Z życia spółek

Platforma internetowa na ratunek branży budowlanej

PlanRadar_aplikacja_foto 1

W dniu 1 lipca 2021 roku w rządowym serwisie e-budownictwo udostępnionych zostało  10 nowych formularzy.

Nowe formularze mają umożliwić m.in. wnioskowanie o pozwolenie na budowę, zgody na użytkowanie, a także złożenie zawiadomienia o zakończeniu budowy.
Portal e-budownictwo został uruchomiony w sierpniu 2020 roku. Stanowi on część programu inwestycyjno-budowlanego, przygotowywanego przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.
Aplikacja Plan Radar pozwala na minimalizację czasu poświęcanego na prowadzenie dokumentacji o kilka godzin tygodniowo.

Niestety zmiany wprowadzane przez MRPiT stanowią na ten moment bardzo podstawową pomoc, a dalsze kroki podejmowane są zdecydowanie wolniej niż wymaga tego sytuacja i rynek. Dlatego, równolegle z działaniami na rzecz usprawnienia procedur administracyjnych, powinna iść edukacja na temat wartości rozwiązań cyfrowych dla poprawy konkurencyjności i utrzymania pozycji na rynku. Istniejące już rozwiązania chmurowe np. w postaci aplikacji ułatwiających proces zarządzania budową, znacząco wpływają na poprawę efektywności firm, które w tym wymagającym czasie liczą każdą złotówkę – zauważa Bartek Pietruszewski i dodaje, że badanie satysfakcji klientów PlanRadar, przeprowadzone na początku bieżącego roku, wykazuje, że aż 79 proc. z nich docenia korzyści wynikające ze zminimalizowania czasu, przeznaczanego dotychczas na prace operacyjne. – Należą do nich m.in. obecność na budowie, kontakt z pracownikami czy choćby prowadzenie dokumentacji. Dzięki stosowaniu aplikacji takich jak Plan Radar czas potrzebny na obsługę tych zadań może zostać zmniejszony nawet o 7 godzin w tygodniu, co stanowi niebagatelne oszczędności w skali miesiąca dla całej firmy. Ponadto, takie narzędzia już dziś mogą stanowić uzupełnienie rozwiązań przygotowywanych przez instytucje państwowe i podmioty odpowiedzialne za regulację rynku. Użytkownicy PlanRadar już od dawna mogą wykorzystywać aplikację nie tylko do bieżącego monitorowania statusu poszczególnych zadań, ale też jako elektroniczny dziennik budowy. Sama aplikacja pozwala na eksportowanie dowolnych danych, obsługę plików w kilku formatach czy przeglądanie modeli BIM. Co więcej, otwarte jądro systemu umożliwia kompatybilne łączenie się z innymi programami, np. kosztorysowymi, i gromadzenie w jednym miejscu kompletnej informacji o projekcie, a także o przebiegu prac oraz harmonogramach – wymienia Pietruszewski i wskazuje, że aplikacja może być wykorzystywana w całym cyklu życia projektu i pomimo, że w założeniu służy przede wszystkim fazie wykonawczej, to istnieje możliwość dopasowania jej do aktualnych potrzeb firmy i jej pracowników – Nasze rozwiązanie jest w swoim założeniu platformą do zarządzania zadaniami, ale pamiętajmy, że ostatecznie sami możemy decydować, co jest dla nas zadaniem i w taki sposób kreować formularze w ramach aplikacji. Warto podkreślić, że wszystkie zgromadzone informacje można również w prosty sposób wyeksportować i przetwarzać w programach zewnętrznych. Widzimy więc tutaj duże możliwości integracyjne w zakresie wykorzystania aplikacji PlanRadar do bieżących procedur budowlanych, w tym także administracyjnych – podsumowuje Bartek Pietruszewski.