Nowoczesne inwestycje magazynowe kontra starsze obiekty – które z nich są lepsze? Oba rodzaje nieruchomości komercyjnych posiadają swoje zalety i będą odpowiadać przedsiębiorcom o odmiennych oczekiwaniach. Rynek nieruchomości w Polsce notuje obecnie dynamiczny rozwój, można się więc spodziewać, że pozycja kraju wzmocni się bardzo w segmencie magazynowym w ciągu najbliższych kilku lat.
Spis treści:
Rynek nieruchomości komercyjnych notuje rozwój
Magazyny potrzebne na już
Nieruchomości komercyjne typu BTO i BTS z rosnącą popularnością
Najemcy doceniają innowacyjne technologie
Starsze magazyny wciąż przyciągają najemców
Magazyny stare czy nowe?
Jaka będzie przyszłość magazynów?
Rynek nieruchomości komercyjnych notuje rozwój
Polski rynek magazynowych nieruchomości komercyjnych jest jednym z najszybciej rozwijających się w Europie.
Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce notuje dynamiczny rozwój, jednak nie we wszystkich segmentach. To właśnie segment magazynowy jest jednym z tych, które w ciągu ostatnich lat rozwinęły się najbardziej. Zapotrzebowanie na nowe powierzchnie magazynowe utrzymuje się na wysokim poziomie. Najemcy przy wyborze powierzchni biorą również pod uwagę starsze obiekty komercyjne. Pomimo tego, że magazynów stale przybywa na terenie całego kraju, rynek wciąż nie jest nimi przesycony. To dla deweloperów sygnał do tego, by wcielać w życie kolejne projekty inwestycyjne.
Magazyny potrzebne na już
Zapotrzebowanie na nowoczesne powierzchnie magazynowe utrzymuje się na wysokim poziomie. Wzrost zainteresowania nieruchomościami przeznaczonymi do składowania towarów można było zaobserwować krótko po wybuchu pandemii koronawirusa w kraju. Z racji szybkiego rozwoju rynku e-commerce, do którego doszło z uwagi na całkowity lockdown, zwiększyło się także zapotrzebowanie na magazyny do wynajęcia, a także – chociaż w mniejszym stopniu – magazyny na sprzedaż.
Przedsiębiorcy, których internetowe firmy zanotowały zwiększone przychody będące efektem większej liczby zamówień, zaczęli sprowadzać oraz produkować (w zależności od formy prowadzonej działalności gospodarczej) coraz większą liczbę towarów i przedmiotów. W związku z tym zwiększyło się również ich zapotrzebowanie na powierzchnie do składowania rzeczy przeznaczonych do sprzedaży.
Nieruchomości komercyjne typu BTO i BTS z rosnącą popularnością
Magazyny typu build-to-suit oraz magazyny typu built-to-own to obiekty budowane na indywidualne zamówienie klienta. Nieruchomości komercyjne tego rodzaju zyskują w Polsce coraz większe uznanie ze strony przedsiębiorców.
Nieruchomości BTO, czyli built-to-own to obiekty budowane przez dewelopera z przeznaczeniem na własność dla zleceniodawcy. Z kolei BTS, czyli build to suit to rodzaj obiektów szytych na miarę, czyli budowanych zgodnie z wytycznymi i wymaganiami przyszłego najemcy, który zawczasu podpisał umowę najmu nieruchomości komercyjnej.
Nieruchomości komercyjne tego rodzaju cieszą się rosnącą popularnością z uwagi na fakt, że przyszły właściciel lub długoletni najemca ma możliwość wejścia do obiektu, który będzie maksymalnie odpowiadał jego potrzebom. Może również przed oddaniem nieruchomości komercyjnej do użytku podzielić magazyn na część służącą do przechowywania towarów, oraz mniejszą część administracyjno-biurową. To duża wygoda, zatem nie dziwi fakt, że przedsiębiorcy poszukujący magazynów coraz częściej biorą pod uwagę obiekty typu BTS i BTO.
Najemcy doceniają innowacyjne technologie
Najemcy cenią sobie nowo powstające obiekty magazynowe za ich innowacyjność. Nieruchomości komercyjne, które są obecnie oddawane do użytku, cechują się nie tylko nowoczesnymi rozwiązaniami, ale i większą ekologicznością.
Popularne są w ich przypadku systemy wspomagające pracę, dające możliwość częściowej automatyzacji procesów logistycznych w przedsiębiorstwie. Na rynku pojawiają się też magazyny wysokiego składowania, które stanowią odpowiedź na zmieniające się potrzeby najemców. Standardem w przypadku nowszych obiektów są sterowane klapy dymowe, oświetlenie LED itp.
Nowoczesne obiekty magazynowe często starają się także o uzyskanie ekologicznej certyfikacji BREEAM oraz LEED. Certyfikaty te stanowią poświadczenie wysokiej jakości obiektów, które spełniają nowoczesne normy rynkowe.
Starsze magazyny wciąż przyciągają najemców
Fakt, że nowo powstające nieruchomości magazynowe przyciągają dużą liczbę najemców, wcale nie oznacza, że starsze magazyny mają problemy w komercjalizacją. Wręcz przeciwnie, również one stale utrzymują przy sobie najemców lub w szybkim tempie pozyskują nowych.
Przedsiębiorcy cenią sobie starsze nieruchomości za ich dobrą lokalizację i niejednokrotnie atrakcyjniejszą cenę za metr kwadratowy. Wiele starszych obiektów, które zostały oddane do użytku kilkanaście lat temu, może pochwalić się także dobrym dostępem do dróg krajowych oraz autostrad, lub przestronnymi placami manewrowymi lub dużą liczbą miejsc parkingowych dla pracowników. Niektóre obiekty znajdują się bardzo blisko środków komunikacji miejskiej, co także stanowi dużą wartość dodaną. Niewielka odległość obiektu od przystanków autobusowych daje pracownikom możliwość swobodnego dojazdu, co jest istotne na etapie rekrutacji do pracy.
Magazyny stare czy nowe?
Wybór pomiędzy starszymi magazynami a nowymi obiektami komercyjnymi powinien być uzależniony od indywidualnych preferencji przedsiębiorcy. Każdy kieruje się innymi kryteriami wyboru, które dopasowane są do profilu działalności firmy i oczekiwań najemcy.
Z uwagi na to, że zapotrzebowanie na magazyny do wynajęcia cały czas utrzymuje się na wysokim poziomie, można się spodziewać, że w najbliższych latach zarówno starsze jak i nowsze obiekty nie będą miały większych problemów z komercjalizacją przestrzeni. Sektor magazynowy cały czas utrzymuje się na podium, jeśli chodzi o rozwój rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce. W najbliższym czasie sytuacja ta z pewnością nie ulegnie zmianie.
Można oczywiście zakładać, że w ciągu kilku następnych lat, kiedy na rynku zwiększy się liczba nowej powierzchni magazynowej na wynajem, starsze obiekty będą musiały się bardziej natrudzić, aby znaleźć najemców. Póki co jednak problem ten zdaje się nie dotykać nieruchomości komercyjnych, które zostały oddane do użytku kilkanaście lat temu.
Jaka będzie przyszłość magazynów?
Mniej więcej od początku drugiego kwartału 2020 roku sektor magazynowy stale się rozwija. W dużej mierze tempo rozwoju sektor ten zawdzięcza rynkowi e-commerce.
Można przy tym zauważyć, że dynamika tego rozwoju wyraźnie wzrosła w ubiegłym roku. Na mapie całej Polski przybywa nieustannie obiektów komercyjnych, przy czym segment magazynowy przoduje w tej ilości.
Magazynów przybywa w zróżnicowanych lokalizacjach, od dużych aglomeracji miejskich, po niewielkie miejscowości oddalone od dużych miast.
Spoglądając na ożywienie, jakie obecnie można zaobserwować na rynku nieruchomości komercyjnych w sektorze magazynów, można spekulować, że korzystna dla rynku magazynów sytuacja utrzyma się do końca 2022 roku. Magazynów z pewnością będzie nieustannie przybywać. Należy mieć jednak na względzie niestabilną sytuację gospodarczą, z jaką mamy obecnie do czynienia, która powodowana jest skutkami pandemii koronawirusa oraz wojną toczącą się na Ukrainie. Niemniej można założyć, że sektor magazynowy dalej będzie sobie radził z rynkowymi trudnościami i będzie dążył do dalszego rozwoju na terenie całego kraju.
Magdalena Łozowicka
Redaktor Naczelna
Komercja24.pl