Nieruchomości komercyjne w Polsce są osadzone na stabilnych fundamentach. Krajowy rynek nieruchomości po raz kolejny potwierdził swoją atrakcyjność w oczach inwestorów, nie dając się ani trwającej od roku wojnie w Ukrainie, ani szalejącej inflacji i globalnym turbulencjom gospodarczym. W 2022 roku domknięto transakcje na łączną kwotę ponad 5,8 mld Euro, o 100 mln Euro więcej niż rok wcześniej. Po dwóch latach na pierwsze miejsce transakcyjnego podium wróciły biurowce. Autorzy raportu z BNP Paribas Real Estate Poland prognozują, że w 2023 roku wolumen transakcji utrzyma się na podobnym poziomie, a w dłuższej perspektywie ważnym impulsem inwestycyjnym mogą być miliardy Euro które Polska może otrzymać z unijnego budżetu.
Spis treści:
Są chętni na biura
Wiara w handel i mocna logistyka
Wielu graczy wykazuje dużą ostrożność. Z tego względu pod koniec roku stopy kapitalizacji typu „prime” dla niemal wszystkich klas aktywów wzrosły o ok. 0,25 p. p. wskazując, że inwestorzy biorą pod uwagę możliwość zmaterializowania się negatywnych scenariuszy. Jednocześnie trend wzrostowy stóp kapitalizacji, szczególnie w przypadku biur i magazynów, jest mocno ograniczany przez spadek podaży oraz wysokie koszty realizacji nowych inwestycji.
mówi Mateusz Skubiszewski, Head of Capital Markets, BNP Paribas Real Estate Poland.
Przy ocenie wartości inwestycyjnej wielu klas aktywów, szczególnie biurowców i magazynów, kupujący ogromną wagę przykładają do jakości oraz stabilności najemców. Istotnym czynnikiem jest też średni czas jaki pozostał do wygaśnięcia umów. Gruntowna analiza tych czynników pozwala zmniejszyć ryzyka związane z zachwianiem stabilności przepływów pieniężnych. Ale nawet mimo wchodzących w grę elementów niepewności, Polska nadal cieszy się zainteresowaniem funduszy, w szczególności ze Stanów Zjednoczonych, Niemiec i Republiki Południowej Afryki. To właśnie kapitał z tych regionów zdominował rynek w 2022 roku. Warto jednak odnotować coraz większy napływ kapitału z pozostałych krajów regionu CEE.
mówi Marta Gorońska-Wiercioch, zastępca dyrektora w dziale Capital Markets, BNP Paribas Real Estate Poland.
Są chętni na biura
Wiara w handel i mocna logistyka
Źródło: BNP Paribas Real Estate Poland.