Większość nieruchomości zabytkowych znajduje się obecnie w rękach prywatnych lub wchodzi w skład majątku osób prawnych. Stan techniczny tych nieruchomości jest bardzo zróżnicowany, od tych do kapitalnego remontu, wręcz ruin, poprzez częściowo wyremontowane lub z rozpoczętym remontem do zupełnie odrestaurowanych, która prosperują jako hotele czy centra biznesowe.
Sprzedaż nieruchomości zabytkowych nie należy do szybkich transakcjami, nie jest to sprzedaż mieszkania w dobrej cenie. Kupując taką nieruchomość wiele aspektów jest branych pod uwagę. Inaczej też klasyfikuje taką nieruchomość firma nabywająca pałac, zamek lub dwór w konkretnym celu a inaczej taką nieruchomość będzie oceniała osoba prywatna poszukująca własnego lokum.
Nieruchomości tego typu mogą znaleźć się w ofercie po raz pierwszy, bądź powrócić na rynek z w nowej cenie, już po przeprowadzonych wstępnych remontach. Nieruchomości zabytkowe to bardzo wyjątkowy segment nieruchomości komercyjnych i mieszkaniowych. Zapewne rys historyczny tych obiektów ma znaczny wpływ na ich atrakcyjność. Wspaniale być posiadaczem hotelu z zabytkowymi wnętrzami, położonego w zabytkowym parku.
Jednak w przeważającej większości przedmiotem transakcji są nieruchomości do remontu, lecz jeszcze w dobrym stanie technicznym. Muszą być dobrze zlokalizowane, w pobliżu często uczęszczanych tras komunikacyjnych lub blisko miejscowości turystycznych czy uzdrowiskowych.
Dla potrzeb własnych zwykle poszukiwane są nieruchomości mniejsze czyli dwory do ok. 600 m2 w otoczeniu parku ok. 1 ha.
Jeszcze do niedawna większe nieruchomości zabytkowe, typu pałace, poszukiwane były na siedziby firm. Aktualnie nieruchomości tego typu nabywa się zazwyczaj w celu prowadzenia usług turystyczno-hotelarskich.
Nakłady na taką inwestycję w dużym stopniu są zależne od stanu technicznego obiektu i są to na pewno ogromne nakłady finansowe. Czasami przeinwestowane, bez możliwości zwrotu. Czasami poniesione celowo z myślą o prestiżu, nowym stylu życia.
Jeśli pomysły właściciela przerosną jego możliwości, nieruchomość nigdy nie zostaje dokończona, i zaczyna niszczeć z powodu braku środków na skończenie remontu. Taka nieruchomość zostaje wystawiona na rynek ponownie aby kolejny właściciel ją doinwestował, odrestaurował i nadał świetności.
Przed podjęciem decyzji o zakupie inwestor powinien sprawdzić również stan prawny nieruchomości, wszelkie wobec niej roszczenia, służebności, hipoteki itp. wpisy. Najlepiej kupować przy udziale profesjonalnego biura nieruchomości, które zadba, aby transakcja przeprowadzona został bezpiecznie.
Ponadto jeśli nieruchomość wpisana jest do rejestru zabytków, trzeba liczyć się z ingerencją konserwatora zabytków, co może wpłynąć na spowolnienie i wzrost kosztów remontu.
Lidia Dołhan
Specjalista ds. Nieruchomości Komercyjnych