Oryginalna architektura nawiązująca do XIX-wiecznej zabudowy, podwyższony standard wykończenia, charakterystyczne wykusze oraz prawie 200 mieszkań różnego typu. To wszystko w budynku mieszkalnym koło zajezdni tramwajowej na Nadodrzu. Budowa wkroczyła w ostatni etap. Inwestycję prowadzi Bouygues Immobilier Polska.
Zajezdnia Wrocław przy ul. Krętej niedługo będzie gotowa. Widać już konstrukcję wszystkich pięter. W najwyższym punkcie niedawno zawisła wiecha, a prace przeniosły się do środka, gdzie trwają prace murarskie i instalacyjne. – Trwa montaż okien i ścianek, więc mieszkania nabierają kształtu. Niedługo rozpoczniemy wykonywanie elewacji. Wszystko jest na dobrej drodze ku temu, aby wczesną wiosną zakończyć budowę, a w połowie roku rozpocząć przekazywanie kluczy – informuje Cezary Grabowski, dyrektor sprzedaży i marketingu Bouygues Immobilier Polska.
Wszystko idzie zgodnie z planem dewelopera, który w 6-piętrowym budynku zaplanował prawie 200 mieszkań o wielkości od 25 do 56 mkw. Do wielu przynależą balkony, a do kilku – ogródki na pierwszym piętrze. Na parterze jest miejsce dla sklepów, restauracji lub innych lokali handlowo-usługowych. Pod budynkiem znajduje się hala garażowa.
Większą część stanowią jednopokojowe mieszkania typu studio. Ze względu na wielkość i lokalizację są odpowiednie pod wynajem. Na własne potrzeby właścicieli zaprojektowano natomiast większe mieszkania: 2-pokojowe i 3-pokojowe. Niektóre z nich posiadają duże okna w charakterystycznych wykuszach. – Różnorodność układów to duża zaleta – twierdzi Cezary Grabowski – a dobra informacja jest taka, że wciąż mamy dostępne mieszkania każdego typu.
Jedno z wejść do budynku prowadzi przez duży hol, w którym pojawi się recepcja. Przestrzenie wspólne będą wykończone gresem, klinkierem i elementami z drewna i stali. Oryginalnym pomieszczeniem będzie klub mieszkańca, tworzony jako miejsce sąsiedzkiej integracji. W klubie można będzie obejrzeć film lub napić się drinka. Z obu klatek będzie można do niego dojść bez opuszczania budynku.
W klimacie Nadodrza
Podwyższony standard wykończenia wnętrz ma korespondować z architektonicznym stylem okolicy, w której nie brakuje budynków pochodzących z XIX wieku. Aby Zajezdnia Wrocław do nich pasowała, zdecydowano się na cegłę klinkierową na elewacji.
– Poszanowanie otoczenia jest dla nas bardzo istotne. Jednym z filarów naszej działalności jest zrównoważone budownictwo, które uwzględnia dopasowanie nowych budynków do istniejących. W miejscach tak bogatych architektonicznie jak Nadodrze nabiera to szczególnego znaczenia – podkreśla Cezary Grabowski.
Budynek przy ulicy Krętej nazwano Zajezdnią Wrocław z racji tego, że stoi niedaleko zajezdni tramwajowej. Takie położenie zapewnia wygodne połączenie ze wszystkimi częściami Wrocławia. Do wyboru jest kilka linii tramwajowych, zatrzymujących się przy przystanku „Słowiańska”. Mieszkańców z pewnością ucieszy także bliskość stacji kolejowej i dwóch parków: Słowiańskiego i Staszica. – Lokalizacja jest bardzo zachęcająca. Nadodrze graniczy z obszarem Starego Miasta oraz urokliwym nabrzeżem Odry. To być możne jedna z najbardziej klimatycznych części miasta, pełna zabytkowych kamienic i artystycznego wyrazu – zauważa Cezary Grabowski. Nadodrze od wielu lat jest głęboko rewitalizowane. Odrestaurowywane są budynki, wracają ośrodki kultury, otwierają się sklepy i restauracje, ściany podwórek pokrywają murale. – To miejsce z charakterem, bardzo oryginalne. Próżno szukać drugiego takiego we Wrocławiu – wyróżnia Cezary Grabowski.
Modernizacja na granicy
Zajezdnia Wrocław to drugi budynek realizowany przez Bouygues Immobilier Polska w tej części miasta. Przy ul. Drobnera, na samej granicy Nadodrza, stoi prestiżowy apartamentowiec Centreville, który jest już gotowy. Znajduje się w nim 69 apartamentów i 10 lokali usługowych. Najbardziej luksusowe ulokowano na ostatnich piętrach. Niektóre są dwupoziomowe, a ich podwójne tarasy wychodzą na trzy strony Wrocławia. Część z nich wciąż jest dostępna.
To nie koniec. Deweloper niedawno zapowiedział kolejną inwestycję we Wrocławiu. Na Kowalach zbuduje kameralny zespół budynków mieszkalnych Perspective w stylu willi miejskich. Możliwe, że budowa rozpocznie się jeszcze w tym roku. Jest to już siódmy projekt Bouygues Immobilier Polska we Wrocławiu.
Wywodzący się z Francji deweloper buduje także w Warszawie i Poznaniu. Od 2001 roku zrealizował w Polsce 45 projektów – łącznie na ponad 6100 mieszkań. Bouygues Immobilier Polska to polski oddział Bouygues Immobilier – firmy o zasięgu międzynarodowym – która jest częścią znanej na całym świecie Grupy Bouygues.
Źródło: Bouygues Immobilier Polska.