rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Nieruchomości inwestycyjne Build-To-Own atrakcyjnym rozwiązaniem dla dużych przedsiębiorców

sean-pollock-PhYq704ffdA-unsplash
Nieruchomości typu BTO, czyli build-to-own
coraz częściej zwracają uwagę prxedsiębiorców. Decydują się oni na wybór takich nieruchomości komercyjnych, które będą spełniały ich indywidualne wymagania. Można się spodziewać, że ten sektor będzie stale zyskiwał nowych zwolenników i rozwijał się na polskim rynku nieruchomości komercyjnych.

Spis treści:
Obiekty komercyjne
dopasowane do potrzeb użytkownika
Jakie nieruchomości komercyjne można uszyć na miarę?
Nieruchomości typu BTO to nie to samo co BTS
Build-to-own – dlaczego warto?
Działka
inwestycyjna pod budowÄ™ obiektu BTO
BTO nie odpowiada każdemu
Inwestycje szyte na miarę przyszłością rynku?
BTO a rozwój sektora magazynowego

Nieruchomości typu build-to-own (BTO mylone są niejednokrotnie z nieruchomościami typu build-to-suite (BTS). Nie jest to jednak ten sam rodzaj nieruchomości. BTS i BTO są to obiekty budowane na indywidualne zamówienie przedsiębiorcy, czyli klienta komercyjnego danego dewelopera. Rozwiązanie takie jest korzystne dla obu stron. Przedsiębiorca zyskuje przestrzeń maksymalnie możliwie dopasowaną do swoich potrzeb, a deweloper ma gwarantowanego klienta, dzięki czemu nie musi przechodzić przez proces komercjalizacji nieruchomości komercyjnej.

Obiekty komercyjne dopasowane do potrzeb użytkownika

Nieruchomości komercyjne typu BTO posiadają wiele zalet, którymi przyciągają przedsiębiorców. Klient dewelopera może brać udział w procesie projektowania obiektu komercyjnego, dzięki czemu będzie mógł dopasować jego wygląd do swoich preferencji. Ponadto przedsiębiorca może mieć wpływ na jego lokalizację oraz rozwiązania technologiczne zastosowane podczas budowy. Z kolei deweloper pozyska pewnego klienta. Z racji swojej wysokiej funkcjonalności i licznych zalet, nieruchomości komercyjne typu BTO corocznie zjednują sobie nowych zwolenników.

Jakie nieruchomości komercyjne można uszyć na miarę?

Mówiąc o nieruchomościach typu BTO, można mieć na myśli wszelkiego rodzaju nieruchomości komercyjne. Mogą to być obiekty magazynowe, hale, ale również biurowce. Faktem jest, że najczęściej termin ten słyszany jest w przypadku nieruchomości komercyjnych o charakterze magazynowym. Nie oznacza to jednak, że wyłącznie magazyny mogą być obiektami szytymi na miarę.

Nieruchomości typu BTO to nie to samo co BTS

Nieruchomości komercyjne w formule BTO (biuld-to-own) nie są tym samym, co nieruchomości typu BTS (build-to-suite).
Różnica pomiędzy tymi nieruchomościami komercyjnymi widoczna jest już choćby w opłatach. W przypadku obiektów budowanych w formule BTO , nieruchomość komercyjna po wybudowaniu w całości przechodzi na własność przedsiębiorcy/zleceniodawcy. Do jego zadań będzie więc należało uiszczanie wszelkich opłat eksploatacyjnych. Ponadto przedsiębiorca, który jest właścicielem nieruchomości komercyjnej, w całości zarządza tym obiektem (lub zleca zarządzanie firmie zewnętrznej we własnym zakresie).
Z kolei w przypadku nieruchomości tupu BTS (build-to-suite) sprawa wygląda nieco inaczej. Nieruchomości te są budowane według wymagań przyszłego najemcy, ale mimo wszystko pozostają one własnością dewelopera. W tym przypadku deweloper i przedsiębiorca są ze sobą związani długoletnią umową najmu nieruchomości komercyjnej.

Build-to-own – dlaczego warto?

Nieruchomości typu build-to-own, które budowane są z myślą dla decydowanego odbiorcy, to rozwiązanie posiadające sporo zalet.. Przede wszystkim deweloper zyskuje już zakontraktowanego kupującego, więc nie będzie musiał zajmować się procesem komercjalizacji obiektu. Kolejną zaletą jest to, że taka nieruchomość będzie należała w całości do jednej firmy, co jest bardziej komfortowe, niż ewentualne dzielenie powierzchni z innymi najemcami. Deweloper w momencie zakończenia budowy i oddania nieruchomości komercyjnej do użytku zakończy także wszelkie działania związane z tym projektem inwestycyjnym. Nieruchomość BTO przejdzie wówczas na własność przedsiębiorcy. Wówczas to on, w zależności od potrzeb, będzie mógł podnajmować swoje powierzchnie, otrzymując tym sposobem dodatkowe zyski.

Działka inwestycyjna pod budowę obiektu BTO

Inwestycje typu build-to-own mogą powstawać zarówno na działkach inwestycyjnych wchodzących w skład portfela dewelopera, jak i na gruntach, które są własnością przedsiębiorcy/zlecającego. Co jednak w sytuacji, kiedy żadna ze stron nie posiada w swoich zasobach odpowiedniej działki pod realizację inwestycji? W takim przypadku strony umowy mogą wspólnie zająć się procesem poszukiwania najbardziej odpowiedniego terenu pod budowę inwestycji komercyjnej typu BTO.

BTO nie odpowiada każdemu

Budowa nieruchomości komercyjnej pod konkretne potrzeby przedsiębiorcy wydaje się rozsądnym rozwiązaniem. Niemniej jednak nie każdy decyduje się na takie rozwiązanie inwestycyjne. Co jest tego powodem? Na nieruchomości typu build-to-own decydują się zazwyczaj przedsiębiorcy o ugruntowanej pozycji na rynku, którzy planują pozostać w jednym miejscu przez dłuższy okres czasu. Jak wiadomo, stała lokalizacja nie sprawdzi się dobrze w przypadku każdej firmy. Innym powodem niechęci do budowy obiektu szytego na miarę może być czasem długi czas oczekiwania na ukończenie budowy inwestycji. Przedsiębiorca musi również dysponować odpowiednim budżetem a także dostateczną wiedzą na temat realizacji tego typu inwestycji. Dodatkowo przedsiębiorca, który chce stać się właścicielem nieruchomości komercyjnej typu BTO, musi znaleźć godnego zaufania i rzetelnego dewelopera.

Inwestycje szyte na miarę przyszłością rynku?

Nieruchomości komercyjne powstające w formule BTO wydają się być rozsądnym wyborem. Czy jednak ich rosnąca popularność sprawi, że staną się one przyszłością rynku nieruchomości komercyjnych? Nic nie zapowiada takiej przyszłości w najbliższych latach. O ile bowiem nieruchomości komercyjne typu BTO przyciągają uwagę coraz większej liczby przedsiębiorców, to jednak nie jest to rozwiązanie korzystne dla wszystkich.
Można założyć, że nieruchomości komercyjne typu
BTO nie sprawdzą się w przypadku przedsiębiorców, których działalność dopiero się rozrast i którzy z pewnością w niedługim czasie planują przeniesienie się do innej lokalizacji lub powiększenie zajmowane przestrzeni komercyjnej. Przeciwko takiemu rozwiązaniu przemawia także sytuacja, kiedy to firma musi pozostać w miarę mobilna i planuje przeprowadzki co kilka lat. Na przykład żeby być bliżej dróg krajowych i autostrad, które usprawnią logistykę przedsiębiorstwa.

BTO a rozwój sektora magazynowego

W ostatnich latach rynek magazynowy notuje dynamiczny rozwój. Po części zawdzięcza to rozrastaniu się przedsiębiorstw działających na rynku e-commerce. Te bowiem zaczęły prężniej działać, kiedy w kraju wprowadzono lockdown i zatrzymały kupujących przy sobie także po jego zniesieniu.
Z uwagi na to, że zainteresowanie powierzchniami magazynowymi na sprzedaż stale wzrasta, można się również spodziewać, że zwiększy się zainteresowanie wśród przedsiębiorców nieruchomościami komercyjnymi w segmencie magazynowym, powstającymi w formule BTO. Rozwój segmentu nieruchomości komercyjnych w typie build-to-own nie zwiększy może tempa błyskawicznie, tak jak w przypadku gotowych nieruchomości komercyjnych na sprzedaż, jednak można się spodziewać, że popularność tej formuły będzie sukcesywnie rosła na rynku w całym kraju.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi siÄ™ po akceptacji administratora