rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Nieruchomości, które pomogą w pomnożeniu kapitału inwestorskiego – lokale handlowe na sprzedaż

clem-onojeghuo-127163-unsplash

Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce nieustannie się rozwija. W poszczególnych jego segmentach stale przybywa nowoczesnych obiektów. Inwestorzy nieustannie wypatrują okazji do dobrego ulokowania pieniędzy, co pozwoliłoby na pomnożenie ich dotychczasowego kapitału finansowego. Tym, na co inwestorzy chętnie zwracają uwagę, są lokale handlowe na sprzedaż.

Spis treści:
O czym inwestor powinien pamiętać?
Różnorodność lokalizacji sprzyja większemu wachlarzowi wyboru nieruchomości
Czego oczekują najemcy?
Szansa na biznes, która nie jest bez ryzyka
Podsumowanie

Nabycie lokalu handlowego może stanowić bardzo dobry pomysł inwestycyjny. Lokale handlowe są segmentem rynku nieruchomości komercyjnych, a jak wiadomo, ten w Polsce rozwija się dość prężnie. Czy jednak nie jest ich na rynku zbyt wiele? A może popyt wciąż nie jest zaspokojony? Warto przyjrzeć się bieżącej sytuacji, aby ocenić, czy wejście w tego rodzaju inwestycję jest obecnie opłacalne. Lokali handlowych do sprzedaży jest obecnie dość sporo – na tyle, aby inwestorzy mieli w czym wybierać. Warto jednak przeanalizować rentowność takiej lokaty kapitału.

O czym inwestor powinien pamiętać?

Inwestor, który chciałby kupić lokal handlowy, musi dokładnie przemyśleć jaką nieruchomość chce kupić, i przeanalizować wszystkie za i przeciw. Trendy konsumenckie ulegają ciągłym zmianom, sektor handlowy się rozrasta a standardy związane z przestrzeniami komercyjnymi ulegają modyfikacjom. Inwestor powinien określić potencjał inwestycyjny nieruchomości komercyjnej, której zakupem jest zainteresowany. Różnorodność lokali handlowych oraz ich lokalizacji jest na tyle duża, że dopasowanie odpowiedniego obiektu do potrzeb i możliwości inwestora nie powinno nastręczać inwestorowi większych trudności.
Inwestorzy powinni też brać po uwagę, że zakup lokalu handlowego może być plastyczną lokatą kapitału. Z jednej strony inwestor będący przedsiębiorcą może sam korzystać z nieruchomości i prowadzić w niej własny biznes. Z drugiej strony może on wynająć cały lokal, lub jego część, i czerpać przychody z tytułu wynajmu. Jeszcze inną metodą na pomnożenie inwestorskiego kapitału finansowego jest odsprzedanie lokalu handlowego z zyskiem. Wystarczy poczekać na odpowiedni moment, kiedy ceny nieruchomości komercyjnych będą wysokie. Wówczas inwestor może liczyć na największy zysk, chociaż oczywiście musi mieć na uwadze, że sprzedaż nieruchomości komercyjnej w niekorzystnym dla nabywców okresie będzie trudniejsza.

Różnorodność lokalizacji sprzyja większemu wachlarzowi wyboru nieruchomości

Zaletą lokali handlowych na sprzedaż jest ich duża ilość na mapie całego kraju. Inwestorzy, którzy planują nabycie tego rodzaju nieruchomości, mają szerokie pole do popisu. Mogą nabyć lokal zarówno w dużym mieście, jak i w mniejszej miejscowości, praktycznie w każdym regionie. Ponadto w przypadku dużych metropolii miejskich wybór jest całkiem szeroki nawet w obrębie poszczególnych dzielnic. Inwestorzy mogą też wybierać, czy wolą lokale handlowe na sprzedaż zlokalizowane w centrum miasta, w obrębie Rynku, czy może bardziej odpowiadają im skrajne lokalizacje bliżej obrzeży. Dużym zainteresowaniem cieszą się również lokale handlowe na sprzedaż usytuowane w galeriach handlowych oraz pasażach. Dzięki tak szerokiemu wyborowi inwestor może dopasować lokal pod rodzaj prowadzonej przez siebie działalności. Jeśli natomiast planuje przeznaczyć go pod wynajem, może kierować się takimi kryteriami wyboru, aby lokal ten był atrakcyjny z punktu widzenia przyszłych najemców.

Czego oczekują najemcy?

Na czym zależy najemcom nieruchomości handlowych? Przede wszystkim zwracają oni uwagę na cenę najmu lokalu handlowego. Nie da się ukryć, że jest to dość istotne kryterium wyboru nieruchomości. Poza stałym, comiesięcznym czynszem, najemcy muszą jeszcze wciąż pod uwagę opłaty za media itp. W przypadku najmu nieruchomości koszty napraw i remontów często stoją po stronie właściciela, jednak nie zawsze może tak być. Z tego względu najemcy powinni wnikliwie zaznajomić się ze szczegółowymi zapisami umowy, na której mają złożyć swój podpis. Ważny jest także okres wypowiedzenia, jaki jest wpisany w umowę, a także wysokość kaucji, jaką przyszły najemca będzie musiał uiścić, zanim otrzyma klucz do drzwi lokalu handlowego.
Kolejną kwestią jest lokalizacja lokalu. Dla najemców ma ona kluczowe znaczenie, przy czym stanowi kwestię mocno indywidualną. Dla jednym dobrą lokalizacją będzie ścisłe centrum, dla innych z kolei osiedle mieszkalne położone w cichej i spokojnej okolicy.
Powierzchnia, rozkład i ilość pomieszczeń to kolejne ważne kwestie. Plusem jest, kiedy lokal handlowy znajduje się na parterze i posiada bezpośrednie wejście z ulicy. Jeśli do drzwi prowadzą schodki, to istotne jest, czy obok znajduje się podjazd dla wózków, z którego będą mogły skorzystać również osoby niepełnosprawne.
Duże, przedszkolne witryny to kolejna rzecz, na którą najemcy zwracają często uwagę. Umożliwiają one wyeksponowanie towaru, a tym samym przyciągnięcie większej liczby klientów do lokalu handlowego.
Z punktu widzenia najemców bardzo ważną kwestią jest także dostęp do parkingu. Idealnie, jeśli w okolicy dostępne są nieodpłatne miejsca parkingowe. Brak możliwości zaparkowania w pobliżu lokalu handlowego może zniechęcić klientów do jego odwiedzania.
Bardzo ważny jest też dostęp do lokalu środkami komunikacji miejskiej.
Najemcy weryfikują również, jak bardzo rozbudowana jest okoliczna infrastruktura handlowa. Istotna jest również liczba okolicznych mieszkańców oraz osób odwiedzających okolicę, ponieważ wszyscy oni stanowią potencjalnych klientów przyszłego najemcy lokalu handlowego.

Szansa na biznes, która nie jest bez ryzyka

Jak każda inwestycja, również lokata kapitału finansowego w nabycie lokalu handlowego niesie ze sobą ryzyko inwestycyjne. Przede wszystkim inwestor musi zdawać sobie sprawę z tego, że nabycie lokalu na własność wiąże się z dużym kosztem. Jeśli inwestor planuje odzyskać włożone w zakup pieniądze poprzez wynajem nieruchomości, to musi mieć na uwadze, że lokal handlowy może nie przyciągnąć najemców w oczekiwanym terminie, lub oczekiwana przez inwestora wysokość czynszu może być dla potencjalnych najemców nie do przyjęcia i zwyczajnie nie uda się znaleźć chętnego na wynajem. W efekcie nabyta nieruchomość komercyjna może okazać się mniej rentowna, niż inwestor sobie założył.
Warto też zwrócić uwagę na konkurencję w regionie. O ile lokal handlowy może być atrakcyjny i przyciągać najemców, o tyle duży poziom konkurencji może obniżyć rentowność nabycia nieruchomości komercyjnej. Inwestor, który będzie chciał wynająć swój lokal handlowy, może być zmuszony do obniżenia ceny najmu, jeśli w okolicy znajduje się dużo podobnych nieruchomości przeznaczonych na wynajem.

Podsumowanie

Inwestycja kapitału w lokal handlowy na sprzedaż może być dobrym pomysłem. Nabywca musi jednak zdawać sobie sprawę z ryzyka inwestycyjnego, jaki niesie ze sobą zakup tego rodzaju nieruchomości komercyjnej. Ponadto inwestor musi być przygotowany na dynamicznie zmieniający się rynek i zachwiania gospodarki, co może mieć przełożenie na poziom zainteresowania jego nieruchomością. Jeśli dokładnie przygotuje się przed poszukiwaniami idealnego lokum, będzie mógł lepiej ocenić, jaka nieruchomość będzie dla niego dobrą inwestycją.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora