rynek nieruchomości na wynajem

Pierwsza polska restauracja z gwiazdką Michelina

Do godziny 17.00 drzwi Atelier Amaro, pierwszej polskiej restauracji z gwiazdką Michelin będą zamknięte. Dopiero późnym popołudniem Wojciech Modest Amaro zaprosi swoich gości na ucztę. „Na dziś mamy komplet stolików, jednak gości zaprosimy dopiero po godzinie 17.00. Daliśmy naszym pracownikom trochę wolnego, aby mogli odpocząć po tym emocjonującym dniu. Z Wojtkiem również potrzebujemy chwili, żeby emocje zdążyły opaść, mamy za sobą dwie nieprzespane noce” – przyznała Agnieszka Amaro, żona Wojciecha Modesta Amaro. W czwartek w Paryżu swoją premierę miał Czerwony Przewodnik Kulinarny Michelin „Main Cities of Europe 2013”. Największym polskim sukcesem jest pierwsza w naszym kraju Gwiazdka Michelin, którą otrzymała warszawska restauracja Atelier Amaro. Inspektorzy Michelin byli pod wielkim wrażeniem wykorzystania lokalnych produktów, innowacyjnego stylu gotowania i oryginalnego łączenia smaków.
„Cała idea przyznawania gwiazdek Michelin polega na utrzymaniu standardu restauracji. Nie ma tu miejsca na poprawki, gorsze dni, nieuwagę albo podanie jakiemuś gościowi produktu lepszej jakości. Standard musi być utrzymany. Niezależnie od tego, kiedy inspektor się zjawi, musi zostać obsłużony tak samo dobrze” – powiedział w zeszłym roku Wojciech Modest Amaro, jeszcze jako wschodząca gwiazda Przewodnika Michelin.
Ta niewielka i zupełnie niepozorna restauracja mieszcząca się w budynku przy warszawskiej Agrykoli ma jedynie 30 miejsc. Czym zaskakuje i zyskuje uznanie gości i jak się okazuje również Inspektorów Michelin? Innowacyjnym podejściem do kuchni polskiej. Choć cena trzydaniowego zestawu kosztuje 200 zł, nie otrzymamy tu zwykłej zupy, a niesamowitą piankę z lokalnych produktów, o których istnieniu nie mieliśmy pojęcia. Zestaw tradycyjnych wódek i nalewek z różnych zakątków Polski i wykwintne dania kuchni molekularnej, które tradycyjną kuchnię polską wyniosły na wyżyny gastronomicznej sztuki.
„Piętnaście podstawowych produktów, które są w każdej kuchni, czyli m.in. pieczarka, cebula, papryka, mają ograniczone możliwości, jeśli chodzi o pobudzanie kreatywności. Dlatego sięgamy po składniki, które nie miały do tej pory swojego zastosowania. Nie chcemy się zamykać i ograniczać. Praca, w której znany jest koniec, nie inspiruje. Wolimy niewiadomą i adrenalinę związaną z tworzeniem czegoś nowego” – przyznaje Amaro.
Atelier Amaro jest tak wyjątkowe jak jego założyciel, który przez lata pracował i praktykował u najlepszych z najlepszych, Ferrana Adrii z Elbulli czy Yannicka Alleno z Le Meurice. Stąd pewnie zamiłowanie do eksperymentów i innowatorskiego podejścia do kuchni, którą sami pracownicy „Atelier” nazywają miejscem gdzie „Natura spotyka się z Nauką”. Na swoją Gwiazdkę Michelin, marzenie restauratorów na całym świecie, Atelier Amaro czekało prawie rok. W 2012 r. restaurację wyróżniono bowiem tytułem Wschodzącej Gwiazdki, który oznaczał bardzo duże szanse na zdobycie właściwego wyróżnienia w kolejnych latach.


nick
twoja opinia

Komentarz pojawi się po akceptacji administratora