na zalety, jakie wiążą się z zakupem mieszkania zlokalizowanego na parterze. Do największej zalety należy brak konieczności korzystania z windy. Mieszkańcy lokali parterowych są też często zwolnieni z comiesięcznej opłaty za utrzymanie windy, co także stanowi zaletę. Lokatorzy nie muszą się też obawiać, że jeśli winda będzie miała awarię – co w blokach wcale nie jest rzeczą, do której dochodzi rzadko – to będzie musiał wnosić ciężkie zakupy po licznych schodach.

Aranżacja mieszkania na parterze

Mieszkanie na parterze wystarczy odpowiednio zaaranżować, aby wyeliminować jego wady.
Jeśli chodzi o małe poczucie prywatności, to można temu w prosty sposób zaradzić. Na rynku są obecnie dostępne rolety okienne w kasecie, które można dowolnie opuszczać i podnosić zarówno od góry, jak i dołu okna. Oznacza to, że lokatorzy mieszkania mogą ustawić roletę w taki sposób, aby zasłaniała dolną połowę okna. Uniemożliwi to przechodniom zaglądanie z zewnątrz do wnętrza mieszkania, a lokatorom podniesie poczucie komfortu i prywatności. Dobrym rozwiązaniem są także rolety dzień/noc, które można zasunąć w taki sposób, aby światło było wpuszczane przez poziome pasy. Dzięki temu mieszkańcy będą mieli zapewniony dostęp do światła dziennego, a równocześnie okno będzie częściowo zasłonięte. Jeśli mieszkańcy preferują bardziej przytulne zasłonięcie okien, to doskonale sprawdzą się jednolite firany zestawione z półprzezroczystymi zasłonami. Po zaciągnięciu zasłon światło słoneczne w dalszym ciągu będzie dostawało się do wnętrza mieszkania, a równocześnie zasłona całkowicie uniemożliwi zaglądanie z zewnątrz do wnętrza lokalu mieszkalnego.

Kolejnym problemem, a jakim borykają się mieszkańcy lokali parterowych, jest mniejsze poczucie bezpieczeństwa. Jednak również tutaj można znaleźć łatwe rozwiązanie, które zaradzi temu problemowi. Jeśli chodzi o balkon, który kojarzy się z potencjalną drogą włamywacza, który chce dostać się do mieszkania, to można całkowicie wyeliminować takie ryzyko. Wystarcza zabudować balkon, tworząc z niego zabudowaną loggię. Dla zwiększenia poczucia bezpieczeństwa można zamontować w oknach rolety antywłamaniowe.
Dzięki powyższym rozwiązaniom można w łatwy i szybki sposób wyeliminować wady, jakie dotyczą mieszkań zlokalizowanych na parterze.

Najwyższe kondygnacje również z zaletami

W przypadku mieszkań zlokalizowanych na poddaszu nie ma aż tak wielu wad. Jedną, na którą często nie chcą przystawać osoby poszukujące lokalu mieszkalnego na sprzedaż, jest narażenie na warunki pogodowe. Osoby takie zwyczajnie obawiają się, że z uwagi na to, że mieszkanie znajduje się na najwyższej kondygnacji, lokatorom grozi zalanie w przypadku pojawienia się nieszczelności w dachu podczas ulewy itp. Często też w mieszkaniach położonych na najwyższych piętrach jest latem duszno, ponieważ zwyczajnie nie są one osłonięte cieniem przez żaden inny obiekt lub drzewa. Jednak mieszkania na poddaszu mają również swoje zalety. Nie tylko dają lokatorom możliwość podziwiania pięknej panoramy otoczenia, ale również gwarantują duże poczucie prywatności. Wystarczy więc podjęcie odpowiednich kroków, aby mieszkanie zlokalizowane na poddaszu stało się prawdziwym, domowym azylem.

Aranżacja mieszkania na poddaszu

Przede wszystkim wybierając mieszkanie na poddaszu można całkowicie zrezygnować z firan lub zasłon i wyeksponować widok za oknem. Popularnym rozwiązaniem są panele okienne, które zapewnią osłonę, jeśli w słoneczny dzień do wnętrza lokalu mieszkalnego dostanie się zbyt dużo światła.
Posiadając mieszkanie na poddaszu można naprawdę oddać się fantazji przy projektowaniu. Mieszkańcom nie grożą żadne spojrzenia z zewnątrz, poziom prywatności jest bardzo wysoki. Mieszkańcy nie muszą się więc ograniczać ani dostosowywać wystroju w taki sposób, aby zwiększał poczucie prywatności i bezpieczeństwa.
Jeśli chodzi o ryzyko zalania mieszkania itp., to najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z dodatkowego ubezpieczenia, które uchroni lokatorów przed ewentualnymi wydatkami, jakie musieliby ponieść przy odnawianiu wnętrza.

Cena też jest zaletą

O ile mieszkania na poddaszu coraz częściej opisywane są przez sprzedających jako luksusowe apartamenty, o tyle mieszkania na parterze często można nabyć po dużo atrakcyjniejszej cenie, niż lokale mieszkalne znajdujące się na wyższych kondygnacjach. Niższa cena za metr kwadratowy oferowana przez dewelopera pozwoli nabywcy zaoszczędzić większą kwotę pieniędzy. Te z kolei będzie mógł po zakupie mieszkania przeznaczyć na jego wykończenie. Wybór lokalu mieszkalnego na parterze niesie więc ze sobą jeszcze jedną zaletę. Okazje cenowe można również upolować w przypadku lokali na poddaszach, jednak są one rzadziej spotykane. Deweloperzy coraz częściej wyposażają mieszkania na najwyższych kondygnacjach w przestronne balkony lub tarasy, dzięki czemu zyskują one dodatkową wartość dodaną. Z za tę przestrzeń wielu nabywców jest w stanie zapłacić odpowiednią kwotę.

Redakcja
Komercja24.pl