rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Nieruchomości komercyjne w Wielkopolsce – czy popyt na magazyny jest w tym regionie duży?


Nieruchomości komercyjnych w Wielkopolsce przybywa. Czy za podażą idzie również popyt? Jak dużym zainteresowaniem cieszą się magazyny w tym regionie? Okazuje się, że sektor magazynowy w tym regionie rozwija się całkiem dobrze. Najemców nie brakuje, a inwestorzy coraz częściej rozglądają się za atrakcyjnymi gruntami pod inwestycje magazynowe w Poznaniu oraz okolicznych miejscowościach.

Spis treści:
Nieruchomości komercyjne w sektorze magazynowym trzymają stabilną pozycję
Rynek e-commerce wciąż się rozwija, wraz z nim sektor magazynowy
Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce wsłuchuje się w potrzeby najemców
Parki magazynowe w Wielkopolsce do wynajęcia
Magazyny w Wielkopolsce – zestawienie nieruchomości inwestycyjnych na wynajem
Jaka będzie przyszłość rynku nieruchomości komercyjnych w sektorze magazynowym
w 2022 roku?

Nieruchomości komercyjne w sektorze magazynowym trzymają stabilną pozycję
Sektor magazynowy nie doświadczył załamania, z jakim musiały borykać się inne sektory rynku nieruchomości komercyjnych w okresie pandemii. Również obecnie, kiedy na Ukrainie toczy się wojna, sektor magazynów – nie tylko w Wielkopolsce, ale w całym kraju – trzyma mocną, stabilną pozycję.

Rynek e-commerce wciąż się rozwija, wraz z nim sektor magazynowy
Niewątpliwym sojusznikiem dla sektora magazynowego na polskim rynku nieruchomości komercyjnych okazał się być rynek e-commerce. To właśnie sprzedaż internetowa rozwinęła się niezwykle dynamicznie w okresie pandemii koronawirusa, zwłaszcza w okresie lockdownu, który obowiązywał czasowo na terenie całego kraju.
Przedsiębiorcy działający w branży e-commerce szybko poczuli potrzebę zwiększenia zajmowanych powierzchni magazynowych dla potrzebnego im, dodatkowego towaru. W efekcie sektor magazynowy zaczął rozwijać się jeszcze szybciej. Wzrosło zapotrzebowanie zarówno na kompaktowe magazyny miejskie, jak również oferujące duże powierzchnie magazynowo-biurowe centra logistyczne, które zazwyczaj są oddalone od dużych aglomeracji miejskich, jednak zapewniają bardzo dobre połączenie komunikacyjne.

Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce wsłuchuje się w potrzeby najemców
Deweloperzy i inwestorzy, którzy podejmują się realizacji nowych inwestycji komercyjnych w sektorze magazynowym, zwracają uwagę na aktualne trendy rynkowe. Dzięki temu, że stale weryfikują potrzeby najemców, są w stanie dostarczyć na rynek wartościowe nieruchomości komercyjne, które będą atrakcyjne z punktu widzenia przyszłych najemców.
Rzecz jasna innymi kryteriami wyboru będą kierowali się najemcy, którzy poszukują niewielkich magazynów zlokalizowanych w mieście, a innymi przedsiębiorcy, którzy potrzebują kompleksowej przestrzeni zapewniającej dostęp do nie tylko magazynów, ale i biur. Tego rodzaj obiekty są zazwyczaj zlokalizowane na obrzeżach, lub w miejscowościach graniczących z dużymi aglomeracjami.
Widoczny jest trend nowoczesnych magazynów, które zapewniają dostęp do innowacji technologicznych usprawniających procesy logistyczne. Istotna jest wysokość składowania, wielkość placów manewrowych, dostęp do powierzchni biurowych, dojazd do obiektu itp. Wartością dodaną są dla przedsiębiorców ekologiczne certyfikaty LEED oraz BREEAM, które mówią wiele o standardzie technicznym obiektu.
Niezmiennie istotna pozostaje również cena za wynajem metra kwadratowego magazynu.

Parki magazynowe w Wielkopolsce do wynajęcia
W Wielkopolsce przybywa nowoczesnych parków magazynowych. Wg danych ujętych w „Space Map Poland: Warehouses” – Mapie Powierzchni Magazynowyc, w regionie tym znajdują się 33 nieruchomości komercyjne o charakterze magazynowym. Należy zaznaczyć, że mapa stworzona przez ekspertów firmy Cresa Polska obejmuje zestawienie najważniejszych obiektów przemysłowo-magazynowych w naszym kraju. Poznań oraz okoliczne miejscowości to obszar, który w chwili obecnej znajduje się na celowniku wielu przedsiębiorców, dostrzegających potencjał biznesowy tego regionu.

Magazyny w Wielkopolsce – zestawienie nieruchomości inwestycyjnych na wynajem
Zgodnie z danymi ujętymi w „Space Map Poland: Warehouses” – Mapie Powierzchni Magazynowych, w stolicy Wielkopolski, czyli Poznaniu, znajduje się niewiele obiektów komercyjnych o charakterze magazynowym. Mapa Cresa uwzględnia 4 parki magazynowe, którymi są: Goodman Poznań III Logistics Centre, Prologis Park Poznań III, MLP Poznań West oraz Panattoni Park Poznań IX.
Pozostałe parki magazynowe na terenie Wielkopolski według danych ujętych w „Space Map Poland: Warehouses” – Mapie Powierzchni Magazynowych, mieszczą się w pobliskich miejscowościach.
W miejscowości Gądki znajdują się 3 nieruchomości komercyjne o charakterze magazynowym, którymi są: Logicor Poznań I, Logicor Poznań II oraz SEGRO Logistics Park Poznań, Gądki.
W miejscowości Komorniki znajdują się również 3 parki magazynowe, a są nimi: Panattoni Park Poznań VIII, SEGRO Logistics Park Poznań, Komorniki oraz Panattoni Park Poznań IV.
W miejscowości Koninko znajdują się 3 parki magazynowe: Panarttoni Park Poznań III, Panattoni Park Poznań VI oraz MLP Poznań.
W miejscowości Robakowo znajdują się 2 parki magazynowe, a są nimi: Logicor Poznań III oraz P3 Poznań.
W miejscowości Swarzędz również znajdują się 2 parki magazynowe: CLIP Swarzędz oraz 7R Park Poznań East.
W Tarnowie Podgórnym mapa Cresa uwzględnia 3 parki magazynowe, którymi są: Prologis Park Poznań, Prologis Park Poznań II oraz Waimea Logistic Park Tarnowo Podgórne.
Wmiejscowości Niepruszewo znajdują się 2 parki magazynowe, którymi są: ILD Niepruszewo oraz Logicor Poznań IV.
W miejscowości Wysogotowo zlokalizowane są 2 parki magazynowe: Goodnam Poznań Airport Logistics Centre oraz TriStar Park Poznań.
W miejscowości Jaryszki zlokalizowane są 2 nieruchomości komercyjne o charakterze magazynowym, a są nimi: Panattoni Park Poznań V oraz Panattoni Park Poznań VII.
W pobliskich miejscowościach znajdują się również inne magazynowe nieruchomości komercyjne, jednak jest ich już mniej. Mapa Cresa uwzględnia takie obiekty magazynowe, jak: Doxler Business Park (miejscowość Kórnik), SEGRO Logistics Park Poznań, Gołuski (miejscowość Gołuski), MLP Poznań III (miejscowość Więckowice), Panattoni Park Września (miejscowość Września), CLIP Września (miejscowość Obłączkowo koło Wrześni), Panattoni Park Konin (miejscowość Konin), oraz Panattoni Park Kalisz (miejscowość Kalisz).

Jaka będzie przyszłość rynku nieruchomości komercyjnych w sektorze magazynowym w 2022 roku?
Rekordowo niska liczba pustostanów w segmencie magazynowym sugeruje, że ten rok należy do inwestorów. Zapotrzebowanie na nowoczesne inwestycje magazynowe wciąż się utrzymuje. Można się spodziewać, że zainteresowanie ze strony najemców wciąż będzie wysokie do końca bieżącego roku. Wydaje się więc, że deweloperzy i prywatni inwestorzy w dalszym ciągu będą dostarczali na rynek kolejne projekty inwestycyjne. Rosnącą popularnością cieszą się obecnie nowoczesne obiekty oferujące magazyny klasy A i można się spodziewać, że trend ten się utrzyma.
Duże centra logistyczne, które powstają najczęściej na obrzeżach dużych miast lub w okolicznych miejscowościach, przyciągają większe przedsiębiorstwa, które potrzebują kompleksowej przestrzeni magazynowo-biurowej dla usprawnienia logistyki w firmie. Mniejsze firmy działające lokalnie kierują swoją uwagę znacznie częściej ku miejskim magazynom, które są bardziej kompaktowe i wyróżniają się dobrą lokalizacją.
Sektor magazynowy utrzymuje dobrą kondycję od początku wybuchu pandemii koronawirusa w Polsce. Póki co wojna tocząca się na Ukrainie nie wpływa w sposób bardzo znaczący na zainteresowanie najemców w tym segmencie rynku nieruchomości komercyjnych. Można się więc spodziewać, że bieżący rok sektor magazynowy zamknie z dobrymi wynikami.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora