Szyld GLP pojawił się na budynkach w Europie w połowie 2020 roku. W Polsce, międzynarodowy deweloper i inwestor działający na rynku nieruchomości logistycznych planuje realizację nowych projektów spekulacyjnych w podwyższonym standardzie, zgodnie z najlepszymi praktykami w zakresie zrównoważonego rozwoju.
GLP Design Standard od 2020 roku jest wdrażany we wszystkich krajach w Europie, w których działa firma. To przede wszystkim rozwiązania zapewniające bardziej wydajne wykorzystanie przestrzeni do codziennych operacji logistycznych oraz sprzyjające niższemu zużyciu mediów, redukcji śladu węglowego, większej bioróżnorodności i lepszemu zdrowiu pracowników.
Plany GLP na najbliższy rok obejmują rozbudowę Pomorskiego Centrum Logistycznego, położonego obok Głębokowodnego Terminala Kontenerowego DCT w Gdańsku, o piątą halę (39 tys. mkw. powierzchni najmu), a także rozpoczęcie nowych inwestycji w Lędzinach koło Tychów (docelowo 110 tys. mkw.) oraz podwrocławskich Magnicach (230 tys. mkw.). Firma posiada w Polsce bank ziemi, który umożliwia jej podwojenie portfela gotowych nieruchomości poprzez realizację budynków o łącznej powierzchni około miliona metrów kwadratowych.
„Nasza praktyka współpracy z klientami pokazuje, że coraz więcej z nich oczekuje rozwiązań dotychczas dostępnych głównie w obiektach powstających na specjalne zamówienie. Biorąc pod uwagę dynamikę rynku i zwiększony popyt na powierzchnie magazynowe w związku z pandemią, uważamy, że to dobry czas na wyznaczenie w Polsce nowego standardu budynków spekulacyjnych, opartego na europejskich doświadczeniach GLP” – mówi Jarosław Czechowicz, Country Manager GLP Poland.
GLP ma już za sobą pilotażowy projekt zrealizowany w nowym standardzie – to Warsaw II Logistics Centre o powierzchni 32 tys. mkw. w podwarszawskich Wypędach. Co znajdą w nim najemcy? W skrócie: więcej miejsca do składowania na takiej samej powierzchni, jaką musieliby wynająć w typowej hali, układ przestrzenny ułatwiający operacje logistyczne, a także spore oszczędności dzięki niższemu zużyciu mediów.
Podstawowym atutem budynków GLP realizowanych w nowym standardzie jest ich wysokość – o dwa metry większa niż w typowych obiektach logistycznych powstających spekulacyjnie. Dwanaście metrów wysokości wewnątrz hali oznacza, że użytkownicy zyskują dodatkowy poziom składowania na takiej samej powierzchni magazynu, co może wygenerować nawet 20% oszczędności na wynajmie.
W budynkach GLP na całym świecie zamontowano do tej pory ponad 1,5 mln mkw. paneli słonecznych, które łącznie produkują około 86 megawatów energii. Dzięki wzmocnionej konstrukcji dachu, obiekty powstające w Polsce wpisują się w ten trend, umożliwiając klientom montaż paneli słonecznych, a tym samym zasilanie operacji w budynku zieloną energią ze źródeł odnawialnych.
W nowych budynkach GLP standardem będzie smart metering. System monitorujący zużycie prądu, wody i gazu przesyła dane z liczników do aplikacji. Wszystkie nowe budynki GLP w Polsce będą miały certyfikat BREEAM na poziomie „Very Good” lub „Excellent”.
„Efektywność energetyczna naszych nieruchomości to jeden z najważniejszych celów, jakie GLP stawia przed sobą na całym świecie. Funkcjonowanie w budynku spełniającym najwyższe standardy w tym zakresie to dla naszych klientów szansa na długofalowe oszczędności oraz spełnienie własnych celów w zakresie zrównoważonego rozwoju oraz działań proekologicznych” – mówi Christophe Brzezinski, Head of Technical Development w polskim oddziale GLP.
„Nowy standard oznacza zmiany na etapie projektowania, budowy i zarządzania obiektem, które będą miały pozytywny wpływ na działalność naszych klientów – efektywność, sprawne funkcjonowanie łańcuchów dostaw, zadowolenie pracowników i zgodność z deklarowanymi celami w zakresie ochrony środowiska. To ważny krok w rozwoju polskiego rynku nieruchomości logistycznych” – podsumowuje Jarosław Czechowicz, Country Manager GLP Poland.
Rozpoczęcie budowy kolejnego parku logistycznego zgodnego z GLP Design Standard planowane jest jeszcze w styczniu. Będzie to GLP Lędziny Logistics Centre na Górnym Śląsku.
mat.pras.