Nieruchomości komercyjne z segmentu premium zyskują na popularności. Posiadanie nowoczesnego biura stanowi dla przedsiębiorcy swego rodzaju wizytówkę dla jego firmy. Obecnie, kiedy pozyskanie biurowego najemcy nie jest wcale takie proste, właściciele biurowców dokładają wszelkich starań, aby zwiększyć atrakcyjność swoich biurowych nieruchomości.
Spis treści:
Sytuacja w sektorze biurowym na polskim rynku nieruchomości komercyjnych
Jest dobrze, ale musi być lepiej
Luksusowe biura przyciągają najemców
Certyfikacja nieruchomości dobrze wpływa na jej postrzeganie przez najemców
Biura w standardzie premium na celowniku najemców
Sytuacja w sektorze biurowym na polskim rynku nieruchomości komercyjnych
Polski rynek nieruchomości biurowych podnosi się z kolan po skutkach pandemii. Najbardziej sektorowi temu zaszkodził lockdown, który został wprowadzony w marcu 2020 roku. Celem rządu, który go wprowadził, było powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa Covid-19. W efekcie wprowadzonych ograniczeń zamrożona została krajowa działalność gospodarcza. Biurowce, które do tego czasu wypełnione były najemcami, musiały zamknąć swoje drzwi. Pracownicy oddelegowani zostali do pracy zdalnej.
Sektor biurowy nie poddał się jednak i zaraz po zniesieniu lockdownu biurowce szybko wznowiły działalność. Kontynuowane były również prace na budowach, które w niedalekiej przyszłości miały dostarczyć na rynek kolejne powierzchnie biurowe na wynajem.
Jest dobrze, ale musi być lepiej
Inwestycje biurowe, które funkcjonują na polskim rynku nieruchomości komercyjnych, prezentują naprawdę atrakcyjny poziom. Niemniej deweloperzy nie zwalniają tempa. Kolejne projekty, które wprowadzają w życie, są jeszcze bardziej innowacyjne. Zachwycają nie tylko elewacją, ale również wnętrzami i bogatą, elastyczną ofertą.
Deweloperzy zdają sobie bowiem sprawę z tego, że po trudnym okresie lockdownu nie wszyscy pracownicy powrócą do pracy stacjonarnej. Oznacza to, że przyszli najemcy mogą wynajmować mniejsze powierzchnie biurowe, niż pierwotnie zakładali, gdyby wszyscy ich pracownicy musieli pracować w stacjonarnych biurach. Mniejsze zapotrzebowanie przekłada się na wynajem mniejszych biur, a to oznacza, że deweloperzy muszą bardziej starać się o pozyskanie większej liczby najemców. Innym rozwiązaniem jest przyciąganie do budynków biurowych dużych przedsiębiorstw, których zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe jest i tak duże, niezależnie od tego, czy część pracowników wykonuje swoje obowiązki poza biurem. Aby jednak przyciągnąć do siebie tych przedsiębiorców, deweloperzy muszą maksymalnie uatrakcyjnić oferowane przez siebie biura na wynajem.
Luksusowe biura przyciągają najemców
Biura, które wyróżniają się na rynku, coraz częściej przyciągają najemców. Reprezentatywny budynek to dla wielu przedsiębiorców bardzo istotna kwestia. Stanowi bowiem wizytówkę ich firm. Poza wyglądem budynku, dla najemców niezmiernie istotna jest również jego oferta wewnątrz. Zwracają oni uwagę na standard biur, udogodnienia takie jak klimatyzacja, zastosowanie innowacyjnych technologii (na przykład bezdotykowe otwieranie drzwi za pomocą smartfona), czy zapewnienie odpowiedniej liczby miejsc parkingowych dla pracowników i kontrahentów. Dużym plusem jest posiadanie przez biurowiec podziemnego parkingu. Istotne są także dobrze zaopatrzone sale konferencyjne oraz pomieszczenia socjalne dla pracowników. Pomieszczenia biurowe, które można dowolnie przekształcać według upodobań najemcy, to również duży atut. Czasami bowiem w trakcie trwania umowy najmu powierzchni biurowej, zmienia się liczba pracowników i konieczne staje się postawienie ścianki działowej by wydzielić gabinety, lub odwrotnie – ich likwidacja celem stworzenia przestrzeni open-space.
Certyfikacja nieruchomości dobrze wpływa na jej postrzeganie przez najemców
Uzyskanie dla nieruchomości biurowej ekologicznego certyfikatu jest dobrym posunięciem. Z rozwiązania takiego korzysta coraz większa liczba deweloperów, którzy chcą podkreślić standard zrealizowanego przez siebie obiektu. Ponadto biurowce, które posiadają certyfikat świadczący o tym, że jest to „zielony budynek”, są lepiej postrzegane i doceniane przez najemców. W efekcie zwiększa się atrakcyjność tych biurowców na tle konkurencji.
W Polsce najbardziej popularne są obecnie dwa certyfikaty – BREEAM oraz LEED.
Pierwszy z nich, który jest równocześnie najbardziej popularnym systemem certyfikacji w naszym kraju, jest system certyfikacji wielokryterialnej budynków BREEAM (z ang.: Building Research Establishment Environmental Assessment Method). SystemBREEAM został stworzony w Wielkiej Brytanii w 1990 roku, a jego twórcą jest BRE Global. Systemowi Building Research Establishment Environmental Assessment Method podlegają nie tylko wszelkiego rodzaju nieruchomości biurowe, magazynowe, hotelowe, usługowe, mieszkalne itp.
W systemie BREEAM wyszczególnionych jest kilka kategorii, w których certyfikowany obiekt otrzymuje punkty. Ich suma jest mnożona przez wagę procentową, która jest ustalona dla danego kraju. W zależności od liczby punktów uzyskanych przez obiekt, jest mu przyznawany odpowiedni certyfikat.
Certyfikat na poziomie Pass otrzymują nieruchomości, których punktacja po przeliczeniu daje wynik powyżej 30%. Certyfikat na poziomie Good otrzymują nieruchomości, których punktacja po przeliczeniu daje wynik powyżej 45%. Certyfikat na poziomie Very Good otrzymują te nieruchomości, których punktacja po przeliczeniu daje wynik powyżej 55%. Z kolei certyfikat na poziomie Excellent otrzymują nieruchomości, których punktacja po przeliczeniu daje wynik powyżej 70%. Najwyższy certyfikat na poziomie Outstanding otrzymują nieruchomości, których punktacja po przeliczeniu daje wynik powyżej 85%.
Kolejnym bardzo popularnym w Polsce systemem certyfikacji jest LEED (z ang.: Leadership in Energy and Environmental Design). System LEED powstał w 1998 roku, a stworzyła go organizacja Green Building Council (USGBC). W systemie LEED weryfikacji podlega to, w jakim zakresie dany obiekt oddziałuje na środowisko naturalne, choćby poprzez zastosowanie przy budowie i wykończeniu niskoemisyjnych materiałów budowlanych itp.
W zależności od liczby uzyskanych w procesie certyfikacji punktów, nieruchomość otrzymuje certyfikat na jednym z czterech poziomów. Certyfikat na najniższym poziomie „Certified” (certyfikowany) otrzymują nieruchomości, które uzyskały 40-49 punktów. Certyfikat na poziomie „Silver” (srebrny) otrzymują nieruchomości, którym przyznano 50-59 punktów. Certyfikat na poziomie Gold (złoty) nieruchomości otrzymują za uzyskanie 60-79 punktów. Najwyższy certyfikat na poziomie „Platinum” (platynowy) otrzymują nieruchomości, które uzyskały 80-110 punktów.
Biura w standardzie premium na celowniku najemców
Zastosowanie innowacyjnych rozwiązań oraz elastyczność umów najmu sprawia, że biura w standardzie premium cieszą się coraz większą popularnością na biurowym rynku nieruchomości w Polsce. Dodatkowym atutem jest posiadanie przez biurowiec certyfikatu BREEAM lub LEED, który stanowi poświadczenie ekologiczności oraz innowacyjności nieruchomości komercyjnej. Można się spodziewać, że z uwagi na zmieniające się wymagania najemców oraz rosnącą na rynku konkurencję, na rynek będą trafiały coraz to bardziej innowacyjne inwestycje biurowe.
Redakcja
Komercja24.pl