Rzepy montażowe znajdują zastosowanie w wielu gałęziach branży przemysłowej. Służą do tworzenia połączenia umożliwiającego okresowy demontaż złączonych elementów. Rzepy typu haczyk-pętelka sprawdzają się podczas łączenia elastycznych i często rozłączanych elementów. Rzepy grzybkowe pozwalają natomiast tworzyć trwałe i nieruchome połączenia, pozbawione luzów i przesunięć.
Spis treści:
Gdzie stosuje się przemysłowe rzepy montażowe?
Rzepy montażowe do wymagających aplikacji
Jakie czynniki uwzględnić przy doborze rzepów montażowych?
Gdzie stosuje się przemysłowe rzepy montażowe?
Rzepy montażowe znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba okresowego demontażu połączonych elementów, na przykład w przypadku paneli, osłon czy pokryw zdejmowanych w celu serwisowania znajdujących się pod nimi podzespołów i przewodów. Rzepy montażowe są również chętnie wykorzystywane w przemyśle samochodowym do mocowania tapicerek, dywaników i podsufitek w samochodach osobowych. Służą też do montażu paneli ściennych i sufitowych, tkanin w siedziskach i dodatkowych elementów wyposażenia w środkach masowego transportu. Rzepy przylepne są używane do mocowania tapicerek, elementów dekoracyjnych i lekkiej elektroniki podczas produkcji statków i jachtów. Z uniwersalnych możliwości rzepów przemysłowych chętnie korzysta także branża budowlana – produkty te wykorzystuje się do mocowania detali wykończeniowych wnętrz, montażu siedzisk, pokryw, osłon i listew maskujących.
Rzepy montażowe do wymagających aplikacji
Przemysłowe rzepy montażowe pozwalają stworzyć mocne połączenie z możliwością jego rozłączenia w przyszłości. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu dwa rozwiązania:
-
rzepy w formie haczyka i pętelki,
-
rzepy w formie “grzybków”.
Pierwszy model rzepów przyjmujący formę haczyków i pętelki pozwala na wielokrotne łączenie elementów. Siła połączenia jest zależna od gęstości elementów łączących oraz częstotliwości rozłączania. Ten rodzaj rzepów przemysłowych wykorzystuje się w przypadkach, gdy nie jest potrzebne mocne połączenie, przynajmniej jeden z elementów jest elastyczny, a także gdy zachodzi duże prawdopodobieństwo częstego rozłączania. Najlepiej sprawdza się do łączenia lekkich konstrukcji, cienkich materiałów i tkanin.
– W Etisoft wykorzystujemy rzepy Hoop&Loop sprawdzonej marki 3M. Złączenie obu elementów następuje natychmiast po niewielkim docisku, a w efekcie otrzymujemy połączenie o grubości 3-4mm. Rozwiązania są dostępne jako bezklejowe, do wszywania, oraz w wersji z klejem akrylowym lub kauczukowym. Rzepy mogą być wykonane z nylonu lub poliestru, istnieją także wersje niepalne – wymienia Aleksander Wolny, kierownik Działu Rozwoju Produktu w Etisoft.
Drugi model rzepów przemysłowych przyjmuje postać “grzybków”. Technologię tę wykorzystuje się do tworzenia mocnych i nieruchomych połączeń sztywnych elementów. Ten rodzaj połączenia stanowi dobrą alternatywę dla innych metod łączenia elementów, które muszą dać się rozdzielić w przyszłości. Rzepy grzybkowe ułatwiają łączenie materiałów o różnych współczynnikach rozszerzalności cieplnej, a dodatkowo tłumią drgania, wibracje i wyciszają konstrukcję. Zaletą jest też stworzenie połączenia pozbawionego luzów i przesunięć charakterystycznych dla połączeń typu haczyk-pętelka.
Jakie czynniki uwzględnić przy doborze rzepów montażowych?
Rzepy montażowe różnią się między sobą siłą połączenia oraz możliwościami zastosowania. Dlatego przy wyborze odpowiedniego rodzaju produktu należy kierować się dwoma parametrami: materiałem wykonania oraz siłą połączenia.
Materiał, z którego są wykonane rzepy, gwarantuje ich prawidłową przyczepność do powierzchni łączonego produktu. Oprócz produktów z klejem standardowym 3M oferuje także rzepy z taśmami typu VHB oraz z taśmami tzw. LSE przeznaczonymi do materiałów niskoenergetycznych. Siła zapięcia może być natomiast regulowana poprzez właściwą konfigurację gęstości elementów łączących.
– Siła połączenia w przypadku łączenia elementów rzepami jest uzależniona od gęstości elementów łączących. W przypadku rzepów typu DualLock marki 3M mamy do wyboru trzy wersje gęstości „grzybków”: 170, 250 i 400/1 cal powierzchni. Zalecamy naszym klientom trzy konfiguracje: Typ 170+Typ 250 o najniższej sile łączenia, Typ 250+Typ 250 o średniej sile łączenia oraz Typ 250+Typ 400 o najwyższej sile łączenia. Konfiguracje te są najbardziej efektywne – tłumaczy ekspert.
Przemysłowe rzepy montażowe występują w różnych wariantach i sprawdzają się nawet w wymagających aplikacjach. Odpowiedni dobór modelu rzepu do konkretnego zastosowania, pozwala stworzyć trwałe, a jednocześnie rozłączalne połączenie.
Źródło: Etisoft.