Nieruchomości komercyjne

Nowoczesne hale magazynowe i centra logistyczne – co oferuje obecnie rynek?

hannes-egler-360942-unsplash
Rynek hal magazynowych i centrów logistycznych rozwija się w Polsce sukcesywnie. Ten segment rynku przeżywa prawdziwy rozkwit. Wynajęcie lub zakup odpowiedniego magazynu jest długotrwałym procesem, którego droga rozpoczyna się od określenia kryteriów poszukiwań i weryfikacji ofert dostępnych na rynku.

Tylko w III kwartale 2019 roku do użytku oddanych zostało niemal 900 tysięcy metrów kw. powierzchni magazynowych. Liczba ta jest potwierdzeniem, że popyt na kolejne metry hal i magazynów nie słabnie.  Deweloperzy odpowiadają na stale rosnący popyt, zwiększając dostępność nowoczesnych inwestycji o charakterze magazynowym. Wiele inwestycji powstaje przy głównych trasach, często w niewielkiej odległości od dużych miast regionalnych.

Magazyny typu build-to-suite zyskują na popularności

Należy mieć na uwadze, że przedsiębiorstwa, które szukają magazynu, nie zawsze kierują się ofertą rynkową. Stale wzrasta popularność rozwiązania biuld-to-suite, które daje możliwość dopasowania magazynu całkowicie pod wymagania kupującego. O ile inwestycja tego rodzaju jest skrojona na miarę, o tyle należy pamiętać, że czas wprowadzenia się do tego rodzaju obiektu może być dłuższy, niż w przypadku magazynu lub hali wystawionych już na wynajem.  Powodem tego jest fakt, że przedsiębiorca musi ustalić wszystkie szczegóły z deweloperem, tzn. wybrać grunt pod budowę, opracować projekt magazynu itp. a następnie czekać, aż inwestycja zostanie wybudowana i przekazana mu do użytku.
Magazyny typu build-to-suite to w wielu przypadkach bardzo rozsądny wybór, jednak przedsiębiorcy nie zawsze decydują się na tego typu rozwiązanie. Niektórzy wolą wybierać spośród ofert wynajmu i sprzedaży magazynów, hal oraz centrów logistycznych, które dostępne są na rynku nieruchomości.

Udogodnienia w nowoczesnych obiektach
Rynek magazynów, hal i centrów logistycznych cały czas się rozwija. Co za tym idzie, kolejne obiekty dostarczane na komercyjny rynek są coraz bardziej konkurencyjne w stosunku do oddanych już wcześniej obiektów.
Nowoczesne rozwiązania technologiczne przyciągają najemców, dla których duże znaczenie ma zarówno obniżanie kosztów eksploatacji magazynu czy hali, jak również na zwiększanie bezpieczeństwa pracy. Usprawnianie procesu pracy także odgrywa bardzo duże znaczenie.
Obecnie za standardowe udogodnienia w nowoczesnych obiektach komercyjnych można uważać  m.in. oświetlenie LED, które dzięki niższemu poborowi energii  znacząco obniża koszty eksploatacji obiektów magazynowych.
Kolejnym udogodnieniem docenianym przez najemców i kupujących są czujniki ruchu, które kontrolują, czy w danym pomieszczeniu ktoś przebywa i czy może ono zostać wyłączone.
Zawory regulujące pobór wody to kolejne z coraz częściej spotykanych w standardzie udogodnień. Rozwiązanie takie nie tylko może ograniczyć pobór wody o nawet 10 procent, ale również daje możliwość natychmiastowego odcięcia dopływu wody w sytuacji, kiedy dojdzie do przecieku.
Kolejnym pomocnym rozwiązaniem, na obecność którego przedsiębiorcy mogą zwrócić uwagę, jest system ERP (ang. enterprise resource planning). Jest to system planowania zasobów przedsiębiorstwa. Dzięki wdrożeniu metody efektywnego planowania zarządzania całością zasobów przedsiębiorstwa, możliwe jest uzyskanie wielu korzyści. W głównej mierze wdrożenie systemu ERP przekłada się na znaczne usprawnienie funkcjonowania firmy. System ten wspomaga efektywne zarządzanie nie tylko procesem logistycznym, kwestiami finansowymi czy procesem produkcji. Jest on także nieoceniony w zarządzaniu zasobami ludzkimi. Zastosowanie systemu automatyzacji procesów  przyczynia się do wzrostu efektywności procesów produkcyjnych i logistycznych w przedsiębiorstwie.

W zależności od rodzaju działalności firmy, przydatnym rozwiązaniem może okazać się także system zarządzania ruchem. Jego zadaniem jest przesyłanie informacji pomiędzy kierowcą, bramą wjazdową na teren magazynu a biurem znajdującym się w magazynie. System zarządzania ruchem korzysta głównie z powiadomień SMS.

analiza

Nie tylko oszczędność, ale i ekologia
Przedsiębiorcy, którzy poszukują obiektu do wynajęcia lub zakupu zwracają uwagę nie tylko na rozwiązania, które pomagają zmniejszyć comiesięczne koszty utrzymania nieruchomości. Dla wielu firm niezmiernie istotną rolę odgrywa ekologia. W obiektach typu magazyny, hale czy centra logistyczne coraz częściej można spotkać innowacyjne rozwiązania ekologiczne.
Dużą popularnością cieszą się dla przykładu kolektory słoneczne. Dzięki nim istnieje możliwość podgrzewania wody. Kolejnym ekologicznym rozwiązaniem są panele fotowoltaiczne, które służą do wytwarzania prądu. Tego typu rozwiązania sprzyjają dbaniu o ekologię a także mogą znacząco wpłynąć na obniżenie comiesięcznych kosztów utrzymania obiektu.

Coraz częściej poszukiwanym udogodnieniem są systemy telematyczne., których zadaniem jest monitorowanie parametrów pojazdów w czasie rzeczywistym. To sprawia, że magazyny mają możliwość korzystania z konserwacji predykcyjnej (jej celem jest wydłużenie okresu eksploatacji sprzętu oraz zapobieganie jego awariom). W ten sposób da się oszacować, czy pojazd jest sprawny i gotowy do pracy. Systemy telematyczne obsługuje się poprzez urządzenia monitorujące a panel, w którym gromadzone są dane, dostępny jest online.

Wielkość działki także ma znaczenie

Często możliwości magazynu ograniczane są przez jego kubaturę. Wiele dobrze prosperujących przedsiębiorców, którzy potrzebują większej powierzchni, decyduje się na rozbudowę magazynu lub hali (dotyczy to głównie firm, które nie chcą zmieniać lokalizacji). Niemniej jednak czasami rozbudowanie powierzchni obiektu okazuje się być niemożliwe ze względu na zbyt małą pojemność gruntu. Jeśli przedsiębiorca ma taką możliwość, chętnie wybiera obiekt położony na większej działce.

Zastosowanie innowacyjnych technologii w nowoczesnych magazynach ma w głównej mierze za zadanie usprawnienie procesu pracy poszczególnych jednostek w magazynie czy hali. Dodatkowo ich dużą zaletą jest znaczne zmniejszenie kosztów utrzymania obiektu.

Nowoczesne rozwiązania technologiczne stają się coraz bardziej istotne. Ich obecność ma bardzo duże znaczenie zwłaszcza dla przedsiębiorców, którzy planują długoterminowy najem lub chcą zakupić obiekt komercyjny na własność.

Polski rynek magazynów, hal i centrów logistycznych stale się rozwija. Przedsiębiorcy poszukują coraz bardziej nowoczesnych obiektów, które pozwalają na zmniejszenie comiesięcznych wydatków. Firmom zależy również na dbaniu o ekologię i chętnie decydują się na proekologiczne rozwiązania technologiczne.
Należy również zaznaczyć, że obiekty komercyjne zaopatrzone w rozwiązania technologiczne są uważane za nowoczesne obiekty, a to przekłada się również na prestiż firmy. Możemy się spodziewać, że rynek centrów logistycznych, magazynów i hal w dalszym ciągu będzie przeżywał rozkwit. Co za tym idzie, możemy się także spodziewać dalszego rozwoju innowacyjnych rozwiązań, które uczynią obiekty komercyjne jeszcze bardziej nowoczesnymi.

Redakcja
Komercja24.pl