Nowoczesne nieruchomości magazynowe w Polsce mają swoim klientom coraz więcej do zaoferowania. Już w okresie pandemii i wprowadzonego w związku z nią lockdownu, zainteresowanie magazynami zaczęło rosnąć. Obecnie, kiedy pandemia odeszła w zapomnienie, magazyny dalej przyciągają najemców zainteresowanych wynajęciem powierzchni komercyjnych. Czego zatem mogą się obecnie spodziewać najemcy obiektów magazynowych?
Spis treści:
Pandemia koronawirusa rozbudziła polski sektor nieruchomości magazynowych
Magazynów przybywa na całej mapie kraju
Jakie są oczekiwania najemców?
Inwestycje typu build-to-suite
Pandemia koronawirusa rozbudziła polski sektor nieruchomości magazynowych
Sektor magazynowy przeżył prawdziwe oblężenie na krótko po wprowadzeniu w całym kraju lockdownu. Polacy, którzy zostali zamknięci w domach, zaczęli masowo dokonywać zakupów online. Taki stan rzeczy przyczynił się do dynamicznego rozkwitu na rynku e-commerce. Przedsiębiorcy działający w tej branży wyczuli moment do możliwości rozwinięcia swoich przedsiębiorstw i wielu z nich zdecydowało się na ekspansję. W efekcie wyraźnie zwiększyło się zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe do wynajęcia. Wzrosło zainteresowanie zarówno dużymi centrami logistycznymi, jak również bardziej kompaktowymi magazynami miejskimi.
Magazynów przybywa na całej mapie kraju
Liczna magazynów oferujących nowoczesne powierzchnie do wynajęcia, rośnie w całej Polsce. Inwestycji magazynowych przybywa w dużych aglomeracjach miejskich, lub w ich pobliżu, jak również w bardziej skrajnych lokalizacjach, oddalonych od dużych miast.
Inwestorzy wybierają odpowiednie magazyny w oparciu o swoje indywidualne preferencje. Oznacza to, że o ile dla jednego przedsiębiorcy idealnym wyborem będzie kompaktowy magazyn miejski o tyle dla innego o wiele bardziej korzystne będzie wynajęcie powierzchni komercyjnej w magazynie położonym poza miastem.
Deweloperzy zdają sobie sprawę z mocno zróżnicowanych potrzeb swoich najemców w związku z czym starają się oddawać do użytku projekty inwestycyjne, które będą odpowiadały różnego rodzaju najemcom. W efekcie mapa Polski coraz bardziej zapełnia się nowymi inwestycjami komercyjnymi w segmencie magazynowym.
Jakie są oczekiwania najemców?
Polski sektor magazynowy nieustannie się rozwija, a właściciele obiektów starają się tworzyć je w oparciu o najnowsze wymagania swoich przyszłych najemców. Na podstawie ich preferencji tworzą plany inwestycyjne. Dzięki dobrze przemyślanym inwestycjom, wiele obiektów magazynowych domyka proces komercjalizacji jeszcze zanim poszczególne budynki realizowane w ramach projektu komercyjnego zostaną oddane do użytku.
Oczywiście preferencje najemców różnią się od siebie, jednak występują również kryteria wyboru, które są wspólne dla przeważającej większości przedsiębiorców. Jednym z takich kryteriów jest cena za metr kwadratowy magazynu do wynajęcia. Przedsiębiorcy zwracają w tym przypadku uwagę nie tylko na to, jaka jest cena wynajmu pomieszczenia, ale również jak wysokie są comiesięczne opłaty eksploatacyjne.
Ponadto przedsiębiorcy zwracają uwagę na lokalizację. Istotne, aby zapewniała ona przyszłym pracownikom możliwość swobodnego dojazdu do miejsca pracy. Najlepiej więc, jeśli w pobliżu inwestycji znajdują się przystanki komunikacji miejskiej lub podmiejskiej. W przypadku inwestycji położonych poza obszarem aglomeracji miejskich, najemcy niejednokrotnie decydują się na podstawianie po swoich pracowników busa w wybranej lokalizacji. Rozwiązanie takie stosowane jest w przypadku większych graczy rynkowych, którzy wynajmują powierzchnie w centrach logistycznych i zatrudniają dużą liczbę pracowników magazynowych oraz biurowych.
Kolejną ważną z punktu widzenia najemców rzeczą jest odległość inwestycji od dróg krajowych i autostrad. Jest to bardzo istotna kwestia w punktu widzenia logistycznego. Bardzo ważne jest bowiem, aby proces dostaw i odbiorów towarów przebiegał prawnie i bez opóźnień, które mogłyby generować dla przedsiębiorstwa straty finansowe.
Kolejnym ważnym kryterium wyboru jest stan techniczny budynku magazynowego oraz jego standard. Obiekty komercyjne stanowią dla swoich najemców nie tylko miejsce do prowadzenia biznesu, ale również swego rodzaju wizytówkę. Zaniedbane i mało atrakcyjne obiekty są źle postrzegane zarówno przez kontrahentów, jak również potencjalnych pracowników. Z tego względu przedsiębiorcy dokładają starań, aby ich magazyny prezentowały wysoki poziom i były reprezentatywne.
Przedsiębiorcy zwracają także baczną uwagę na zastosowanie w budynku nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które zwiększą wydajność pracowników i będą stanowiły dla nich wsparcie w pracy. Dodatkowo dużą wartość dodaną stanowi zastosowanie ekologicznych rozwiązań, jak na przykład oświetlenie LED, panele fotowoltaiczne, itp., które mogą przysłużyć się wyraźnym oszczędnościom dla najemców. Najemcy zwracają uwagę również na to, czy obiekty komercyjne wyposażone są w nowoczesne platformy przeładunkowe, jaka jest wysokość składowania, nośność posadzki itp. Weryfikują też dostępność przestrzeni biurowych, socjalnych oraz infrastrukturę informatyczną w budynku.
Poczucie bezpieczeństwa jest kolejną bardzo istotną kwestią. Całodobowy monitoring oraz ochrona obiektu zwiększą poczucie bezpieczeństwa i komfortu pracowników. Obiekty, które posiadają ogrodzony teren, są postrzegane jako bardziej atrakcyjne.
Wielkość placów manewrowych także ma ogromne znaczenie, gdyż wpływa na szybkość manewrów kierowców oraz może przyczynić się do usprawnienia (lub pogorszenia) procesu logistycznego przy dostawach i odbiorach towarów.
Istotna jest także ilość miejsc parkingowych dla mobilnych pracowników. Ci z nich, którzy posiadają swój samochód i mają gwarancję miejsca parkingowego na terenie zakładu pracy, często odbierają to jako wartość dodaną i chętniej podejmują się pracy w takim miejscu.
Inwestycje typu build-to-suite
Dużym zainteresowaniem wśród najemców cieszą się inwestycje typu build-to-suite. Są one korzystne dla obu stron – najmującej i wynajmującej. Inwestor, który rozpoczyna realizację inwestycji magazynowej, może wejść w porozumienie z przyszłym najemcą i zrealizować projekt w oparciu o jego indywidualne preferencje. Przyszły najemca jeszcze na etapie budowy inwestycji magazynowe ma możliwość ustalenia z deweloperem, jaki obiekt ma mieć standard techniczny, wyposażenie oraz udogodnienia. Dzięki temu najemca zyska idealnie uszytą na miarę przestrzeń do prowadzenia biznesu, a dewelopera ominie proces komercjalizacji obiektu. W takich bowiem sytuacjach najemca jest zobowiązany do długoterminowego wynajmu powierzchni zrealizowanej w ramach inwestycji build-to-suite.
Alternatywą dla obiektów szytych na miarę pod wynajem są inwestycje typu build-to-own. Deweloper pełni wówczas rolę wykonawcy i po ukończeniu i oddaniu nieruchomości magazynowej do użytku, przekazuje prawo własności przedsiębiorcy, który zlecił budowę. Takie rozwiązanie również niesie ze sobą szereg korzyści, jednak jego odbiorcami są przede wszystkim duże przedsiębiorstwa o ugruntowanej pozycji na rynku, które poszukują stabilnej lokalizacji i nie planuje zmiany lokalizacji w najbliższych latach.
Redakcja
Komercja24.pl