rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Nowoczesne biurowce z certyfikatem BREEAM i LEDD wabikiem na najemców

jason-dent-w3eFhqXjkZE-unsplash
Nowoczesne biurowce z certyfikatem BREEAM i LEDD są wabikiem na najemców, ponieważ w pewnym sensie stanowią o prestiżu i nowoczesności projektu inwestycyjnego. Najemcom kojarzą się również z oszczędnością, ponieważ nieruchomości komercyjne posiadające certyfikaty są obiektami ekologicznymi i pozwalającymi na minimalizację zużycia energetycznego.

Spis treści:
Nieruchomości inwestycyjne z prestiżowymi certyfikatami
Certyfikacja pomaga wyróżnić się na rynku nieruchomości komercyjnych
Czy jest ekologiczny certyfikat BREEAM?
Schematy certyfikacji i kategorie w BREEAM
Dlaczego
certyfikat BREEAM jest tak istotny?
Czym jest certyfikat LEED?
Schematy certyfikacji i kategorie w
LEED

Nowoczesne biurowce cieszą się obecnie rosnącym zainteresowaniem. Są poważną konkurencja dla starszych nieruchomości komercyjnych, które nie posiadają żadnego certyfikatu. Najemcy coraz częściej zwracają na ten fakt uwagę. Dobrze zdają sobie z tego sprawę deweloperzy i inwestorzy, którzy dokładają starań, aby realizowane przez nich nieruchomości inwestycyjne spełniały oczekiwane w systemie certyfikacji normy.

Nieruchomości inwestycyjne z prestiżowymi certyfikatami
Coraz więcej właścicieli nieruchomości inwestycyjnych o charakterze biurowym stara się o uzyskanie certyfikatu LEED, BREEAM lub obydwu. Posiadanie certyfikatu nie tylko dobrze świadczy o obiekcie, ale również samo w sobie stanowi doskonałą reklamę oraz wartość dodaną.

Najemcy cenią tego rodzaju nieruchomości komercyjne za ich wysoki prestiż, zwracają też uwagę na podejście inwestorów do projektowania budynków. Inwestycje biurowe z certyfikatem BREEAM lub LEED często pozwalają swoim najemcom na dokonanie oszczędności w zakresie eksploatacji wynajmowanej powierzchni, co jest niezmiernie istotne dla portfela każdego najemcy. Certyfikowane biurowce są obecnie dużą konkurencją na rynku dla inwestycji, które nie posiadają tego rodzaju certyfikatu.
Dla najemcy certyfikaty BREEAM oraz LEED stanowią poświadczenie jakość i wysokiego standardu inwestycji biurowej. Nie dziwi więc fakt, że corocznie przybywa nieruchomości komercyjnych, które starają się o uzyskanie certyfikacji.

Certyfikacja pomaga wyróżnić się na rynku nieruchomości komercyjnych
Sektor biurowy był jednym z tych, które najmocniej odczuły efekty pandemii koronawirusa i związanymi z nią obostrzeniami. W okresie pełnego lockdownu zapotrzebowanie na nowe powierzchnie biurowe do wynajęcia momentalnie się zmniejszyło. Od poniedziałku zostanie zniesiony nakaz noszenia maseczek ochronnych, co przekłada się na rozluźnienie nastrojów wśród najemców. Coraz chętniej przedsiębiorcy wracają do stacjonarnych biur.
Dostrzegając to ożywienie na rynku nieruchomości, deweloperzy nie ustają w podejmowaniu kolejnych inwestycji, oraz oddają do użytku nowe projekty inwestycyjne. Zainteresowanie biurami na wynajem znów rośnie, przy czym dużym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości inwestycyjne w segmencie biurowym posiadające certyfikację BREEAM oraz LEED.

alex-knight-309862-unsplash

Czy jest ekologiczny certyfikat BREEAM?
System certyfikacji wielokryterialnej budynków BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) został wprowadzony w 1990 roku w Wielkiej Brytanii przez BRE Global. Mona uznać, że obecnie jest to najczęściej stosowany system certyfikacji, której poddaje się m.in. inwestycje o charakterze biurowym.
Właściciel nieruchomości komercyjnej, która ma zostać poddana certyfikacji, musi zatrudnić asesora BREEAM. Co istotne, procesowi certyfikacji BREEAM mogą zostać poddane nie tylko biurowce, ale również budynki mieszkalne, magazynowe, handlowe, przemysłowe, hotele itp.

Schematy certyfikacji i kategorie w BREEAM
System certyfikacji wielokryterialnej budynków BREEAM został podzielony na kilka schematów, którymi są:
– New Construction (International – dla krajów poza Wielką Brytanią) przeznaczony dla nowopowstających inwestycji,
– In-Use przeznaczony dla budynków już istniejących i użytkowanych przez okres minimum dwóch lat,
– Refurbishment & Fit-Out przeznaczony dla renowacji i wykończenia,
– Communities przeznaczony dla projektów urbanistycznych,
– Infrastructure przeznaczony dla projektów infrastrukturalnych.

System certyfikacji wielokryterialnej budynków BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) został podzielony na 10 kategorii, którymi są:
1. Zarządzanie
2. Zdrowie i dobre samopoczucie
3. Woda
4. Energia
5. Transport
6. Innowacje
7. Odpady
8.Wykorzystanie terenu i ekologia
9. Zanieczyszczenia
10. Materiały

W każdej z poszczególnych kategorii określona została liczba punktów krytycznych (tzw. „Prerequisites”). Punkty te należy spełnić, aby mieć możliwość ubiegania się o przyznanie obiektowi certyfikatu.
W zależności od ilości uzyskanych punktów, inwestycja
komercyjna może otrzymać certyfikat BREEAM na poziomie:
– Pass – powyżej 30%
– Good – powyżej 45%
– Very Good – powyżej 55%
– Excellent – powyżej 70%
– Outstanding – powyżej 85%

Dlaczego certyfikat BREEAM jest tak istotny?
Certyfikat BREEAM poddaje nieruchomości inwestycyjne weryfikacji pod kątem jakości materiałów, które zostały użyte przy realizacji obiektu. Sprawdza także obiekt pod kątem przyjazności budynku dla środowiska, ekologii, komfortu pracy dla osób w nim przebywających itp.
Przedsiębiorcy, którzy poszukują biura na wynajem coraz większą uwagę przywiązują do tego, czy nieruchomość komercyjna jest certyfikowana. To zarówno ekologiczny i ekonomiczny wybór, ale także prestiż dla przyszłego najemcy.

Czym jest certyfikat LEED?
LEED jest systemem oceny wielokryterialnej budynków (Leadership in Energy and Environmental Design), który został wprowadzony w 1998 r. jako wersja pilotażowa przez U.S. Green Building Council – USGBC (amerykański odpowiednik PLGBC). LEED o drugi, zaraz po systemie certyfikacji BREEAM, najczęściej stosowany w Polsce system certyfikacji wielokryterialnej budynków.
Procesem certyfikacji zajmuje się operator systemu tego systemu, czyli USGBC we współpracy z GBCI (Green Business Certification Inc.). Dotyczy to jednak tylko Stanów Zjednoczonych. Poza ich granicami proces ubiegania się o uzyskanei certyfikatu LEED wiąże się z koniecznością podjęcia współpracy z akredytowanym profesjonalistą, czyli LEED AP.

Schematy certyfikacji i kategorie w LEED
System certyfikacji LEED uwzględnia kilka kategorii, które dzielą się na schematy, w tym na przykład podstawowy BD+C, a w nim:
– LEED New Construction (dla budynków nowopowstających),
– LEED Core & Shell (dla powierzchni wspólnych w nowych budynkach)
– Retail itp.

Schemat dzieli się na poszczególne kategorie wymagań, takie jak:
zintegrowany proces projektowy, energia i środowisko,
efektywna gospodarka wodna,
materiały i zasoby naturalne,
jakość środowiska wewnętrznego,
lokalizacja i transport,
zrównoważony teren,
innowacja i priorytety regionalne.

W zależności od ilości uzyskanych punktów, obiekt może otrzymać certyfikat LEED na poziomie:
– Certified – 40-49 punktów
– Silver – 50-59 punktów
– Gold – 60-79 punktów
– Platinum – 90-110 punktów

O certyfikat LEED w Polsce mogą ubiegać się obiekty takie jak: biura, budynki handlowe, budynki przemysłowe, hotele, szkoły. Certyfikacja jest (w większości schematów) procesem jednorazowym oraz bezterminowym.
Nowoczesne biurowce z certyfikatem BREEAM i LEDD są obecnie bardzo atrakcyjnym miejsce na wynajęcie biura z punktu widzenia najemców. Certyfikowane nieruchomości komercyjne stanowią o prestiżu i nowoczesności projektu inwestycyjnego, a przy tym są ekologiczne, co dla dużej liczby przedsiębiorców jest bardzo istotne.

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora