Rozwój rynku komercyjnego w Polsce zwiększa tempo. Już teraz na terenie całego kraju funkcjonuje wiele lukratywnych inwestycji. Projektanci stają się coraz bardziej kreatywni i tworzą wspaniałe, nowoczesne bryły budynków. Nie zapominają przy tym o zastosowaniu nowoczesnych technologii, tak ważnych dla przyszłych najemców.
Polska staje się coraz bogatsza w inwestycje komercyjne. Na szczególną uwagę zasługuje tutaj segment biurowy, który rozwija się w niezwykle dynamicznym tempie.
Corocznie nasz kraj przyciąga inwestorów zza granicy. Poszukują oni nowoczesnych przestrzeni biurowych dla swoich filii. Również krajowi inwestorzy i przedsiębiorcy poszukują coraz bardziej ponadprzeciętnych lokalizacji.
Inwestycji na rynku jest sporo, jednak tylko o niektórych mówi się bardzo głośno. Wiele inwestycji biurowych przyciąga zainteresowanie potencjalnych przyszłych najemców, zanim jeszcze w ziemię na terenie budowy zostanie wbita pierwsza łopata. Na etapie komercjalizacji obiektu chętnych do najmu jest zazwyczaj od początku sporo.
Czym wyróżniają się tego typu popularne inwestycje? Poniżej opisujemy kilka z nich, które zdaniem redakcji portalu komercja24.pl zasługują na wyróżnienie.
Unity Centre – Biznesowe Centrum Krakowa
Unity Centre to krakowskie wielofunkcyjne centrum biznesowe. Na inwestycję składa się 5 budynków o śródmiejskim charakterze. Każdy z nich ma odmienną funkcję. W skład biznesowego centrum wchodzą 4 nowoczesne biurowce, w tym najwyższy w Krakowie Unity Tower a także luksusowy apartamentowiec z podziemnymi parkingami.
W sumie Unity Centre w Krakowie oferuje 46 tysięcy metrów kw. powierzchni na wynajem klasy A.
Inwestycja posiada certyfikat zielonego budynku.
Budynki, które wchodzą w skład inwestycji to:
– Unity Tower – biurowiec klasy A, który liczy 27-kondygnacji. Oferuje on około ok. 16 500 metrów kw. powierzchni najmu brutto. To najwyższy wieżowiec Krakowa, który mierzy 102,5 metrów. Będzie się on łączył z budynkiem University Office;
– University Office – niższy biurowiec klasy A, który liczy 9 kondygnacji. Oferuje on ok. 7 200 metrów kw. powierzchni najmu brutto;
– Unity Residence – luksusowy apartamentowiec, który liczy 8 kondygnacji. Apartamenty są w całości przeznaczone na wynajem. Budynek jest wykończony i wyposażony w najwyższym standardzie. Całkowita powierzchnia apartamentowca wynosi 2 700 metrów kw;
– Eastern Office Building – to także nowoczesny biurowiec klasy A, który liczy 6 kondygnacji. 6Dysponuje on nowoczesną przestrzenią konferencyjno-wystawienniczą o całkowitej powierzchni najmu brutto ok. 10 700 metrów kw.;
– Western Office Building –biurowiec klasy A, który liczy 10 kondygnacji. Oferuje on najemcom nowoczesną przestrzeń konferencyjno-wystawienniczą o całkowitej powierzchni najmu brutto ok. 11 700 metrów kw.;
– Unity Square – jest to centralna część kompleksu, stanowiąca miejski bulwar. Teren ten jest ogólnodostępny. Znajdują się tutaj restauracje, kawiarnie, przestrzenie ekspozycyjne, usługi oraz drobny handel. Unity Square to o atrakcyjne miejsce spotkań typu work & relax.
Budowa kompleksu Unity Centre ma zostać ukończona jeszcze w 2019 roku. To Biznesowe Centrum Krakowa z pewnością będzie wizytówką dla miasta.
Brama Miasta w Nowym Centrum Łodzi
Brama Miasta to inwestycja, na którą składają się dwa 12-piętrowe biurowce z przestrzenią publiczną pomiędzy budynkami. Jest to sztandarowa inwestycja firmy Skanska. Brama Miasta ma stać się swoistym symbolem Nowego Centrum Łodzi.
Inwestycję cechuje doskonała lokalizacja. Projekt zakłada stworzenie nie tylko nowoczesnej powierzchni biurowej, ale także wielofunkcyjnej przestrzeni wspólnej, z której będą mogli korzystać mieszkańcy.
W fazie I ma zostać oddany do użytku pierwszy, północny wieżowiec, jego ukończenie zaplanowano na II kwartał 2019 roku. Będzie to Budynek B, który zaoferuje 27 800 metrów kw. netto nowoczesnej powierzchni biurowej. W fazie II powstanie Budynek A, który dostarczy na krakowski rynek kolejnych 13 600 metrów kw. powierzchni najmu netto. Budynek A ma zostać oddany do użytku w przyszłym roku, a dokładniej w II kwartale 2020 roku.
Oba budynki dostarczą w sumie 41 400 metrów kw. nowoczesnej powierzchni biurowej. Każdy z budynków będzie liczył 13 kondygnacji naziemnych przeznaczonych pod powierzchnie biurowej, oraz dwie kondygnacje podziemne, w których znajdować się będą parkingi.
W podziemnym parkingu zaparkować będzie mogło ponad 230 pojazdów. W ramach inwestycji powstanie również parking rowerowy, który zaoferuje 205 miejsc do parkowania.
Pomiędzy budynkami powstanie zagospodarowana, publicznie dostępna przestrzeń z kawiarniami i lokalami gastronomicznymi. Przestronne patio znajdujące się w otoczeniu zieleni pozwala na relaks i odpoczynek od zgiełku miasta. Dostępna w tym miejscu strefa coworkingowa umożliwi pracę na świeżym powietrzu.
„Brama Miasta to pierwszy przystanek dla podróżnych wychodzących z Dworca Łódź Fabryczna. Ogólnodostępny plac, kawiarnie i mała architektura czynią Bramę Miasta przestrzenią, która zachęca do odwiedzin. To miejsce tworzone przez samych mieszkańców Łodzi, otwarte na ich inicjatywy. Idealne do pracy na świeżym powietrzu, popołudniowych spotkań, wieczornych wydarzeń kulturalnych oraz inicjatyw społecznych.” – pisze Skanska w swojej broszurze informacyjnej.
Varso Place, Warszawa
Varso to kompleks biurowy, który powstaje w dzielnicy Wola w Warszawie.
Inwestycja powstaje na działce o powierzchni 1,72 ha. Początkowo inwestycja nosiła nazwę Chmielna Business Center, która była nazwą roboczą. Ostatecznie inwestycja nosi nazwę Varso, co jest nawiązaniem do łacińskiej nazwy Warszawy, czyli „Varsovia”.
W ramach inwestycji powstają 3 budynki. Pierwszym z nich będzie 230-metrowa wieża główna o nazwie Varso Tower. Wraz z iglicą budynek będzie miał w sumie 310 metrów wysokości, co uczyni go jednym z najwyższych budynków biurowych w Europie. Dwa pozostałe wieżowce boczne będą miały wysokość 90 i 81 metrów. Inwestycja zaoferuje 140 tysięcy metrów kw. 7 tysięcy metrów kw. z tej powierzchni zostanie przeznaczona na działalność handlowo-usługową.
Na wysokości 230 metrów w budynku głównym ma powstać taras z widokiem na panoramę Warszawy. Będzie on ogólnodostępny, jednak odpłatny.
Wszystkie budynki będą się łączyć na poziomie parterów. Dodatkowo cały kompleks Varso zostanie połączony z podziemną galerią dworca Warszawa Centralna.
Varso zaoferuje ponadto swoim najemcom czteropoziomowy parking podziemny. Pomieści on około 1100 samochodów. Będą się tu znajdować również miejsca postojowe dla motorów i rowerów.
Ukończenie budowy inwestycji zaplanowano na 2020 rok. Generalnym wykonawcą inwestycji jest HB Reavis Construction – firma z Grupy HB Reavis.
Kompleks biurowy Varso stanie się z pewnością jednym z charakterystycznych punktów na biurowej mapie stolicy kraju.
Powyższe inwestycje oferują nie tylko nowoczesne, wyposażone w najnowsze technologiczne rozwiązania powierzchnie biurowe. To także bogate przestrzenie wspólne, które czynią te inwestycje wyróżniającymi się na mapie tych miast.
Redakcja Komercja24.pl