Na terenie Warszawy stale powstają nowe inwestycje biurowe. Jakie projekty są obecnie realizowane w stolicy kraju? Z cała pewnością najemcy mają w czym wybierać. Dużo inwestycji oferuje nie tylko komfortowe powierzchnie biurowe na wynajem, ale także przestrzenie handlowo-usługowe.
Spis treści:
Pandemia odcisnęła piętno, ale sektor walczy
Nowy system pracy kontra biura na wynajem
Sektor biurowy się nie poddaje
Nowoczesne projekty biurowe w drodze
W Warszawie stale przybywa nowych inwestycji o charakterze biurowym. Zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe w stolicy kraju jest w dalszym ciągu spore, dlatego deweloperzy i prywatni inwestorzy nieprzerwanie podejmują się kolejnych projektów inwestycyjnych. W efekcie obecnie warszawski rynek ma sporo do zaoferowania.
Pandemia odcisnęła piętno, ale sektor walczy
Rynek biurowy nie poddaje się bez walki. Wybuch pandemii i wprowadzone krótko potem obostrzenia, w tym całkowity lockdown, poważnie zachwiały rynkiem biurowym. Właściciele biurowców stanęli pod ścianą, gdyż nagle, z dnia na dzień, wszystkie budynki zostały zamknięte. Najemcy szybko znaleźli rozwiązanie i przenieśli swoje obowiązki do domowego zacisza. Obecnie, kiedy lockdown został już zniesiony, najemcy wracają do zajmowanych wcześniej biur. niemniej jednak nie wszyscy pracownicy powrócili do stacjonarnych miejsc pracy. System pracy zdalnej i hybrydowej sprawdza się u wielu przedsiębiorców na tyle, że podjęli oni decyzję o redukcji zajmowanej dotąd powierzchni biurowej.
Nowy system pracy kontra biura na wynajem
Po okresie lockdownu i całkowitego zamknięcia biurowców, w sektorze pojawiła się kolejna przeszkoda. Pracownicy, którzy przywykli już do pracowania w domu, w dużej części deklarowali chęć dalszego wykonywania obowiązków w tym systemie. Również wielu pracodawcom układ taki odpowiadał, gdyż pozostawiając pracownika na pracy zdalnej, nie muszą oni utrzymywać dla niego stacjonarnego biurka do pracy. Obecnie coraz większą popularnością cieszy się także hybrydowy model pracy. Pracownicy część swoich obowiązków wykonują w biurze, a część w domu. Takie rozwiązanie również jest korzystne z punktu widzenia pracodawców, gdyż jedno stacjonarne biurko do pracy może dzielić co najmniej dwóch pracowników, którzy odwiedzają biuro w innych godzinach pracy.
Sektor biurowy się nie poddaje
Pomimo zmian w systemie pracy i nowych trudności, przed jakimi stanął rynek biurowy, deweloperzy nie rezygnują z nowych inwestycji. Analitycy rynku szacują, że w ciągu kilku lat sytuacja wróci do stanu sprzed pandemii. Co więcej, stolica nie odczuła aż tak negatywnie skutków pandemii, co mniejsze miasta. W dalszym ciągu to właśnie Warszawa uznawana jest za kolebkę biznesu i najemcy najczęściej tutaj poszukują przestrzeni biurowej do wynajęcia. Deweloperzy nieprzerwanie realizują podjęte przez siebie projekty i dostarczają na warszawski rynek nowoczesne powierzchnie biurowe na wynajem.
Nowoczesne projekty biurowe w drodze
W Warszawie trwa budowa kilku naprawdę ciekawych inwestycji biurowych, które już w przeciągu najbliższych lat trafią do oferty na wynajem. poniżej prezentujemy przykładowe inwestycje biurowe, które realizowane są na terenie Warszawy:
– The Bridge –> ten warszawski wieżowiec powstaje przy ulicy Grzybowskiej 73 oraz Europejskim Placu 3. Biurowiec budowany jest w dzielnicy Wola. Budowa wieży The Bridge rozpoczęła się w III kwartale 2021 roku. Inwestor – Ghelamco Poland – planuje zakończyć budowę i oddać obiekt do użytku w IV kwartale 2024 roku. Obiekt dostarczy 49 tys. m2 powierzchni użytkowej, z czego największą część zajmie powierzchnia biurowa – 47 tys. m2. pozostała powierzchnia zostanie przeznaczona na lokale handlowo-usługowe. Obiekt będzie oferował biura w standardzie technicznym klasy A. Na terenie inwestycji deweloper planuje zapewnić 280 miejsc parkingowych. Projekt architektoniczny opracowała pracownia UNStudio z Holandii przy współpracy z polskim biurem projektowym PBPP Projekt.
– Lixa –> nowoczesny kompleks biurowy Lixa również powstaje w dzielnicy Wola, dokładniej wzdłuż ulicy Karolkowej i Kasprzaka. Budowa obiektu rozpoczęła się w styczniu 2019 roku. Deweloper planuje jej zakończenie w 2024 roku. Powierzchnia biurowa, jaką dostarczy kompleks Lixa, wyniesie 75 tys. m2. Inwestycja powstaje pod szyldem spółki Yareal Polska. Za projekt architektoniczny odpowiadają architekci z pracowni HRA Architekci z Warszawy, natomiast generalnym wykonawcą inwestycji jest PORR. Na kompleks Lixa w Warszawie będą składać się cztery budynki z niezależnym dostępem do lobby i parkingu, które oferować będą biura w standardzie technicznym klasy A. Kompleks dostarczy na rynek również powierzchnie handlowo-usługowe na wynajem. Obiekt będzie mógł pochwalić się ekologicznym certyfikatem BREEAM z oceną Excellent.
– SKYSAWA –> Wieżowiec SKYSAWA to znana inwestycja, która budowana jest obecnie na warszawskich Śródmieściu przy ulicy Świętokrzyskiej 36. Budowa inwestycji rozpoczęła się w czerwcu 2019 roku. Jej zakończenie i oddanie inwestycji do użytku inwestor planuje na połowę 2022 roku. Inwestorem projektu jest Polski Holding Nieruchomości z Warszawy. projekt architektoniczny opracowała pracownia Projekt Polsko – Belgijska Pracownia Architektury, natomiast generalnym wykonawcą została spółka budowlana PORR. Powierzchnia użytkowa wieżowca ma osiągnąć 65 tys. m2. Największą część będzie stanowiła powierzchnia biurowa, która zajmie prawie 37 tys. m2., która zaoferuje biura na wynajem w standardzie klasy A. Poza funkcją biurową, kompleks będzie pełnił także funkcję hotelową. Na kompleks będą składały się dwa budynki. Inwestycja SKYSWA będzie posiadała bezpośrednie połączenie ze stacją metra Rondo ONZ.
– Forest –> zespół budynków biurowych Forest powstaje w warszawskiej dzielnicy Wola, wzdłuż ulicy Burakowskiej 14. Budowa inwestycji rozpoczęła się we wrześniu 2018 roku. Jej zakończenie inwestor – HB Reavis Poland – zaplanował na IV kwartał 2021 roku. Powierzchnia użytkowa budynków powstających w ramach kompleksu osiągnie niemal 79 tys. m2. Najwięcej powierzchni będą zajmowały biura, które zajmą około 71 tys. m2. Pozostałą powierzchnię będą stanowiły lokale handlowe i usługowe. Nad projektem architektonicznym kompleksu czuwają architekci z pracowni HRA Architekci. inwestycja realizowana jest w dwóch etapach. Na terenie zespołu biurowego docelowo ma powstać 800 miejsc parkingowych.
Na podstawie powyższych przykładowych inwestycji widać, że wśród deweloperów i inwestorów popularną obecnie dzielnicą jest Wola. To właśnie tutaj realizowanych jest wiele nowoczesnych kompleksów biurowych. Przeważnie w dzielnicy tej powstają efektowne wysokościowce, które dostarczą w ciągu najbliższych lat dużą liczbę powierzchni biurowej do wynajęcia. Poza biurami, w ramach większości projektów powstają także powierzchnie handlowe i usługowe.
Eksperci rynkowi szacują, że w najbliższym czasie rynek biurowy będzie podnosił się z kolan i starał powrócić do poziomu wynajmu sprzed okresu pandemii. Eksperci spekulują także, że w okresie kilku najbliższych lat sektor ten powinien odzyskać formę i ponownie zacznie dynamicznie się rozwijać. Prognozy zdają się potwierdzać zachowania deweloperów, którzy nie rezygnują z podejmowania się kolejnych projektów inwestycyjnych. Warszawa wydaje się być jednym z lepszych lokalizacji, by rozpocząć realizację projektów biurowych.
Redakcja
Komercja24.pl