Polska jest zalana biurowcami – gdzie znajduje się ich najwięcej? Największe miasta regionalne dynamicznie rozbudowują segment biurowy, jednak w dalszym ciągu triumfy święci stolica kraju.
Gdzie jest najwięcej biurowców w Polsce? Oczywiście w dalszym ciągu na piedestale stoi Warszawa.
Na początku 2020 roku podaż powierzchni biurowej w stolicy naszego kraju wyniosła ok. 5,6 mln metrów kw. powierzchni. Ta imponująca liczba zapewnia Warszawie pierwsze miejsce w rankingu największej liczby biurowców w kraju.
Biurowce w Warszawie – bogata oferta na rynku
Warszawa prezentuje bogatą biurową ofertę powierzchni najmu. Kilka inwestycji zostało w ostatnim czasie oddanych do użytku, w budowie są kolejne. Część z obiektów, które są dopiero w budowie, już teraz przechodzi proces komercjalizacji i znajduje pierwszych najemców. To dowodzi, że popyt na biura w Warszawie w dalszym ciągu jest bardzo duży.
Ukończone inwestycje biurowe w Warszawie
Warszawa może poszczycić się jednymi z najbardziej nowoczesnych i prestiżowych inwestycji o charakterze biurowym. Poniżej prezentujemy kilka przykładowych inwestycji biurowych w Warszawie, które zostały już oddane do użytku.
– Rondo 1
Rondo 1 to wieżowiec znajdujący się przy rondzie ONZ w Warszawie. Jako pierwszy biurowiec w stolicy otrzymał on certyfikat LEED Gold. Rondo 1 oferuje powierzchnie biurowe klasy AAA.
Inwestorem jest MGPA/Rondo Property Investments Sp. z o.o., natomiast za projekt architektoniczny odpowiadał Larry Oltmanns z pracowni architektonicznej Skidmore, Owings and Merrill przy współpracy z warszawską pracownią AZO. Generalnym wykonawcą inwestycji Rondo1 była firma Hochitief Polska. Jego wysokość strukturalna wynosi 192 metry, natomiast wysokość do dachu – 159 metrów. Wieżowiec liczy 41 kondygnacji nadziemnych oraz kondygnacje podziemne. Powierzchnia całkowita budynku wynosi 103 tys. metrów kw. powierzchni, z czego powierzchnia biurowa zajmuje 67 tys. metrów kw. W ramach inwestycji powstało 490 miejsc parkingowych.
Na inwestycję składają się dwa budynku. Liczący 10 pięter budynek A położony jest przy ulicy Świętokrzyskiej, ma charakterystyczną fasadę wykonaną z nieprzejrzystego matowego szkła. Budynek B natomiast to 40-piętrowa przeszkolą wieża usytuowana równolegle do alei Jana Pawła II oraz budynku A. Varso I w standardzie biur oferuje m.in.: kontrolę dostępu, klimatyzację, system zarządzania budynkiem BMS, czujniki dymu, łącze światłowodowe, otwierane okna, podnoszone podłogi oraz podwieszane sufity.
– Mennica Legacy Tower
Mennica Legacy Tower to inwestycja, która powstała w warszawskiej dzielnicy Wola. Budynek mierzy 130 metrów wysokości całkowitej. Na kompleks składają się dwa budynki biurowe klasy A+, które zrealizowali wspólnie Golub GetHouse i Mennica Polska. Budowa kompleksu nastąpiła na przełomie 2015 i 2016 roku, natomiast jego oddanie do użytku w 2020 rok. Inwestycja Mennica Legacy Tower powstała w miejscu dawnej siedziby Mennicy Polskiej, która została wyburzona w 2016 roku. Za projekt odpowiada pracownia architektoniczna Goettsch Partners z Chicago.
Mennica Legacy Tower liczy 32 kondygnacje naziemne oraz 4 kondygnacje podziemne. Inwestycja Mennica Legacy Tower dostarczyła na warszawski rynek łącznie 4500 metrów kw. nowoczesnej powierzchni handlowo-usługowej.
– Warsaw Financial Center (WFC)
Warsaw Financial Center znajduje się w dzielnicy Śródmieście w Warszawie. Wieżowiec mierzy 165 metrów wysokości całkowitej, przy czym wysokość do dachu wynosi 144 metry. WFC liczy 32 kondygnacje, jego 6 pierwszych pięter przeznaczono na parking oferujący 350 miejsc, natomiast na pozostałych piętrach znajdują się powierzchnie biurowe. Budowa Warsaw Financial Center rozpoczęła się w 1997 roku a zakończyła w 1999 roku. Pomimo, że budynek powstał stosunkowo dawno, w dalszym ciągu jest on bardzo reprezentacyjny.
Biurowiec Warsaw Financial Center został zaprojektowany przez amerykańskie firmy A. Epstein & Sons International i Kohn Pedersen Fox Associates przy współpracy z polskimi architektami z Biura Projektów Architektury J&J. Inwestorem WFC jest Golub & Company.
Biurowiec Warsaw Financial Center otrzymał certyfikat w systemie LEED na poziomie Gold. W chwili obecnej właścicielem biurowca jest konsorcjum Allianz Real Estate i Curzon Capital Partners III, fundusz inwestycyjny zarządzany przez Tristan Capital Partners.
Planowane inwestycje biurowe w Warszawie
W stolicy kraju stale powstają kolejne inwestycje. Zarówno te planowane jak i te będące już w budowie, dostarczą na warszawski rynek kolejne metry kwadratowe nowoczesnych powierzchni biurowych.
– Lilium Tower
W warszawskiej dzielnicy Śródmieście powstanie nowoczesny wieżowiec Lilium Tower. Budynek ma dostarczyć na warszawski rynek biurowy ponad 101 tys. metrów kw. powierzchni. Za inwestycję odpowiada spółka Lilium, natomiast projekt architektoniczny przygotowali architekci z pracowni APA Wojciechowski. Wieżowiec ma mieć wysokość 237 metrów i ma liczyć 51 kondygnacji nadziemnych oraz 3 kondygnacje podziemne. Budowa rozpoczęła się w 2019 roku natomiast oddanie inwestycji do użytku zaplanowano na 2022 rok.
– Varso Tower
Na warszawskiej Woli trwa budowa zespołu budynków o charakterze biurowym – Varso Tower (Varso Place). Varso Tower dostarczy na warszawski rynek 140 tys. metrów kw. nowoczesnej powierzchni, z czego część biurowa zajmie prawie 64 tys. metrów kw.
Za projekt gmachu odpowiada pracownia HRA Architekci. Deweloperem inwestycji jest HB Reavis Poland. Inwestycja jest realizowana w trzech fazach. Na wysokości 230 metrów będzie znajdował się taras widokowy. Nad projektem architektonicznym kompleksu czuwa pracownia Foster & Partners.
W tym nowoczesnym kompleksie znajduje się 4-gwiazdkowy hotel NYX, który do dyspozycji gości odda 331 pokoi hotelowych. Na terenie Varso Place znajduje się parking, który pomieści 717 pojazdów.
Budowa kompleksu biurowego Varso Place rozpoczęła się pod koniec 2016 roku, zaś jej zakończenie planowane jest na przyszły, 2021 rok.
– SKYSAWA
Na warszawskim Śródmieściu powstaje wieżowiec SKYSAWA, który znany jest także pod nazwą PHN Tower. Wieżowiec jest budowlany w miejscu biurowca z lat 60. Inwestycja dostarczy na rynek biura w standardzie klasy A. SKYSAWA dostarczy na warszawski rynek ok. 34 200 tys. metrów kw. nowoczesnej powierzchni, z czego powierzchnia biurowa zajmie prawie 37 tys. metrów kw. Za inwestycję odpowiada Polski Holding Nieruchomości z Warszawy, natomiast projekt inwestycji opracowało biuro Projekt Polsko – Belgijska Pracownia Architektury. Generalnym wykonawcą została spółka budowlana PORR. Na inwestycję składają się dwa budynki: budynek A od 4 do 9 kondygnacji będzie miał powierzchnię całkowitą na poziomie 9 800 tys. metrów kw.; budynek B (wieża), który dostarczy na rynek ok. 24 400 tys. metrów kw. powierzchni i sięgnie 40 kondygnacji naziemnych. W ramach inwestycji powstaną także 3 kondygnacje podziemne. Inwestycja będzie posiadała bezpośrednie połączenie ze stacją metra Rondo ONZ.
Prace budowlane wystartowały w połowie 2019 roku. Zakończenie niższej części budynku A zaplanowane jest na połowę 2021 r., natomiast wieży na połowę 2022 r.
Magdalena Paluch
Redaktor Naczelna
Komercja24.pl