Inwestorzy boją się wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii i wstrzymują projekty biurowe, handlowe i przemysłowe – tak wynika z raportu The Royal Institution of Chartered Surveyors (RICS).
Wskaźnik popytu wśród inwestorów zagranicznych w Wielkiej Brytanii na nieruchomości komercyjne jest najniższy od czasu jego pomiaru przez RICS tj. od 2014 roku. Tylko 5 procent badanych potwierdza wzrost zainteresowania brytyjskim rynkiem ze strony zagranicznych firm w ciągu ostatnich trzech miesięcy. To znaczny spadek w porównaniu zII kwartałem2015 roku, gdy ten sam wskaźnik był na poziomie 36 procent.
38 procent członków RICS pracujących w sektorze jako główny powód nerwowości po stronie kluczowych zagranicznych detalistów i podaje niepewność wywołaną unijnym referendum.
43 procent respondentów uważa, że spełnienie się scenariusza Brexitu będzie miało negatywny wpływ na sektor nieruchomości komercyjnych, a tylko 6 procent stwierdziło, że wpływ ten będzie pozytywny.
Komentarz głównego ekonomisty RICS, Simona Rubinsohna:
„Nie ulega wątpliwości, że od czasu gdy referendum w sprawie członkostwa Zjednoczonego Królestwa w UE stało się pewne w rezultacie wyników wyborów powszechnych w maju minionego roku mogliśmy obserwować spadek zainteresowania zagranicznych inwestorów rynkiem nieruchomości komercyjnych w Wielkiej Brytanii; międzynarodowi sprzedawcy detaliczni i usługodawcy w perspektywie krótkoterminowej oceniają ten rynek jako mniej atrakcyjny. Nie powinniśmy jednak rozpatrywać tego wyłącznie w kategoriach negatywnych; w konsekwencji ostudzenia rynku wartości czynszu rosną w znacznie wolniejszym tempie co sugeruje, że wkrótce możemy się spodziewać bardziej korzystnych warunków wejścia i rozwoju biznesu na rynku brytyjskim. ”