rynek nieruchomości komercyjnych na sprzedaż

Nowoczesne centra logistyczne w Polsce – co oferują swoim najemcom?

claudio-schwarz-purzlbaum-B5Uxl-QEGOE-unsplash
Nowoczesne centra logistyczne w Polsce stały się obiektem zainteresowania najemców na większą skalę, niż przed pandemią koronawirusa. Co te nieruchomości komercyjne mogą obecnie zaoferować swoim najemcom?

Spis treści:
Rozwój e-commerce przysłużył się rynkowi centrów logistycznych
Rynek magazynowy rośnie w siłę
Czego dzisiaj oczekują najemcy?
Nowoczesne obiekty z coraz bogatszą ofertą
Co będzie dalej?

Krajową gospodarką mocno zachwiała epidemia koronawirusa, która wybuchła w pierwszym kwartale 2020 roku. Lockdown, jaki został w szybkim tempie wprowadzony, odcisnął piętno na dotychczasowym systemie pracy, zwyczajach zakupowych Polaków a także trybie funkcjonowania na co dzień.

Nie każdy segment rynku nieruchomości dobrze zniósł skutki pandemii, jednak rynek magazynów wyszedł z sytuacji obronną ręką. Lockdown przyczynił się do zamknięcia Polaków w ich domach, a to z kolei wpłynęło na rozkwit handlu Internetowego. To z kolei przełożyło się na znacznie większe zainteresowanie magazynami na wynajem.

Rozwój e-commerce przysłużył się rynkowi centrów logistycznych

Globalny rozwój sektora e-commerce sprawił, że wzrosło zainteresowanie przestrzeniami w centrach logistycznych. Kiedy lockdown został wprowadzony w całym kraju, Polacy zasiedli przed komputerami i za ich pomocą zaczęli dokonywać zakupów. Wzrosła też popularność zakupów dokonywanych za pomocą smartfonów. To wszystko przełożyło się na większą sprzedaż, co z kolei wymagało od handlarzy większego zatowarowania swoich sklepów oferujących dostawę do domu. W efekcie dostrzec było można szybki rozwój sektora nieruchomości komercyjnych a dokładnie segmentu magazynów na wynajem. Większa sprzedaż i większa potrzeba posiadania towaru na stanie przełożyły się na rosnące zapotrzebowanie na przestrzeń do ich magazynowania.

Rynek magazynowy rośnie w siłę

Na mapie kraju cały czas przybywa nowoczesnych centrów logistycznych, które w swojej ofercie powiadają powierzchnie magazynowe na wynajem. Większa aktywność deweloperów jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie magazynami na wynajem wśród najemców.  Zwiększenie się liczby zakupów dokonywanych przez Internet sprawiło, że w bardzo krótkim czasie dynamicznie rozwinął się sektor sektorze e-commerce. To z kolei przełożyło się na zwiększone zapotrzebowanie wśród przedsiębiorców działających w branży e-commerce na powierzchnie do magazynowania towarów. Można więc uznać, że sektor magazynowy wyszedł z pandemii koronawirusa obronną ręką. Deweloperzy nie boją się, że zabraknie im najemców i śmiało przystępują do realizacji kolejnych komercyjnych projektów.
Co ciekawe, rośnie liczba obiektów magazynowych budowanych na terenach przyległych do dużych aglomeracji miejskich. Lokalizacja blisko dużego miasta jest bardzo atrakcyjna dla wielu przedsiębiorców zajmujących się handlem Internetowym. Mogą oni bowiem liczyć na łatwy dostęp do pracowników, których pozyskanie i utrzymanie w firmie na długi okres czasu jest bardzo istotną kwestią.

ej-yao-194786-unsplash

Czego dzisiaj oczekują najemcy?

Rozwój sektora magazynów trwa. Deweloperzy na bieżąco weryfikują, jakie są bieżące potrzeby przyszłych najemców i na ich podstawie udoskonalają budowane przez siebie obiekty komercyjne. Najemcy zwracają uwagę nie tylko na to, czy lokalizacja obiektu jest atrakcyjna, czyli czy jest on położony blisko autostrad i głównych dróg krajowych. Bardzo istotny dla najemców jest również standard techniczny budynku. Najemcy zwracają uwagę na dodatkowe udogodnienia, na przykład energooszczędne i ekologiczne rozwiązania, które pozwalają na minimalizację comiesięcznych kosztów eksploatacyjnych. Ponadto, w dobie pandemii koronawirusa, najemcom zależy na tym, aby pracownicy czuli się w budynku bezpiecznie.
Najemcy, którym zależy na maksymalnym dopasowaniu obiektu do swoich oczekiwań, często decydują się na wybór wynajmu w formule biuld-to-suite, gdzie jeszcze na etapie budowy nieruchomości mają możliwość ustalenia z deweloperem, jaki obiekt ma mieć standard, wyposażenie i udogodnienia.

Nowoczesne obiekty z coraz bogatszą ofertą

Centra logistyczne to obiekty zlokalizowane w pobliżu ważnych dróg transportowych. Wyposażone są w m.in. nowoczesne powierzchnie magazynowe, platformy przeładunkowe, przestrzenie biurowe, infrastrukturę informatyczną itp.
Co obecnie powstające centra logistyczne mogą zaoferować swoim najemcom? Deweloperzy stale weryfikują oferty konkurencji, badają też bieżące zapotrzebowanie wśród samych najemców. W efekcie centra logistyczne oddawane do użytku mogą poszczycić się atrakcyjną ofertą.
Poniżej prezentujemy przykładowe inwestycje komercyjne i opisujemy ich oferty:
– Zlokalizowany w stolicy Dolnego Śląska Frontier Park Wrocław to wysokiej jakości magazyny z dostępną przestrzenią biurową i wystawienniczą. Powierzchnie na wynajem każdy z najemców może dostosować do swoich indywidualnych potrzeb i specyfiki działalności.
Frontier Park Wrocław oferuje całkowitą powierzchnię najmu wynoszącą 9,300 m2. W obiekcie znajduje się 12 odrębnych lokali oraz 134 miejsca parkingowe. Wysokość lokalu w świetle wynosi 8,5m, natomiast szerokość lokali wynosi od 13,5 do 25m. Istnieje możliwość łączenia poszczególnych modułów w większe lokale. Nośność posadzki wynosi 5t/m2, natomiast obciążenie ogniowe – do 4,000 MJ/m2. W obiekcie znajduje się wewnętrzny system hydrantów. Wewnątrz obiekt wyposażono w oświetlenie LED o barwie nie wyższej niż 4000K. Natężenie światła w biurach wynosi 500 lx, zaś w magazynie 200 lx. Ogrzewanie powierzchni najmu możliwe jest poprzez promienniki lub nagrzewnice, obiekt wyposażono także w wewnętrzną wentylację mechaniczną. Park posiada bramy segmentowe wjazdowe z poziomu „0” o wymiarach 3m x 4,2m, które są elektrycznie sterowane. Deweloper przewidział możliwość stworzenia stałych miejsc pracy na powierzchni magazynowo-produkcyjnej;
– Centrum Logistyczne w Poznaniu MLP Poznań to kolejny obiekt komercyjny godny uwagi. Do dyspozycji najemców są hale magazynowe wysokiego składowania na wynajem. MLP Poznań zajmuje teren o powierzchni 19 ha. Inwestycja będzie obejmować blisko 90 000 metrów kw. powierzchni magazynowo-produkcyjnych. Inwestycję wyróżnia dobra lokalizacja. Inwestycja powstaje w miejscowości Koninko, w pobliżu drogi ekspresowej S11, która łączy Poznań z Katowicami. Centrum logistyczne znajduje się w odległości około 16 km od centrum Poznania i 4 km od autostrady A2. Najemcy mogą liczyć na: budynki w standardzie klasy A, siatka słupów: 12m x 22,5m; nośność posadzki wynosząca 6T/mkw.; 10 metrów wysokości netto; wyposażenie obiektu w świetliki i klapy dymowe; zainstalowany system tryskaczy typu ESFR; ogrzewanie gazowe;  energooszczędne oświetlenie LED; powierzchnie biurowe i socjalne na życzenie najemcy. Inwestycja znajduje się ponadto pod całodobową ochroną.

Co będzie dalej?

Obecnie sektor magazynów notuje regularny i dynamiczny rozwój. Możemy zakładać, że w najbliższym czasie sytuacja ta się nie zmieni. Dopóki deweloperzy odnotowują zainteresowanie najmem wśród przedsiębiorców, dopóty nie zrezygnują z kolejnych projektów. Obecnie większą popularnością cieszą się magazyny do wynajęcia, jednak zauważalny jest także wzrost zainteresowania nieruchomościami na sprzedaż, które najczęściej powstają w formule biuld-to-suite.

 

Redakcja
Komercja24.pl


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora