Jak wynika z najnowszego raportu – „BPO i Centra Usług Wspólnych: Pracownicy sektora zabierają głos w sprawie swojego miejsca pracy. Atrybuty budynków biurowych jako przewaga konkurencyjna w walce o najlepszych pracowników” – przygotowanego przez Skanska i JLLatrakcyjna przestrzeń biurowa może być dla młodych pracowników kluczowym kryterium wyboru pracodawcy, a także zwiększać ich produktywność. Widać to szczególnie w sektorze usług dla biznesu.
Z najnowszych danych ABSL wynika, że centra usług z kapitałem zagranicznym w Polsce zatrudniają 150 000 specjalistów. Sektor BPO/SSC stanowi jedną na najdynamiczniej rozwijających się gałęzi współczesnej gospodarki i co roku zatrudnia około 15 000 nowych specjalistów..
Analiza pokazuje, że młodzi pracownicy cenią wygodę swojego miejsca pracy. Aż 90% badanych osób uznało ją za najmocniej wpływającą na ich produktywność. Ponadto, znaczna część osób – 78% – uznała, że na efektywność wpływa także możliwość odseparowania się w pokojach do pracy cichej. Jest to przydatne przede wszystkim podczas wykonywania zadań wymagających skupienia czy podczas rozmów telefonicznych, które należą do stałych obowiązków 63% badanych.
81% ankietowanych, jako istotny czynnik wpływający na ich produktywność w biurze, wskazało odpowiednią wentylację i klimatyzację w pomieszczeniach. 72% osób chce pracować w zielonym otoczeniu. Aż 83% osób wskazało, że istotny jest dla nich dostęp do świeżego powietrza związaną z możliwością otwierania okien w budynku.
Warto pamiętać, że także lokalizacja biura należy do tych czynników, które pracownicy biorą pod uwagę podczas szukania zatrudnienia.
– Najbardziej pożądanym przez pracowników sektora usług dla biznesu udogodnieniem w biurowcu jest parking dla rowerzystów, jak również bezpłatne WIFI na terenie całego obiektu. Ankietowani wspominali także o ogólnodostępnych prysznicach i szatniach i szerokim pakiecie usług w biurowcu lub jego najbliższej okolicy, takich jak kantyna budynkowa, sklep spożywczy czy kawiarnia”, wylicza Anna Bartoszewicz-Wnuk, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa, JLL.
Elastyczność cechą nowoczesnego podejścia do miejsca pracy
Z badania JLL i Skanska wynika ponadto, że pracownicy mile widzieliby większą elastyczność w podejściu do miejsca pracy – duża grupa respondentów chciałaby mieć możliwość pracy z domu w większym zakresie i łączenia tej formy z pracą w biurze.
Elastyczność jest cechą nowoczesnego podejścia do projektowania przestrzeni biurowej. Dostosowanie biura do wykonywanych przez pracowników czynności poprzez zapewnienie różnego typu pomieszczeń ściśle wspierających te czynności zyskuje w coraz większym stopniu na znaczeniu.
Najnowszy raport zawiera informacje zebrane pośród 533 pracowników biurowych zatrudnionych przez firmy BPO/SSC w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Katowicach, Poznaniu, Łodzi i Trójmieście.