rynek nieruchomości na wynajem

Najem zwrotny nieruchomości w porównaniu do tradycyjnych metod finansowania

Najem zwrotny- porównanie
Sale and leaseback, w tłumaczeniu najem zwrotny to metoda na pozyskanie finansowania dla rozwoju wielu przedsiębiorstw. Środki finansowe są uzyskiwane poprzez uwolnienie kapitału, który został przeznaczony na wybudowanie danej nieruchomości. Transakcja składa się z dwóch łączących się ze sobą etapów. W pierwszym kroku, następuje sprzedaż nieruchomości na rzecz funduszu inwestycyjnego a następnie jej dotychczasowy właściciel podpisując umowę najmu staje się najemcą, dalej prowadząc działalność w identycznym zakresie w tej samej nieruchomości. W ramach transakcji sprzedaży nieruchomości, uwalniane są środki pieniężne, które przedsiębiorstwa przeznaczają na swój dalszy rozwój.

Dróg na pozyskanie finansowania jest wiele, to między innymi: kredyt bankowy, obligacje, najem zwrotny, factoring, leasing czy pożyczki właścicielskie. W Polsce najem zwrotny nie jest tak rozpowszechniony jak w krajach o silniejszych podstawach kapitałowych, typu Stany Zjednoczone czy Wielka Brytania, nie mniej w ostatnich latach z racji wysokich stóp procentowych, nastąpił znaczący wzrost zainteresowania tą formą finansowania. Przedsiębiorstwa wspierające swoją działalność kapitałem zewnętrznym dokonują wyboru co do odpowiednich dla nich metod finansowania. Potrzeby kapitałowe są w różnej skali, czasem tylko faktoring jest wystarczający, często jednak firmy starają się uzyskać finansowanie zewnętrzne w możliwie dużej kwocie. Dla wielu przedsiębiorstw posiadających nieruchomość o charakterze produkcyjno-magazynowym czy biurowym, najem zwrotny może okazać się najlepszym rozwiązaniem.

Wybór odpowiedniej metody finansowania, poprzedzony dogłębną analizą zapewni stabilność i przewidywalność. Jest wiele aspektów, które należy wziąć pod rozwagę analizując dane rozwiązania finansowe, podstawowe parametry to: dostępna kwota, wkład własny, koszty, termin spłaty czy trudność w spełnieniu covenantów.

Zespół INWI przygotował porównanie trzech metod finansowania: najmu zwrotnego, kredytu i obligacji. Porównanie dotyczy spółek posiadających nieruchomości, przychody powyżej 100 milionów złotych oraz generujące dodatnie EBITDA.

Na podstawie powyższej tabeli, widać jasno jakie są przewagi najmu zwrotnego nad kredytem czy obligacjami. Główne zalety to kwota możliwa do uzyskania, elastyczność, stabilność oraz covenanty, których w najmie zwrotny nawet nie ma. Z drugiej strony, wyzwaniem jest dostępność, gdyż jest to produkt dla firm prosperujących, które potrzebują kapitału na rozwój a nie restrukturyzują swoje zadłużenie i przede wszystkim posiadają nieruchomości. W zakresie poziomu skomplikowania transakcji, to tylko kwestia odpowiedniego doradcy.

Spółka INWI jest liderem na rynku najmu zwrotnego nieruchomości.

Źródło: INWI Sp. z o.o.


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora