Pandemia koronawirusa w Polsce mocno wpłynęła na system pracy. Od okresu lockdownu, który został wprowadzony w 2020 roku, wiele osób z powodzeniem kontynuuje pracę z zacisza własnego domu. Rozwiązanie to przynosi korzyści zarówno pracownikom, jak również pracodawcom.
Spis treści:
Pandemia zwiększyła popularność home office
Home office przyszłością?
Praca z domowego zacisza narażona na dystraktory
Zaplanuj miejsce do pracy
Inwestycja w umeblowanie zwiększy komfort i wydajność
Warto zainwestować w urządzenia biurowe
Oświetlenie na znaczenie
Jak najmniej hałasu i widełki czasowe
Odpowiednie warunki mają znaczenie
Wraz z wybuchem pandemii wirusa COVID-19 na terenie całego kraju wprowadzony został pełny lockdown. Oznaczało to zamknięcie Polaków w domach, a co za tym idzie, odcięcie ich od stacjonarnych miejsc pracy. Zarówno pracownicy jak również ich pracodawcy musieli szybko przyzwyczaić się do nowego systemu wykonywania służbowych obowiązków, jakim stał się home office.
Pandemia zwiększyła popularność home office
System pracy zdalnej na zasadzie home office stał się pracowniczym standardem w 2020 roku. Wielu Polaków szybko przywykła do takiego systemu. Nie każdemu jednak przypadł on do pracy i część osób, która przed lockdownem pracowała w stacjonarnych biurach, szybko zapragnęła powrotu do nich. Powodów takiego nastawienia jest kilka. Jedni zwyczajnie nie mieli odpowiednich warunków mieszkalnych, aby wykonywać swoje obowiązku na zasadzie całkowitej pracy zdalnej. Jeszcze innym ten tryb wykonywania obowiązków nie pasował ze względu na obecność innych domowników, na przykład małych dzieci, które uniemożliwiały wykonywanie pracy w ciszy i spokoju. Niektóre osoby chętnie wykonywałyby pracę na zasadzie home office, jednak brakowało im w domu narzędzi niezbędnych do pracy, jak na przykład skaner czy drukarka.
Niemniej pandemia i związany z nią całkowity lockdown w pełni zweryfikowali zwyczaje i możliwości pracownicze Polaków. Po zniesieniu lockdownu część pracowników nie wróciło już do swoich pracowniczych biurek i od tamtego czasu utrzymuje system pracy zdalnej. Jedni pracownicy wykonują swoje obowiązki w pełni na zasadzie home office. W przypadku innych bardzo dobrze sprawdza się mieszany system, tzw. system hybrydowy – pracownik cześć obowiązków wykonuje z zacisza własnego domu, a część w biurze stacjonarnym.
Home office przyszłością?
Pełnienie obowiązków na zasadzie home office wpisało się w standard wielu firm. Przedsiębiorcy docenili taką formę wykonywania obowiązków przez swoich pracowników. W przypadku osób, które nie mają kontaktu z klientami ani kontrahentami, taka forma pracy rzeczywiście jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Pracodawcy nie musza bowiem inwestować w urządzanie w biurze kolejnego stanowiska do pracy dla zatrudnionej osoby. Zmniejsza sie też problem z przestrzenią, jaką pracodawca musi wynająć, aby zorganizować odpowiednie miejsca do pracy dla swoich podwładnych. Bardzo wielu pracownikom biurowym także taka forma wykonywania służbowych obowiązków odpowiada. Jest ona dla nich korzystna choćby ze względu na zaoszczędzony czas, jaki normalnie straciliby na dojazdy do pracy i powroty do domu. Czy jednak home office jest pracowniczą przyszłością? Z pewnością zdalna forma pracy nie wykluczy stacjonarnych stanowisk. Część osób ze względu na swój rodzaj pracy lub brak chęci pełnienia obowiązków służbowych z domu, będzie wykonywać swoją pracę w biurach stacjonarnych, przy odpowiednio wyposażonych do pracy biurkach, które zapewni pracodawca.
Praca z domowego zacisza narażona na dystraktory
Osoby, które pozostały w domach i z nich wykonują swoje służbowe obowiązki, powinny zadbać o zapewnienie sobie odpowiednich warunków do pracy. Przede wszystkim powinny one maksymalnie wyeliminować wszelkiego rodzaju dystraktory, czyli wszelkie czynniki, które przeszkadzają w pracy. Chodzi o takie czynniki jak brak odpowiedniego oświetlenia, hałas, brak prywatności czy niekomfortowe miejsce do wykonywania służbowych obowiązków.
Zaplanuj miejsce do pracy
Osoby pracujące na zasadzie home office lub w hybrydowym systemie pracy, powinny zadbać o swój komfort. W tym celu pierwszym krokiem, jakie powinny podjąć, jest wydzielenie w przestrzeni mieszkalnej miejsca, w którym będzie znajdowało się biuro. Jeśli dysponują one osobnym pokojem, to sprawa jest prosta. Jednak niektórzy nie posiadają osobnego pomieszczenia, które mogliby zaadaptować na domowe biuro. W takim przypadku konieczne jest wydzielenie miejsca w innym pokoju. Doskonale sprawdzi się salon lub jadalnia. Ważne, aby w pomieszczeniu znajdował się stół z wygodnym krzesłem. Dobrze do tego celu sprawdza się stół jadalniany, który zapewnia dużą przestrzeń roboczą.
Inwestycja w umeblowanie zwiększy komfort i wydajność
Jeśli dana osoba wie, że przez dłuższy czas, lub wręcz na stałe, będzie pełniła swoje obowiązki służbowe z domowego zacisza, powinna zastanowić się na zainwestowaniem w odpowiednie umeblowanie. Można je zakupić małym kosztem, inwestując w wygodny fotel lub regał na potrzebne dokumenty. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj pracy wykonuje dana osoba. Dodatkowe i odpowiednie umeblowanie może usprawnić proces pracy, dzięki czemu pracownik będzie mógł szybciej i efektywniej wykonać swoje obowiązki służbowe.
Warto zainwestować w urządzenia biurowe
Pracując w domu, warto zastanowić się nad inwestycją w podstawowe urządzenia biurowe, takie jak skaner czy drukarka. Posiadanie ich w domu z pewnością usprawni pracę każdemu. Optymalnym rozwiązaniem jest zakupienie urządzenia wielofunkcyjnego, które zajmuje stosunkowo mało miejsca, a daje możliwość korzystania z takich funkcji jak skanowanie, drukowanie a także kopiowanie. Jeśli forma pracy tego wymaga, osoba pracująca na zasadzie home office może poprosić swojego pracodawcę o służbowy telefon komórkowy.
Oświetlenie na znaczenie
Kwestia oświetlenia w domu czy mieszkaniu jest fundamentalną kwestią, na którą każda osoba spędzająca kilka godzin dziennie przed ekranem komputera powinna zwrócić uwagę. Dobrze, aby pracownik zapewnił sobie różne źródła światła, aby wzrok się nie męczył od zbyt małego lub zbyt dużego natężenia światła. Warto umieścić biurko blisko okna, żeby możliwie najdłużej korzystać z naturalnego, dziennego źródła światła. W miejscu, gdzie wykonuje się służbowe obowiązki, najlepiej wyposażyć się w górną lampę oraz mniejszą lampkę biurkową.
Jak najmniej hałasu i widełki czasowe
Do pracy osoba wykonująca obowiązki zdalnie powinna wybrać pomieszczenie, które zapewnia najwięcej wyciszenia. To ważne, aby móc skupić się na sprawnym wykonaniu obowiązków. Ponadto pracownik pracujący na zasadzie home office lub w systemie pracy hybrydowej powinien pamiętać o wyznaczeniu sobie widełek czasowych swojej pracy. To bardzo ważne, aby w mieszkaniu nie rozpraszać się domowymi obowiązkami. Najlepiej więc zadbać o maksymalne skupienie swojej uwagi przy biurku pracowniczym.
Odpowiednie warunki mają znaczenie
Zapewnienie sobie odpowiednich warunków do wykonywania pracy ma fundamentalne znaczenie z punktu widzenia pracownika. Od tego, czy miejsce do pracy będzie komfortowe, zależy efektywność pracownika a także jego dobre samopoczucie i odpowiednie nastawienie do wykonywania służbowych obowiązków. Jeśli więc dana osoba zdecyduje się na całkowicie zdalne wykonywanie pracy, powinna zapewnić sobie jak najlepsze warunki.
Redakcja
Komercja24.pl