Warszawa słynie ze swoich nowoczesnych drapaczy chmur. Wieżowce coraz mocniej wpisują się w krajobraz tego miasta, czyniąc je biznesową wizytówką stolicy.
Popyt na warszawskim rynku biurowym bił w ostatnim czasie rekordy. Powierzchnie biurowe w stolicy kraju w dalszym ciągu uznawane są za najbardziej poszukiwane przez przedsiębiorców zarówno z kraju jak i zza granicy.
W Warszawie, z racji ograniczonej powierzchni gruntów, powstaje coraz więcej wysokościowców. Budując wyższe biurowce, deweloperzy mogą dostarczyć na rynek większą ilość metrów kwadratowych powierzchni biurowych. Oto lista jednych z najwyższych biurowców, jakie wybudowano w Warszawie.
- Warsaw Spire, dzielnica: Wola
Kompleks biurowy Warsaw Spire mierzy aż 220 metrów wysokości całkowitej (180 metrów wysokości do dachu). Wysokość tę wieżowiec osiągnął po montażu iglic, co miało miejsce na początku 2016 roku. Inwestorem tego 49.piętrowego biurowca jest Ghelamco, za projekt architektoniczny odpowiada Jaspers & Eyers Partners, Polsko-Belgijska Pracownia Architektury.
Warsaw Spire jest w chwili obecnie najwyższym obiektem biurowym w Warszawie (wyższy jest tylko Pałac Nauki i Kultury, który nie jest stricte obiektem biurowym – jego wysokość całkowita wynosi 237 metrów, natomiast wysokość do dachu wynosi 180 metrów) i jednym z najwyższych biurowców w Europie. Jego budowa rozpoczęła się w 2011 roku, zaś zakończyła w 2016 roku. Pod budynkiem znajduje się parking podziemny zapewniający ponad 1000 miejsc parkingowych. Inwestycja może poszczycić się certyfikatem BREEAM na poziomie Excelent. W 2019 nieruchomość została przejęta przez austriacką spółkę Immofinanz. Wartość transakcji opiewała nza kwotę 386 mln euro. - Warsaw Trade Tower, dzielnica: Wola
Warsaw Trade Tower to wysokościowiec, który zaprojektowany został przez biuro architektoniczne Wyszyński, Majewski, Hermanowicz & RTKL. Inwestorem Warsaw Trade Tower jest Daewoo. Wysokość całkowita wieżowca wynosi 208 metrów. Natomiast wysokość do dachu to 184 metry. Warsaw Trade Tower ma 43 kondygnacje, z czego 35 pięter o charakterze biurowym, 2 piętra handlowe oraz 5 pięter technicznych. Prace przy budowie inwestycji rozpoczęły się w 1997 roku, natomiast do użytku został on oddany w 1999 roku. W latach 2015 – 2016 wieżowiec Warsaw Trade Tower przeszedł gruntowną modernizację, w wyniku której biurowiec zyskał szereg udogodnień, które wyznaczały standardy współcześnie budowanych biurowców. Ponadto obiekt pomyślnie przeszedł proces certyfikacji środowiskowej metodą BREEAM In-Use i uzyskał wynik na poziomie Very Good.
W ramach inwestycji powstały 3 podziemne poziomy parkingowe oferujące 308 miejsc, oraz parking naziemny zapewniający 150 miejsc parkingowych.
W 2002 roku Daewoo sprzedał obiekt amerykańskiej spółce Apollo-Rida, która należy do funduszu Akron Investment Central Eastern Europe II. - Q22, dzielnica: Śródmieście
Q22 to inwestycja spod szyldu dewelopera Echo Investment. Za projekt budynku odpowiada pracownia Kuryłowicz & Associates, która stworzyła go przy współpracy z polskim oddziałem Buro Happold. Wysokość całkowita wieżowca wynosi 195 metrów, natomiast wysokość do dachu wynosi 155 metrów. Q22 liczy 42 kondygnacje, w czego 5 kondygnacji podziemnych, na których zlokalizowany jest parking.
Litera „Q” w nazwie wysokościowca odnosi się do struktury kryształu kwarcu (ang. quartz), od której pochodzi inspiracja architektoniczna dla budynku. Druga część nazwy „22” nawiązuje do adresu nieruchomości, która powstała przy al. Jana Pawła II 22.
Budowa biurowca Q22 rozpoczęła się w 2013 roku, natomiast do użytku został on oddany w 2016 roku. - Rondo1, dzielnica: Śródmieście
Biurowiec Rondo1 zlokalizowany przy Rondzie ONZ 1 mierzy 192 metry wysokości całkowitej, natomiast wysokość do dachu wynosi 160 metrów. Rondo 1 jako pierwszy biurowiec w Warszawie otrzymał certyfikat LEED z zakresu budownictwa na poziomie Gold. Inwestorem jest MGPA/Rondo Property Investments Sp. z o.o., natomiast za projekt architektoniczny odpowiadał Larry Oltmanns z pracowni architektonicznej Skidmore, Owings and Merrill przy współpracy z warszawską pracownią AZO. Generalnym wykonawcą inwestycji Rondo1 była firma Hochitief Polska.
Rondo1 można podzielić na dwie części: niższa liczy 10 pięter i pełni funkcję galerii handlowo-usługowej, której budowa została zakończona na początku 2005 (jest to budynek A). Druga część liczy 40 pięter i pełni funkcję biurową (budynek B).
Budowa inwestycji rozpoczęła się w 2003 roku, zaś zakończyła w 2006 roku. Rondo1 może poszczycić się certyfikatem LEED na poziomie Gold. Ponadto budynek posiada nadawany przez Komisję Europejską certyfikat Green Building. Właścicielem budynku Rondo1 jest MGPA. - Warsaw Financial Center (WFC), dzielnica: Śródmieście
Warsaw Financial Center mierzy 165 metrów wysokości całkowitej, przy czym wysokość do dachu wynosi 144 metry. WFC liczy 32 kondygnacje, przy czym 6 pierwszych pięter przeznaczono na parking oferujący 350 miejsc, natomiast na pozostałych piętrach znajdują się powierzchnie biurowe. Budowa Warsaw Financial Center rozpoczęła się w 1997 roku a zakończyła w 1999 roku.
Biurowiec Warsaw Financial Center został zaprojektowany przez amerykańskie firmy A. Epstein & Sons International i Kohn Pedersen Fox Associates przy współpracy z polskimi architektami z Biura Projektów Architektury J&J. Inwestorem jest Golub & Company.
Biurowiec WFC otrzymał certyfikat w systemie LEED na poziomie Gold. Obecnym właścicielem biurowca jest konsorcjum Allianz Real Estate i Curzon Capital Partners III, fundusz inwestycyjny zarządzany przez Tristan Capital Partners. - Ch8 (Chałubińskiego 8)
Ch8 znane było pod nazwami Intraco II oraz Oxford Tower. Wieżowiec powstał na terenie dawnego Ogrodu Pomologicznego, budowę rozpoczęto w 1975 roku a jego budowę zakończono w 1978 roku. Za jego budowę (według projektu zespołu architektów: Jerzego Skrzypczaka, Haliny Świergockiej-Kaim, Wojciecha Grzybowskiego, Jana Zdanowicza i Jerzego Janczaka) odpowiadała szwedzka firma BPA Byggproduktion AB.
Ch8 mierzy 150 metrów wysokości całkowitej, natomiast wysokość do dachu wynosi 140 metrów. Biurowiec liczy 46 pięter naziemnych oraz 2 kondygnacje podziemne.
Inwestycja była budowana z przeznaczeniem na biura Banku Handlowego oraz central handlu zagranicznego, obecnie pełni funkcję biurowca. - Mennica Legacy Tower, dzielnica: Wola
Mennica Legacy Tower mierzy 130 metrów wysokości całkowitej, przy czym wysokość do dachu wynosi również 130 metrów. Jest to kompleks dwóch budynków biurowych klasy A+, które zrealizowali wspólnie Golub GetHouse i Mennica Polska. Budowa kompleksu nastąpiła na przełomie 2015 i 2016 roku, natomiast jego oddanie do użytku planowane jest na bieżący, 2020 rok. Mennica Legacy Tower powstaje w miejscu dawnej siedziby Mennicy Polskiej, która została wyburzona w 2016 roku. Za projekt odpowiada pracownia architektoniczna Goettsch Partners z Chicago.
Mennica Legacy Tower liczy 32 kondygnacje naziemne oraz 4 kondygnacje podziemne. Docelowo w obu budynkach powstających w ramach kompleksu będzie znajdowało się łącznie 4500 metrów kw. nowoczesnej powierzchni handlowo-usługowej.
Magdalena Paluch
Redaktor Naczelna
Komercja24.pl