Wyjątkowo licznie rewitalizowane obecnie warszawskie, historyczne obiekty industrialne przynoszą nową przestrzeń biurową, która jest ekskluzywnym uzupełnieniem oferty rynkowej.
Wspólnym mianownikiem zabudowań industrialnych, które przechodzą teraz w Warszawie proces rewitalizacji jest świetna, prestiżowa lokalizacja. Odnawiane obecnie historyczne, najczęściej zabytkowe obiekty usytuowane są w centralnym obszarze miasta i miejscach strategicznych pod względem komunikacyjnym.
Budynki dawnych fabryk i zakładów przemysłowych, które po modernizacji zyskują nowe życie projektowane są przeważnie jako kompleksy wielofunkcyjne, zauważają specjaliści. Takie inwestycje realizowane są teraz głównie w Śródmieściu, na bliskiej Woli i Pradze, wskazują doradcy Walter Herz. Przyznają, że tego typu projekty mają licznych zwolenników wśród najemców, którzy poszukują niekonwencjonalnych powierzchni.
Jednym z najdłużej realizowanych warszawskich inwestycji, opartych na rewitalizacji zabytkowych obiektów industrialnych jest Centrum Praskie Koneser. Rewitalizacja zabudowań dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek, usytuowanych na 5-hektarowym terenie przy ulicy Ząbkowskiej na starej Pradze, przebiega etapami. W skład Konesera wchodzą, zarówno budynki mieszkalne, jak i komercyjne. Kompleks oferuje powierzchnię handlowo-usługową, eventowo-wystawienniczą, gastronomiczną i kulturalną, a także ponad 25 tys. mkw. powierzchni biurowej. Ponadto w zrewitalizowanym budynku dawnej destylarni w przyszłym roku ma zostać otwarty hotel Moxy Warsaw Praga ze 140 pokojami.
Także na Pradze przy ulicy Szwedzkiej na starcie budowy jest długo zapowiadana Bohema, która łączyć będzie funkcję mieszkaniową, usługową, handlową, biurową, kulturalną i społeczną. Projekt obejmie rewitalizację zabudowań XIX wiecznej fabryki Polleny, które uzupełnią nowe budynki. Na terenie fabryki powstać ma kilkaset mieszkań i ponad 14 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni komercyjnej, która znajdzie się w historycznych budynkach Warzelni, Kotłowni i Glicerynowni.
W ocenie specjalistów Walter Herz, praskie inwestycje stanowią ciekawą propozycję rynkową ze względu na niepowtarzalny klimat przedwojennych zabudowań, ale również znakomite położenie w dobrze skomunikowanych punktach miasta, w pobliżu stacji drugiej linii metra.
Browary Warszawskie, Norblin i Elektrownia Powiśle w warszawskim centrum
W ścisłym centrum Warszawy, u zbiegu Grzybowskiej i Wroniej na terenie dawnych Browarów Warszawskich w ciągu najbliższych kilku lat powstanie zaś tysiąc mieszkań, biura, sklepy, restauracje i mały browar. Multifunkcyjna inwestycja prowadzona jest na obszarze, na którym w XIX wieku działały browary firmy Haberbusch i Schiele, a po wojnie Browary Warszawskie. Ocalałe, zabytkowe zabudowania, m.in. budynek dawnej warzelni i piwnice, w których leżakowało piwo zostaną odrestaurowane. Inwestycja poza mieszkaniami, przyniesie 4 tys. mkw. powierzchni usługowej i 50 tys. mkw. powierzchni biurowej w dwóch kaskadowych biurowcach od strony ulicy Grzybowskiej.
Autor: Walter Herz