Deweloperzy mieszkaniowy pozostali najbardziej aktywną grupą na rynku gruntów inwestycyjnych w ub.r. – wynika z danych firmy doradczej Colliers. Fala zakupów nastąpiła też na rynku logistyczno-przemysłowym, natomiast w sektorach biurowym i handlowym nastąpiła stabilizacja cen ziemi, co wynika z małej liczby transakcji. Zauważalnie rośnie też zainteresowanie inwestorów zakupem ziemi pod farmy fotowoltaiczne i wiatrowe – podają eksperci Colliers.
Grunty mieszkaniowe
Pomimo wstrzymania rządowego preferencyjnego programu kredytowego, spadku sprzedaży mieszkań w porównaniu do 2023 r. i spowolnienia dynamiki wzrostów cen zainteresowanie deweloperów mieszkaniowych gruntami inwestycyjnymi pozostaje bardzo wysokie. Wynika to m.in. z niskiej podaży działek, zwłaszcza w ośrodkach wielkomiejskich.
– Mimo ww. aspektów, rok 2024 zakończył się rekordową liczbą wydanych pozwoleń na budowę nowych nieruchomości mieszkaniowych i usług zamieszkania zbiorowego. Dlatego też deweloperzy odczuwają wciąż niedobór działek pod inwestycje – mówi Dariusz Forysiak, dyrektor w Dziale Doradztwa Inwestycyjnego, Colliers.
Ceny gruntów mieszkaniowych w stolicy w 2024 roku wynosiły od 350 do 950 EUR/mkw.1 poza centrum i nawet do 3500 EUR/mkw. w centralnych lokalizacjach. W innych dużych miastach w Polsce wahały się w przedziale od 200 do 1050 EUR/mkw.
1 Dotyczy wartości za 1m2 PUM (w sektorze mieszkaniowym) lub GLA (w sektorze komercyjnym).
[fragment artykułu]
Autor: Dariusz Forysiak, dyrektor w Dziale Doradztwa Inwestycyjnego, Colliers.
Źródło: Colliers
materiał prasowy