komentarze, opinie, gospodarka

Nieruchomości inwestycyjne w sektorze biurowym wciąż potrzebne

Łozowicka.M

Nieruchomości inwestycyjne w sektorze biurowym wciąż są potrzebne. Sektor biurowy wprawdzie mocno odczuł skutki pandemii, jednak obecnie sytuacja na całym rynku nieruchomości w Polsce się stabilizuje. W sektorze biurowym coraz bardziej widoczny jest powrót pracowników do stacjonarnych lokalizacji. Niemniej wiele osób w dalszym ciągu pozostaje przy pracy zdalnej, lub wykonuje swoje obowiązki w systemie hybrydowym. Czy zatem sektor biurowy ma się czego obawiać?

Spis treści:
Właściciele biurowców pełni obaw
Home office czy stacjonarne biuro?
Hybrydowy model pracy nowym trendem na rynku
Wady pracy na zasadach home office i w systemie hybrydowym
Popyt na nowoczesne biura wciąż się utrzymuje
Nowsze jest lepsze
Elastyczne moduły w biurowcach
Nowoczesne biurowce – gdzie powstają?

Pandemia koronawirusa, która wybuchła w Polsce, mocno zachwiała poszczególnymi sektorami rynku nieruchomości. W okresie lockdownu zainteresowanie biurami do wynajęcia mocno spadło. Wielu najemców wypowiadało umowy najmu lub renegocjowało warunki, decydując się na przykład na pomniejszenie zajmowanej powierzchni.
Sektor biurowy stanął przed ciężką próbą, jednak obecnie wychodzi na prostą.

Właściciele biurowców pełni obaw
W początkowej fazie aktywności COVID-19 w Polsce ząd wprowadził lockdown, który miał na celu zmniejszyć rozprzestrzenianie się wirusa. Wprowadzonych zostało wiele obostrzeń, które uderzyły między innymi w rynek biurowy. W efekcie nałożenia pełnego lockdownu na teren całego kraju, pracownicy etatowi byli zmuszeni do przeniesienia się z komfortowych biur do domowego zacisza. Wielu osobom praca w systemie home office bardzo przypadła do gustu. Jednak część pracowników z niecierpliwością czekała, aż biurowce na powrót się otworzą.

Home office czy stacjonarne biuro?
System pracy zdalnej, tzw. home office, wielu pracownikom przypadł do gustu. Rano nie musieli oni szykować się do wyjścia, nie tracili również czasu na dojazdy. Praca w domu pozwalała też w każdym momencie na zjedzenie ciepłego posiłku a środowisko pracy dla wielu było po prostu komfortowe. Jednak nie każdemu home office przypadł do gustu. Osoby, które nie posiadały wystarczającego metrażu mieszkania, aby wydzielić sobie przestrzeń do pracy, z niecierpliwością czekały na powrót za pracownicze biurko. To samo dotyczyło wielu osób, które posiadają małe dzieci. W ich obecności trudne było skupienie się na wypełnianiu obowiązków służbowym.
W efekcie rynek pracy się podzielił. Obecnie, kiedy lockdown już nie obowiązuje, wielu pracowników powróciło do stacjonarnych biur. Jednak sporo osób pozostało przy pracy zdalnej, a część wykonuje swoje obowiązki w systemie hybrydowym.

Hybrydowy model pracy nowym trendem na rynku
System pracy zdalnej na zasadzie home office nie każdemu przypadł do gustu. Wiele osób nie chciało jednak wracać do stacjonarnego biura w pełnym wymiarze godzin, lub po weryfikacji ich obowiązków okazywało się, że nie wszystkie obowiązki muszą wykonywać na miejscu, w biurze. W przypadku takich osób idealnym rozwiązaniem okazał się hybrydowy model pracy, w ramach którego część obowiązków pracownicy wykonują w stacjonarnym biurze, a część w dowolnym, wygodnym dla siebie miejscu.
Taki model pracy okazał się korzystny dla obu stron. Pracownicy zyskali większą elastyczność i swobodę przy wypełnianiu służbowych obowiązków. Z kolei z punktu widzenia pracodawców takie rozwiązanie pozwoliło na zmniejszenie zajmowanej powierzchni biurowej. W hybrydowym modelu pracy wystarczy bowiem, że pracodawca zapewni jedno biurko, z którego będzie mogło naprzemiennie korzystać nawet kilka osób.

Wady pracy na zasadach home office i w systemie hybrydowym
Praca poza biurem może wydawać się doskonałym rozwiązaniem, które minimalizuje koszty przedsiębiorcy. Oba modele nie są jednak wolne od wad.
W przypadku pracy na zasadzie home office pracodawca musi liczyć się z tym, że jego pracownik może nie posiadać dostępu do podstawowych urządzeń biurowych, takich jak skaner czy drukarka. Utrudniona jest też komunikacja pomiędzy współpracownikami, ponieważ każdy z nich przebywa w innej lokalizacji. Jedyną formą kontaktu pozostaje droga telefoniczna lub mailowa. Z racji tego, że nie każdy posiada telefon służbowy, wiele osób nie chce ponosić dodatkowych kosztów własnych i rezygnuje z komunikacji telefonicznej. W takim przypadku pozostaje tylko kontakt mailowy, który często przyczynia się do wydłużenia procesu ustaleń, co przekłada się na mniejszą efektywność pracowników.
Ta samo dotyczy osób, które pracują w systemie hybrydowym. Proces komunikacji między pracownikami jest tutaj często utrudniony, chociaż mniej, niż w przypadku osób pracujących całkowicie zdalnie. Kolejną wadą takiej formy świadczenia pracy jest to, że pracodawca nie ma kontroli nad tym, czy jego pracownik rzeczywiście w danym momencie wykonuje obowiązki służbowe, czy też poświęca część czasu na prywatne sprawy.

Popyt na nowoczesne biura wciąż się utrzymuje
Pomimo dużych zawirowań w segmencie biurowym, na rynku nieruchomości pojawiają się stale nowe inwestycje. Deweloperzy nie rezygnują z realizacji bieżących projektów i chętnie planują kolejne inwestycje biurowe.
Wprawdzie wielu pracowników wykonuje obecnie swoje obowiązki w systemie zdalnym lub hybrydowym, to jednak popyt na rynku jest wciąż zauważalny. Deweloperzy nie ignorują tego zapotrzebowania i stale dostarczają na rynek nowoczesne powierzchnie biurowe do wynajęcia. Te z kolei cieszą się sporym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców – zwłaszcza firm, które planują dynamiczny rozwój i ekspansję.

Nowsze jest lepsze
Nowe projekty biurowe zaczynają proces komercjalizacji jeszcze przed oddaniem inwestycji do użytku. Chętnych do wynajmu nie brakuje. Obawy powinny mieć za to starsze obiekty biurowe, które nie mogą zaoferować swoim najemcom nowoczesnych rozwiązań technologicznych czy elastycznych powierzchni na wynajem. Najemcy cenią sobie możliwości, jakie dają modułowe biura i widać, że tego typu rozwiązania w biurowcach cieszą się coraz większym uznaniem.

Elastyczne moduły w biurowcach
Z uwagi na wciąż niestabilną sytuację w kraju, wielu przedsiębiorców ceni sobie możliwość zmiany powierzchni najmu w trakcie obowiązywania umowy. Taką możliwość dają powierzchnie modułowe, które oferują nowoczesne inwestycje biurowe. W zależności od potrzeb i zapisów w umowie, najemca może zmniejszyć lub zwiększyć zajmowaną przez siebie powierzchnię. Nie naraża się on przy tym na kary umowne, co jest kluczową kwestią.

Nowoczesne biurowce – gdzie powstają?
Przedsiębiorcy, którym zależy na nowoczesnych powierzchniach biurowych, powinni skierować swój wzrok ku największym miastom w kraju. To właśnie w Warszawie oraz dużych miastach regionalnych jak Gdańsk, Wrocław czy Łódź, powstaje najwięcej inwestycji biurowych, które oferują powierzchnie na wynajem dopasowane do oczekiwań i możliwości najemców. Co więcej, są to niejednokrotnie projekty wyposażone w najnowsze rozwiązania technologiczne, dzięki którym najemcy mogą liczyć na obniżenie comiesięcznych kosztów eksploatacji biura. Coraz więcej inwestycji biurowych stara się też o uzyskanie certyfikatów BREEAM i LEED, których zadaniem jest promocja i rozwój budownictwa spełniającego kryteria zrównoważonego rozwoju. Certyfikowane biurowce spełniają najwyższe normy ekologiczne, co stanowi dla tych obiektów oraz ich najemców doskonałą wizytówkę. Tego rodzaju nowoczesne i dbające o środowisko nieruchomości komercyjne wyznaczają nowy kierunek dla inwestorów w segmencie biurowym.

Magdalena Łozowicka
Redaktor Naczelna
Komercja24.pl