rynek nieruchomości inwestycyjnych na sprzedaż

Nieruchomości logistyczne wciąż się rozwijają, ale wolniej

claudio-schwarz-purzlbaum-B5Uxl-QEGOE-unsplash
Nieruchomości logistyczne wciąż się rozwijają, ale wolniej. Rynek powierzchni logistycznych, magazynowych i przemysłowych jest w trakcie dynamicznych zmian. Autorzy kwartalnego raportu z BNP Paribas Real Estate Poland wskazują na utrzymujący się wysoki popyt, któremu od dłuższego czasu towarzyszy niski wskaźnik pustostanów, a od niedawna też spowolnienie po stronie deweloperów.

Eksperci zwracają również uwagę na coraz mocniejszy zwrot w kierunku ekologicznego budownictwa i zagospodarowanie w logistyce trendu, jakim jest elektromobilność.

Krajowy rynek nowoczesnej powierzchni logistycznej, magazynowej i przemysłowej zamknął miniony kwartał z zasobami na poziomie 27,4 mln m kw. powierzchni. Składały się na nią nie tylko metry kwadratowe, na których wykonywane są operacje logistyczne, ale także biura i powierzchnie socjalne. Po koniec września 4,1% powierzchni we wszystkich budynkach było wolne, co w zestawieniu z drugim kwartałem oznacza nieznaczny wzrost o 1 p.p. wskaźnika pustostanów. Z kolei w porównaniu z okresem od lipca do końca września 2021 roku zasoby niewynajętej powierzchni zmniejszyły się o 0,9 p.p.

Pomimo naturalnych obaw związanych z sytuacją gospodarczą i geopolityczną, logistyka magazynowa wciąż ma u nas dobry grunt do rozwoju. Zagraniczni inwestorzy widzą w Polsce głównego rozgrywającego w regionie, który swoją konkurencyjność opiera na wciąż przystępnych cenowo gruntach w porównaniu z zachodnimi sąsiadami, atrakcyjnych czynszach, a także na rozsądnych kosztach budowy i dobrych pracownikach. O tym, że wciąż jesteśmy w orbicie zainteresowań świadczy choćby wejście do Polski doświadczonego dewelopera ECE

zaznacza Michał Rdzanek, Zastępca Dyrektora z działu Industrial and Logistics, BNP Paribas Real Estate Poland.

Źródło: BNP Paribas Real Estate Poland (fragment raportu).