rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Nowe centrum handlowe w miejscu dawnej hut – OTO Park w Siemianowicach

Bez tytułu
Na terenie po Hucie Jedność w sercu Siemianowic Śląskich rozpoczęła się budowa dużego centrum handlowego OTO Park. Za jego projekt odpowiada pracownia Archas Design.

Siemianowice Śląskie nazywane były kiedyś miastem węgla i stali, a Huta Jedność (wcześniej „Laura”), jednym z najważniejszych zakładów w regionie. Po jej likwidacji w 2003 roku pozostał w środku miasta opustoszały plac, straszący fragmentami dawnej zabudowy. Kilkunastohektarowy teren położony w kwartale wyznaczonym ulicami Sienkiewicza, Głowackiego i Piastowskiej wymagał rewitalizacji i nowego zagospodarowania. Zadania podjęło się konsorcjum firm Acteeum Group i Falcon Investment Management, które zaplanowało w tym miejscu centrum handlowe OTO Park. Właśnie ruszyły prace budowlane.

Zaprojektowanie kompleksu o powierzchni 18 tys. m kw. konsorcjum zleciło pracowni Archas Design, która już od kilkunastu lat specjalizuje się w opracowywaniu projektów wielkopowierzchniowych obiektów i placówek handlowych. Biuro zaprojektowało m.in. podobny pod względem funkcjonalnym park handlowy w Grodzisku Mazowieckim czy kilkadziesiąt sklepów sieci Dino Polska.

W koncepcji siemianowickiego kompleksu nie zabrakło odwołań do lokalnej tożsamości. Jak podkreślają projektanci, architektura obiektu czerpie inspiracje z zabudowy i materiałów będącym symbolem dawnej huty – czerwonej cegły i stali.

– W czasach swej świetności huta była imponującym obiektem przemysłowym, zaliczanym do grona najnowocześniejszych i największych zakładów przemysłowych w środkowo-wschodniej Europie. Zależało nam na uszanowaniu tych tradycji poprzez czytelne nawiązanie do ducha miejsca – mówi architekt Maciej Zuber, właściciel pracowni Archas Design. – Zaproponowane przez nas elementy industrialnej architektury komponują się z nowoczesną funkcją, której dziś oczekuje się od centrów handlowych.

 

Powstanie parku handlowego wiąże się z koniecznością wykorzystania na budowie kilkudziesięciu tysięcy ton gruzu i pozostałości betonowych płyt po byłej hucie. – Inwestycja realizowana we współpracy z władzami miasta, zmieni wygląd i funkcję poprzemysłowego terenu w centrum Siemianowic Śląskich, stając się w przyszłości ważnym punktem życia społecznego – zapewnia Tomasz Szewczyk, prezes zarządu Acteeum.

Otwarcie obiektu planowane jest na drugą połowę 2026 roku.

materiał prasowy


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora