Firmy BPI Real Estate Poland i Revive wybrały projekt pracowni SUD Architekt Polska dla wspólnej inwestycji, która w ramach współpracy joint-venture zostanie zrealizowana przy ulicy Jana Matejki na poznańskim Łazarzu.
Belgijscy deweloperzy na gigantycznym terenie o powierzchni 5,5 ha zamierzają wybudować nowoczesny kompleks o prawdziwie wielkomiejskim charakterze. Projekt inwestycji zakłada połączenie funkcji mieszkaniowych i komercyjnych, a także rewitalizację zabytkowych budynków dawnych koszar wojskowych. Koncepcja uwzględnia również zasadzenie dużej ilości zieleni, w tym drzew oraz liczne ogólnodostępne tereny, z których w założeniu mają korzystać wszyscy mieszkańcy Poznania. Inwestycja BPI i Revive będzie realizowana w trzech etapach, a jej ukończenie planowane jest na koniec w 2029 r.
– Bardzo mnie cieszy miastotwórczy charakter planowanej inwestycji. Dzięki niej dawne koszary ułańskie odzyskają blask i zostaną przywrócone tkance miejskiej, a Poznań oraz jego mieszkańcy zyskają nową, ciekawą przestrzeń do życia, z architekturą wpisującą się w tradycyjną zabudowę Łazarza i Grunwaldu, zielenią oraz miejscami do wypoczynku i rekreacji – powiedział Prezydent Miasta Poznania, Jacek Jaśkowiak.
Projekt inwestycji został wybrany w ramach zamkniętego konkursu dla pracowni architektonicznych. Zwycięska koncepcja została opracowana przez pracownię SUD Architekt Polska, która ma bardzo duże doświadczenie w rewitalizacji zabytkowych obiektów. Zdaniem belgijskich inwestorów, projekt SUD najlepiej eksponował historyczne budynki koszar, które mają stanowić serce całego kompleksu i będą widoczne z każdej strony inwestycji. Koncepcja inwestycji zakłada budowę otwartego mini „miasta w mieście”, harmonijnie łączącego starą zabudowę z nową jak i architekturą najbliższej okolicy.
– Z naszym partnerem Revive zrealizujemy w Poznaniu jedną z największych inwestycji w całym portfolio BPI Real Estate Poland – nowoczesny, wielofunkcyjny projekt deweloperski. Zgodnie z naszym motto URBAN SHAPERS postawiliśmy na kompleksowy wielkomiejski projekt, który będzie aktywnie kształtował przestrzeń miejską w centrum Poznania. Zależy nam na stworzeniu otwartego mini miasta w mieście, które będzie służyć kolejnym pokoleniom. W ramach wspólnego projektu będziemy skupiać się na bardzo ważnych dla nas aspektach: zrównoważonym rozwoju, w tym ekologii i długofalowych korzyściach społecznych, wykorzystując przy tym nasze wzajemne doświadczenia – zapowiedział Béranger Dumont, Dyrektor Generalny BPI Real Estate Poland.
Źródło: Real Estate Poland.