Rekomendacja ze strony instalatora w bardzo wielu przypadkach jest głównym czynnikiem decyzji zakupowej inwestora, dlatego wiedza doradzającego specjalisty jest tak istotna. Dobry instalator jest świadom, że wiedza o urządzeniach i świadomość co do sposobu funkcjonowania pomp ciepła ma fundamentalne znaczenie do oferowania i późniejszego zainstalowania optymalnego z punktu widzenia klienta rozwiązania.
De facto pompa ciepła jest transmiterem, a nie emiterem ciepła (wykorzystuje energię z ziemi, wody lub powietrza) i dla sprawnego funkcjonowania systemu grzewczego opartego o to urządzenie niezbędna jest dobra znajomość hydrauliki.
– Śmiało można powiedzieć, że w większości przypadków, gdy system nie działa w ogóle lub nie działa poprawnie, dzieje się tak nie za przyczyną wady urządzenia, a właśnie błędów podczas ich doboru, projektowania instalacji czy jej wykonania. Dlatego w tym fachu tak ważne jest samodoskonalenie – mówi Tomasz Tchórzewski, Dyrektor ds. Inwestycji w Stiebel Eltron.
Ekspert dodaje, że obok posiadania aktualnej wiedzy, dobrego instalatora cechuje również rzetelność i terminowość. Te aspekty mają znaczenie dla inwestora, który musi skoordynować pracę różnych ekip pracujących na budowie.
Najczęstszymi grzechami, które zdarzają się na etapie instalacji ogrzewania wykorzystującego pompy ciepła są zły dobór urządzenia lub błędne wykonanie hydrauliki, będącej kluczowym elementem systemu. Taki błąd, wynikający na przykład z niewystarczającej wiedzy, może skutkować tym, że układ nie jest w stanie przekazać całego ciepła dostarczonego przez pompę. A ten aspekt negatywnie wpływa na koszty jego eksploatacji. Urządzenie, mimo poprawnego doboru, nie spełnia swoich funkcji, a użytkownik jest zmuszony do dogrzewania swojego domu z innego źródła. Również dbałość o estetykę wykonania instalacji bywa niekiedy problematyczna, co może doskwierać inwestorowi, który buduje wymarzony dom.
Prawidłowego doboru urządzenia dokonuje się zawsze indywidualnie, w odniesieniu do specyficznych cech i potrzeb budynku (czy jest nowy lub modernizowany, czy posiada jedno czy dwa źródła ciepła, jaka jest wielkość okien, czy obiekt wyposażono w ogrzewanie podłogowe, punkt biwalentny etc.). Mnogość i złożoność tych zagadnień sprawiają, że instalator musi nieustannie aktualizować swoją wiedzę. Odpowiedzialni wytwórcy wspierają specjalistów montujących ich urządzenia, mając świadomość że zależy od tego satysfakcja klienta i powodzenie ich biznesu.
Źródło: Stiebel Eltron.