Nieruchomość inwestycyjna Fabryka Perun na warszawskim Kamionku czeka na zielone światło.
W dniu 7 marca br. zakończyło się składanie ewentualnych uwag do projektu obejmującego rewitalizację zabytkowych hal oraz stworzenie nowych budynków mieszkalnych na terenie byłych zakładów Perun na warszawskim Kamionku. Przedsięwzięciu towarzyszy pakiet gwarantowanych inwestycji publicznych o wartości blisko 9 mln złotych, w tym przekazanie do dyspozycji samorządu w pełni wyposażonego lokalu na cele edukacyjne oraz odnowienie prawie półhektarowego, miejskiego skweru. Ostateczną decyzję w sprawie zgody na realizację Fabryki Perun podejmie Rada m.st. Warszawy.
Do głównych zmian w porównaniu z koncepcją prezentowaną w grudniu 2022 roku należą: zmniejszenie liczby mieszkań m.in. poprzez obniżenie wysokości budynków od ulicy Stanisława Augusta, zwiększenie parkingu do 268 miejsc oraz usytuowanie wjazdu do garażu podziemnego od strony ulicy Grochowskiej.
Rada Samorządu Mieszkańców Osiedla Kamionek wydała wobec planowanej inwestycji stanowisko pozytywne, z uwagami, które zostały w znacznej mierze uwzględnione.
„Nasz projekt bierze pod uwagę wnioski i obserwacje wynikające z setek godzin konsultacji oraz dialogu z wszystkimi zainteresowanymi. To proces, przez który przeszliśmy wyjątkowo sumiennie, transparentnie i z najwyższym zaangażowaniem. Zdajemy sobie sprawę, że spełnienie wszystkich postulatów nigdy nie będzie możliwe, jednak cieszymy się, że znaczna część społeczności Kamionka popiera nasze pomysły. To szansa, aby Perun przestał być niszczejącą, zamkniętą, zastawioną autami enklawą, z zaniedbanym skwerem tuż za płotem” – mówi Maciej Wandzel, współinwestor Fabryki Perun. „To przedsięwzięcie potrzebuje rozsądnego kompromisu pomiędzy obowiązkiem ochrony zabytków, opiniami miejskich planistów, oczekiwaniami mieszkańców, a interesem ekonomicznym. Po przygotowaniu dwóch różnych projektów oraz ich wariantów, czekamy na decyzje, które umożliwią nam dalsze działanie” – dodaje.