Inwestycje publiczne

Nowa wystawa na placu Europejskim: „Space Debris”

Art Walk na placu Europejskim

Nowa wystawa na placu Europejskim: „Space Debris”. Ghelamco Poland i Fundacja Sztuka w Mieście zapraszają na kolejną wystawę w plenerowej galerii Art Walk. Jakub Słomkowski poprzez cykl pt. „Space Debris” nakłoni nas do refleksji nad rozwojem cywilizacji, podbojami kosmosu oraz wiążącymi się z tym konsekwencjami.

 Fakt istnienia kosmicznych odpadów oraz gałęzi nauki zwanej archeologią kosmiczną, a także jej odniesienie do historii ludzkości, stanowią punkt wyjściowy dla Jakuba Słomkowskiego. Stworzony przez artystę cykl analogowych kolaży „Space Debris” opowiada jednocześnie o odkrywaniu zagadek kosmosu i Ziemi oraz o tym, co jako społeczność wszechświata pozostawiamy po sobie.

Krążący wokół Ziemi od 1958 roku satelita Vanguard 1 stanowi świadectwo ludzkiej obecności w kosmosie i najstarszy artefakt na orbicie. Jednocześnie jest on jednym z wielu kosmicznych odpadów, które pozbawione funkcji krążą wokół naszej planety z prędkością niemal 8 km/s. Obłędny, nieustający taniec rotacyjny cząstek jest nie tylko świadectwem kultury materialnej związanej z podbojem kosmosu, ale przede wszystkim realnym zagrożeniem dla integralności okołoziemskich systemów i przyszłości naszych pozaziemskich wędrówek – mówi Karolina Wlazło-Malinowska, kuratorka wystawy „Space Debris”.

Wystawa „Space Debris” porusza wątki apokaliptyczne oraz historyczne, których kontekst i ocena są wprowadzane w formie satyrycznych przedstawień nasyconych czarnym humorem, ujarzmiając w ten sposób grozę naszej przeszłości. Jakub Słomkowski wykorzystuje przy pracy fragmenty książek, fotografii i rysunków, a także powstałe w wyniku ich produkcji skrawki i odpady. Tworzy na kartkach, kartonie, desce do krojenia. Przeróbka i nadawanie nowego życia materiałom jest formą nawiązania do tego, czym są lub mogą być w naszej świadomości odpady kosmiczne.

Jakub Słomkowski to malarz, performer i muzyk, absolwent warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Balansuje między sferą sacrum i profanum, wykorzystując takie media, jak dźwięk, rysunek, malarstwo, poezja.

 

mat.pras. 


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora