Zainteresowanie loftami nie słabnie. W dalszym ciągu tego typu inwestycje przyciągają kupujących, którzy cenią sobie możliwość zamieszkania w wyjątkowym i klimatycznym miejscu. Inwestycji tego rodzaju przybywa sukcesywnie na mapie całego kraju, jednak głównie w największych miastach regionalnych.
Czym właściwie jest loft?
Pomimo rosnącej popularności inwestycji loftowych, wiele osób w dalszym ciągu nie do końca wie, czy właściwie są lofty. Są to mieszkania, które urządza się w dawnych pomieszczeniach przemysłowych, takich jak fabryki czy magazyny. Mieszkania takie charakteryzują się wysokimi sufitami, dużymi przestrzeniami otwartymi, a gotowe mieszkania zachowują często historyczny rys danego miejsca, dzięki zachowaniu i wyeksponowaniu na przykład oryginalnej cegły, przemysłowych schodów czy drewnianych bądź metalowych elementów konstrukcyjnych.
Wyróżnić możemy przy tym dwa rodzaje loftów. Pierwszym są hard lofty, która powstają w istniejących już budynkach poprzemysłowych. Mowa tutaj o wspomnianych wcześniej fabrykach, halach, magazynach itp.
Natomiast drugi rodzaj – soft lofty – to mieszkania powstające w inwestycjach budowanych od zera. Mieszkania takie są jedynie stylizowane na hard lofty, natomiast w rzeczywistości kupujący staje się właścicielem nowego mieszkania z rynku pierwotnego.
Oba rodzaje – zarówno hard lofty jak i soft lofty – mają swoich zwolenników.
Dobre do zamieszkania i na wynajem
Loft sprawdzi się doskonale nie tylko jako miejsce do zamieszkania, ale także jako inwestycja biznesowa. Część osób, które zdecydowały się na zakup loftu, zrobiło to z myślą o późniejszym wynajmie. Tego rodzaju wyjątkowe, klimatyczne mieszkanie odznaczające się ciekawą historią i niebanalnym designem, wyróżnia się na tle standardowych mieszkań na wynajem. Zakup tego rodzaju lokalu mieszkalnego może więc stanowić doskonały pomysł na pomnożenie kapitału.
Dodatkowo mieszkanie w stylu loft może zostać wynajęte w wyższej cenie, niż standardowe, z racji swojego niespotykanego i niebanalnego charakteru. Część najemców bardzo to sobie ceni i jest w stanie zapłacić więcej za mieszkanie, którego ściany przywołują historię miejsca.
Nowe inwestycje stylizowane na lofty, czyli tzw. soft lofty
Prawdziwych loftów jest na polskim rynku stosunkowo niewiele. Z punktu widzenia dewelopera podjęcie się tego rodzaju inwestycji może nastręczyć pewnych problemów. Nieprzewidziane bariery budowlane, konstrukcja budynku, dokumentacja techniczna, nieoczekiwane ponadprogramowe wydatki, ewentualne obostrzenia ze strony konserwatora zabytków – to tylko część rzeczy, z jakimi musi się zmierzyć inwestor w drodze do ukończenia inwestycji. Dodatkową trudnością jest też często znalezienie idealnego obiektu, który będzie nadawał się do zaadaptowania pod inwestycję mieszkaniową. Dodatkowo budynek taki musi znajdować się w atrakcyjnej z punktu widzenia przyszłych mieszkańców lokalizacji.
Z racji wielu trudności, z jakimi wiąże się dostarczenie na rynek sprzedaży mieszkań prawdziwych loftów, część deweloperów decyduje się na inne rozwiązanie – buduje zupełnie nowe inwestycje mieszkaniowe stylizowane na historyczne lofty (tzw. soft lofty). Takie rozwiązanie jest też często atrakcyjne dla kupujących, ponieważ mogą oni wejść w posiadanie zupełnie nowego mieszkania, w nowopowstałym budynku, przy równoczesnym zaaranżowaniu go przez dewelopera na loft z historią w tle. Czasami nabywcom wystarczy bowiem stworzony przez dewelopera klimat miejsca, a nie rzeczywisty rys historyczny inwestycji.
Historyczne lofty oraz inwestycje utrzymane w loftowym klimacie
– Młyn Biznes, Kraków
Młyn był Najlepszą Rozbudową istniejącego już budynku w Polsce w 2010 roku. Ta wyjątkowo klimatyczna inwestycja zlokalizowana jest na krakowskim Zabłociu. Wysoki, przeszklony hall główny z zabytkowymi konstrukcjami byłego młyna już od wejścia do budynku zwraca na siebie uwagę. W ramach inwestycji powstały lokale usługowe o powierzchni od 113,46 metrów kw. do 313,19 metrów kw., mieszkania o powierzchni od 44,68 metrów kw. do 192,14 metrów kw., oraz penthousy o powierzchni od 103,02 metrów kw. do 218,60 metrów kw. (wszystkie na wynajem bądź sprzedaż).
Na rozległym dachu budynku Młyna powstał zielony taras, z którego rozpościera się malowniczy widok na Kraków. W ciepłe letnie wieczory i noce odbywają się tu koncerty, projekcie filmowe lub inne imprezy.
– Nowa Papiernia, Wrocław
Historia Nowej Papierni sięga 1889 roku, kiedy to na Przedmieściach Oławskich powstała fabryka papieru i drukarnia Richarda Chutscha – Mechanische Papierwaren Fabrik. Na początku XX wieku obok fabryki papieru wybudowana została 5-kondygnacjyna kamienica , której elewację pokrywają piękne elementy neorenesansowe i neogotyckie. Po wojnie marka papierni zmieniła się na Wrocławskie Zakłady Wyrobów Papierowych. Zakład działa przez kolejne pół wieku. Pod koniec XX wieku zakłady zostały zamknięte. Pofabrycznymi budynkami z bogatą historią zainteresowała się firma RED Real Estate Development, w których stworzyła niepowtarzalne lofty. Deweloper odrestaurował dwa budynki, zachowując industrialny charakter. Podczas renowacji obiektów udało się zachować wiele elementów historycznej architektury, m.in. XIX-wieczną cegłę na ścianach, łukowe stropy, schody, poręcze i inne ozdobne części.
– Dwie Motławy, Gdańsk
Gdańska Wyspa Spichrzów, gdzie powstaje inwestycja Dwie Motławy to lokalizacja jedyna w swoim rodzaju. Bliskość Starego Miasta zapewnia dostęp do całej gamy rozrywek: restauracji, pubów, teatrów, muzeów i najważniejszych zabytków, które uatrakcyjnią pobyt w mieście. O ile mieszkańcy mają zapewniony szybko dostęp do ścisłego centrum, o tyle inwestycja charakteryzuje się jeszcze jedną cechą coraz częściej poszukiwaną przez kupujących – kameralnością. Wyspa Spichrzów to miejsce sprzyjające odpoczynkowi, położone nad brzegiem spokojnych wód Nowej Motławy, otoczone terenami rekreacyjnymi.
Nowoczesna bryła budynku w industrialnym stylu zostanie wybudowana przy użycia najwyższej klasy materiałów budowlanych. Budynek mieszkalny będzie liczył 5 pięter, na których powstają 103 wyjątkowe apartamenty, eleganckie lobby z recepcją oraz 41 miejsc postojowych w garażu podziemnym.
Deweloper daje możliwość wyboru jednego spośród trzech styli aranżacyjnych: classic, marine oraz loft. W aranżacji loftowej nie zabraknie charakterystycznych elementów, takich jak beton, cegła, szkło, stal i drewno. Deweloper oferuje nowoczesne mieszkania stylizowane na historyczne lofty, co w efekcie da komfortowe i stylowe mieszkania.
Lofty cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Niemniej inwestycji tego typu w dalszym ciągu jest stosunkowo niewiele. Zdecydowanie mniej jest prawdziwych hard loftów, powstających w historycznych budynkach, którym deweloper dał drugie życie. Więcej jest natomiast soft loftów oraz inwestycji mieszkaniowych, w których kupujący mają do wyboru styl wykończenia mieszkania. Często jedną z opcji jest właśnie styl loftowy.