Osiedle Primo – taką nazwę nosić będzie pierwsza łódzka inwestycja mieszkaniowa firmy deweloperskiej Profbud. Pierwszy etap powstanie u zbiegu ulic Lindleya i Węglowej, w samym sercu Nowego Centrum Łodzi. Architekci starali się oddać klimat i jednocześnie zachować historyczny charakter miejsca. Bryła budynku to połączenie nowoczesnego designu z wzornictwem tradycyjnej śródmiejskiej zabudowy.
Nazwa osiedla nawiązuje do pierwszej łódzkiej inwestycji dewelopera, który dotychczas wszystkie swoje projekty realizował na terenie Warszawy. Firma na rynku nieruchomości mieszkaniowych obecna jest od 2011 roku. Łącznie sprzedała klientom ponad 1 000 mieszkań. Najbliższe plany inwestycyjne przewidują oddanie do użytku kolejnych 1 200 lokali.
Klimat postępowej, dynamicznie rozwijającej się Łodzi stał się inspiracją dla Profbudu do stworzenia swoistej enklawy dla ludzi poszukujących wyjątkowej przestrzeni życiowej do realizowania swoich pasji i rozwijania talentów.
– Prestiżowa lokalizacja inwestycji, w samym centrum Łodzi, motywuje nas do stworzenia unikalnego miejsca, gdzie tradycja łączyć się będzie z nowoczesnością. Dlatego na etapie projektowania osiedla mieszkaniowego bardzo dużą uwagę poświęciliśmy detalom oraz materiałom, z których zostanie on wykonany. Łódź pełna jest zabytkowych budynków, o których inne miasta mogą tylko marzyć – ozdobnych kamienic i pałaców. Zależało nam, aby osiedle swoim wyglądem nawiązywało do tej tradycyjnej struktury zabudowy śródmiejskiej, a jednocześnie charakteryzowało się funkcjonalnością. Jestem przekonany, że Primo wpisze się na stałe w krajobraz modernistycznej Łodzi – powiedział Paweł Malinowski, Prezes Zarządu Profbud.
Osiedle wpisuje się w projekt Nowego Centrum Łodzi. Budynek liczyć ma 11 kondygnacji naziemnych. Zaprojektowany układ kaskadowy zapewni odpowiednie nasłonecznienie wnętrz. Wyglądem nawiązywać będzie do historycznej zabudowy pierzejowej, tworzonej przez rytm fasad. Do wykończenia części elewacji użyta zostanie cegła klinkierowa. Odwołuje się ona tym samym do frontów budynków z ery przemysłowej. Charakterystyczne dla tej epoki są również elementy w postaci wycofanych, pionowych pasów loggii oraz ceglane fragmenty pierzei, które umieszczone zostaną od strony ul. Lindleya i Tramwajowej. Podkreślą rozbudowaną tektonikę fasad, charakterystyczną dla łódzkiego modernizmu lat 30. XX w. Projektanci osiedla ogromną uwagę poświęcili jego otoczeniu, które wyróżnia się częściowo otwartymi podwórkami.
Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na I kwartał 2018 roku. W pierwszym etapie inwestycji powstanie 212 mieszkań o powierzchni od 31 do 104 mkw.