rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Newmark Polska z raportem nt rynku nieruchomości biurowych w regionach

Zdjęcie raportu
Firma Newmark Polska z raportem nt rynku nieruchomości biurowych w regionach.

Według raportu firmy doradczej Newmark Polska „Office Occupier – Rynek biurowy w regionach”, w 2024 roku aktywność najemców na rynkach biurowych w największych regionalnych miastach Polski (Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Katowice, Poznań, Łódź, Lublin, Szczecin) utrzymywała się na stabilnym poziomie, a roczny wolumen transakcji najmu przewyższył średnią z ostatnich pięciu lat. Najwyższy popyt odnotowano w takich ośrodkach miejskich jak Kraków, Wrocław i Trójmiasto, które umocniły swoją pozycję liderów wśród rynków regionalnych. Ponadto w ubiegłym roku najemcy częściej decydowali się na renegocjacje warunków najmu niż na relokacje. Wskaźnik pustostanów nieznacznie wzrósł, a deweloperzy nadal ostrożnie podchodzą do rozpoczynania nowych inwestycji.

Na koniec 2024 roku całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na ośmiu głównych rynkach regionalnych poza Warszawą wyniosły niemal 6,8 mln mkw. W ciągu minionego roku deweloperzy oddali do użytku łącznie 123 800 mkw. nowej powierzchni w 17 budynkach, co oznacza spadek o prawie 56% w porównaniu z 2023 rokiem. Ponad 38% ubiegłorocznej podaży przypadło na czwarty kwartał, w którym powstało ponad 47 100 mkw. biur. Wśród najważniejszych inwestycji ukończonych w 2024 roku znalazły się: Grundmanna Office Park A (20 650 mkw., IV kw.) w Katowicach, Quorum Office Park A (18 200 mkw., I kw.) i B10 (14 150 mkw., II kw.) we Wrocławiu oraz Brain Park C (13 000 mkw., I kw.) w Krakowie.

Na koniec grudnia 2024 roku w trakcie realizacji znajdowało się ok. 220 400 mkw., co oznacza wzrost o 5% względem poprzedniego kwartału, ale spadek o 25% rok do roku i o prawie 80% w porównaniu z rekordowym czwartym kwartałem 2017 roku (1,1 mln mkw. w budowie).

– Pomimo nieznacznego wzrostu aktywności deweloperskiej w ujęciu kwartalnym wolumen powierzchni w budowie utrzymuje się na niskim poziomie. Najwięcej nowej powierzchni powstaje w Poznaniu i Krakowie, które łącznie odpowiadają za niemal połowę realizowanych projektów w miastach regionalnych. Ze względu na rosnącą dostępność powierzchni biurowej w istniejących budynkach oraz upowszechnienie modelu pracy hybrydowej deweloperzy nadal ostrożnie podchodzą do rozpoczynania nowych inwestycji – mówi Karol Wyka, Dyrektor Zarządzający Działu Powierzchni Biurowych, Newmark Polska.

[fragment raportu]

 

Źródło: Newmark Polska
materiał prasowy


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora