komentarze, opinie, gospodarka

Nowoczesne budownictwo – opłacalna inwestycja na przyszłość czy chwilowa moda?

ej-yao-194786-unsplash
W naszym kraju nowoczesne budownictwo wciąż się rozwija. Rozwój ten można nazwać stabilnym, lecz niezbyt szybkim. Najchętniej innowacyjne rozwiązania stosowane są przy budowie nieruchomości komercyjnych, a nie tych o charakterze mieszkaniowym.

Nowoczesne budownictwo charakteryzuje nieruchomości, przy których budowie zastosowano inteligentne rozwiązania. Mają one za zadanie czynić budynek bardziej energooszczędnym, a co za tym idzie, tańszym w eksploatacji. Ponadto budynki takie są często znacznie bardziej ekologiczne od tych budowanych według standardowych metod.

Kolektory słoneczne to jedno z najbardziej popularnych rozwiązań stosowanych w nowoczesnych budynkach. Na popularności zyskują również pompy ciepła. W budynkach coraz częściej montowane są także rekuperatory.  Pozwalają one na odzyskanie energii termicznej i dalsze jej wykorzystywanie. Rekuperacja znacznie zmniejsza zapotrzebowanie energetyczne budynku. Dodatkową zaletą jest zapewnienie stałej, odpowiedniej wentylacji pomieszczeń. Jest to bardzo istotna kwestia zwłaszcza w przypadku nieruchomości komercyjnych, w których często – ze względów bezpieczeństwa – nie ma możliwości otwierania okien. Rekuperacja sprawia, że w pomieszczeniach budynku przez całą dobę znajduje się świeże powietrze, a co za tym idzie – w powietrzu odnotowuje się niską wilgoć oraz niską zawartość dwutlenku węgla.

Budynki energooszczędne często mają prostą budowę, często na bazie kwadratu lub prostokąta. Wewnątrz architekci i inżynierowie stawiają na przestronność – znacznie lepiej wentylują się duże przestrzenie, niż małe pokoje, często zamknięte. Ponadto duże przestrzenie typu open-space dają możliwość maksymalnego wykorzystania każdego metra kwadratowego. W przypadku małych pomieszczeń często przestrzeń jest marnowana, na przykład z powodu braku ustawności pomieszczenia i niekorzystnego rozlokowania mebli i urządzeń.
W przypadku nieruchomości komercyjnych dużym atutem jest modułowy podział pomieszczeń – dzięki takiemu rozwiązaniu można niemal dowolnie zmieniać powierzchnię lokali i dostosowywać je do aktualnych potrzeb użytkowników.

Lokalizacja także jest niezmiernie istotna. Najlepszym rozwiązaniem jest budowanie w ten sposób, aby jak najwięcej okien skierowanych było na południe. Dzięki temu słońce będzie możliwie najdłużej docierać do wnętrza budynku, dając jego użytkownikom możliwość maksymalnie długiego korzystania z promieni słonecznych, przy braku konieczności stosowania sztucznego oświetlenia.

Materiały budowlane to także ważna kwestia. Do budowy powinny być stosowane te wysokiej jakości, odznaczające się możliwie najdłuższą trwałością. Dodatkowo niektóre materiały są bardziej ekologiczne, i to na te właśnie powinno się zwracać uwagę przy budowie.

Przy urządzaniu wnętrz można korzystać z ekologicznych rozwiązań, np. umeblować lub udekorować wnętrze rzeczami poddanymi ponownemu wykorzystaniu.

Nowoczesne budownictwo wydaje się być rozsądnym rozwiązaniem, inwestowanie w nie powinno więc wydawać się oczywiste. Niemniej krytycy tej metody zwracają uwagę na koszty budowy, a te niestety nie równają się kosztom tradycyjnego budownictwa. Zastosowanie lepszej jakości materiałów budowlanych oraz zainwestowanie w nowoczesne rozwiązania technologiczne pociąga za sobą znacznie wyższe koszty. W dłuższej perspektywie czasu jest to jednak korzystna inwestycja, która po kilkudziesięciu latach będzie się z pewnością zwracać. Do inwestora należy więc podjęcie decyzji, na czym zależy mu bardziej.