Czy nieruchomości biurowe są zagrożone przez home office i hybrydowy model pracy? Jak obecnie prezentuje się kondycja sektora biurowego na polskim rynku nieruchomości komercyjnych? Można powiedzieć, że zmiany wciąż są widoczne. Rynek odpowiada na zagrożenia, do jakich dochodzi na świecie – zarówno z powodu pandemii wirusa COVID-19, jak i wojny na Ukrainie.
Spis treści:
Home office dobry, ale nie dla każdego
Hybrydowy model pracy dobrą alternatywą
Zagrożenia na świecie odbijają się na rynku nieruchomości komercyjnych
Biurowe nieruchomości komercyjne na powrót przyciągają najemców
Zmieniają się preferencje biurowych najemców
Sektor biurowy na rynku nieruchomości inwestycyjnych
Obecnie sytuacja na rynku nieruchomości komercyjnych jest w Polsce bardzo dynamiczna. Sektor biurowy nie może uzyskać pełnej stabilizacji, jednak mimo wszystko wydaje się, że wraca na właściwe tory. Pomimo wydarzeń, jakie ostatnio mają na świecie, deweloperzy starają się zachować zimną krew i skrupulatnie analizują opłacalność każdej nowej inwestycji komercyjnej, jakiej chcą się podjąć.
Home office dobry, ale nie dla każdego
Wraz z wybuchem pandemii i lockdownem na terenie całego kraju, Polacy zostali oddelegowani ze stacjonarnych biur do swoich domów, z których od tamtego momentu wykonywali pracę zdalnie, na zasadzie pełnego home office. Takie rozwiązanie miało zapewnić bezpieczeństwo i ochronę zdrowia.
Home office dla wielu pracowników jak również ich pracodawców okazał się bardzo korzystnym rozwiązaniem. Brak konieczności utrzymywania miejsca pracy w stacjonarnym biurze stanowił dla przedsiębiorców oszczędność finansową. Pracownikom również odpowiadał system, kiedy to nie musieli opuszczać swojego lokum, a tym samym nie musieli marnować czasu na dojazdy do pracy oraz późniejsze powroty do domu. Home office wydawał się więc idealnym rozwiązaniem. Jednak nie dla każdego.
Wielu Polakom nie spodobało się to, że ich życie prywatne połączyło się z zawodowym. Spędzanie czasu – tego przeznaczonego na pracę i tego na relaks – oznaczało bowiem przebywanie w tym samym mieszkaniu czy domu. To odbiło się negatywnie na kondycji psychicznej wielu pracowników. Niektórzy, poza poczuciem marazmu wywołanego przebywaniem stale w tym samym miejscu, bez opuszczania lokum, nie mieli zwyczajnie warunków do pracowania w domu. Osoby, które mają małe mieszkania, bez możliwości wydzielenia stanowiska do pracy, a także takie, które posiadają małe dzieci przeszkadzające w pełnieniu obowiązków służbowych – wielu z nich czekało na moment, kiedy będą mogli powrócić do stacjonarnego biura.
Hybrydowy model pracy dobrą alternatywą
Osoby, które nie chciały wracać do biura w pełnym wymiarze godzin, oraz te, których obowiązki służbowe wymagają częściowej mobilności, doskonale odnalazły się w nowym, hybrydowym modelu pracy.
W hybrydowym modelu pracy pracownicy część obowiązków wykonują w stacjonarnym biurze, a część w dowolnym miejscu poza nim. Dzięki takiemu rozwiązaniu pracodawca może przeznaczyć jedno biurko dla np. dwóch pracowników, którzy korzystają z niego naprzemiennie. Takie rozwiązanie pozwala pracodawcom na oszczędności i możliwość redukcji zajmowanej przed pandemią powierzchni biurowej na wynajem.
Zagrożenia na świecie odbijają się na rynku nieruchomości komercyjnych
Wspomniane zagrożenia, jakie obecnie dotykają ludzi, są powiązane z trwającą wciąż pandemią koronawirusa oraz skutkami wojny, jaka obecnie toczy się na terytorium Ukrainy.
Gospodarka się chwieje, ceny rosną, jednak deweloperzy nie rezygnują z kolejnych projektów. Podejmują się ich jednak z najwyższą rozwagą. Obecnie ciężko bowiem stwierdzić, jak ukształtuje się gospodarka krajowa.
O ile wojna na Ukrainie się toczy, o tyle koronawirus powoli odpuszcza. Od najbliższego poniedziałku zostanie zniesiony nakaz noszenia maseczek ochronnych, ludzie odetchną, co odbije się pozytywnie na ogólnym nastroju społeczeństwa. Dla części przedsiębiorców i ich pracowników może też oznaczać sygnał, że powrót do biura stacjonarnego będzie bezpieczniejszy niż wcześniej. To z kolei może przełożyć na się wzrost zainteresowania biurami na wynajem.
Biurowe nieruchomości komercyjne na powrót przyciągają najemców
Mogłoby się wydawać, że w obliczu obecnej sytuacji gospodarczej polskie biurowce znajdą się w tarapatach. Jednak proces komercjalizacji nowych biurowych nieruchomości komercyjnych wydaje się iść w dobrym kierunku. Przedsiębiorcy, pomimo korzyści płynących z zatrudniania pracowników na zasadzie home office lub w modelu hybrydowym, w dalszym ciągu potrzebują pracowników stacjonarnych. Nie da się ukryć, że wymiana informacji pomiędzy działami i współpraca poszczególnych pracowników układają się najlepiej, gdy osoby te mają ze sobą bezpośredni kontakt. Zarówno home office jak i hybrydowy model pracy utrudniają komunikację międzypracowniczą, dlatego część przedsiębiorców mimo wszystko zdecydowała się na powrót całych zespołów do stacjonarnych biur. Deweloperzy także wydają się być dobrej myśli, ponieważ podejmują się nowych biurowych inwestycji komercyjnych z przeświadczeniem o ich sukcesie.
Zmieniają się preferencje biurowych najemców
Obecnie na rynku nieruchomości komercyjnych w segmencie biurowym widać zmianę preferencji, jeśli chodzi o biura na wynajem. Wzrosło zainteresowanie wśród przedsiębiorców powierzchniami biurowymi, które można podzielić na osobne gabinety. Takie rozwiązanie ma zapewnić pracownikom większe poczucie bezpieczeństwa.
Rośnie też popularność powierzchni coworkingowych, za czym stoi przyrost liczby osób wykonujących pracę zdalnie lub w systemie hybrydowym. Część z nich woli wykonywać swoją pracę poza miejscem zamieszkania i idealnym miejscem do wykonywania obowiązków pracowniczych mogą okazać się właśnie przestrzenie coworkingowe. Pracownicy mogą z nich korzystać przez określoną ilość czasu, jaka jest im potrzebna na pracę. Jest to także doskonałe miejsce do pracy dla osób, które wykonują swoją pracę mobilnie i muszą mieć dostęp do powierzchni biurowych w różnych miejscach w mieście.
Biura coworkingowe zapewniają dostęp do biurek pracowniczych, internetu a także sprzętów biurowych jak drukarka czy skaner. Klienci coworków mogą też często liczyć na ekspres do kawy czy pomieszczenia wygłuszające, w którym można przeprowadzić prywatna rozmowę telefoniczną. Przestrzenie coworkingowe często oferują także możliwość skorzystania z salek konferencyjnych.
Sektor biurowy na rynku nieruchomości inwestycyjnych
W jakim kierunku podąża sektor biurowy na rynku nieruchomości inwestycyjnych? Zdaje się, że biurowce na powrót przyciągają najemców. Wprawdzie wielu z nich wynajmuje mniejsze powierzchnie, niż miało zamiar przed pandemią, jednak zainteresowanie biurami na wynajem jest spore.
Deweloperzy stale realizują nowe projekty, dostarczając na rynek nowoczesne, biurowe nieruchomości inwestycyjne. Można się więc spodziewać, że w najbliższym czasie nie zabraknie nowoczesnych powierzchni biurowych w standardzie klasy A.
Bieżąca sytuacja nie tylko w Polsce, ale i na świecie jest trudna. Wszyscy starają się dopasować do nowych realiów, dlatego można się spodziewać, że sektor biurowy a także jego klienci – najemcy, będą dążyć do stabilizacji na rynku. Biurowców z pewnością będzie przybywać, choć zauważalny jest trend, że w nowych obiektach, poza powierzchniami biurowymi, deweloperzy oferują również powierzchnie handlowo-usługowe na wynajem. Takie rozwiązanie jest dla deweloperów bez wątpienia korzystne, ponieważ zapewnia dostęp nie tylko do najemców poszukujących biur do wynajęcia, ale również tych, którzy chcą wynająć lokal handlowy albo usługowy pod prowadzona przez siebie działalność biznesową.
Redakcja
Komercja24.pl