B-Act, notowana na NewConnect spółka konsultingowo-inżynieryjna podpisała umowy na świadczenie usług inżynieryjnych i konsultingowych w trzech kluczowych projektach inwestycyjnych związanych z likwidacją skutków zniszczenia zapory wodnej na Dnieprze w Nowej Kachowce (Ukraina). Spółka w ramach umów będzie pracowała przy budowie ujęcia wody z rzeki Piwdennyj Buh w miejscowości Nowa Odessa (obwód mikołajowski) oraz magistrali wodociągowej dla obwodowego miasta Mikołajów (blisko pół miliona mieszkańców przed wojną). Łączna wartość trzech umów spółki to 2,8 mln PLN brutto. B-Act w ubiegłym roku podpisał 8 nowych kontraktów na prace w Ukrainie.
Kontrakty, które podpisał B-Act realizowane są w ramach likwidowania skutków jednej z największych katastrof hydrotechnicznych w Europie, jakim było zniszczenie tamy w Nowej Kachowce nad Dnieprem w czerwcu 2023 roku. Szacunki rządu ukraińskiego wskazują, że straty związane z ta katastrofą szacowane są na 14 mld USD. Jednym ze strategicznych problemów jest zaopatrzenie w wodę Mikołajowa, który przed wojną było zaopatrywane przez wodociąg łączący miasto z Dnieprem. Sama arteria została uszkodzona już na początku pełnoskalowej wojny.
– Kontrakty mają strategiczny charakter z punktu widzenia inżynierii cywilnej. Projekt w Mikołajewie ma egzystencjalną wartość dla miasta, które jest centrum obwodowym a od 3 lat pozostaję bez dostępu do wody z wodociągów – podkreśla Adam Białachowski, prezes B-Act. Ukraina jest ważnym obszarem naszej strategii. Kraj ten ciągle potrzebuje specjalistycznego wsparcia i kompetentnych firm. Posiadamy duże doświadczenie w pracach związanych z hydrotechniką zdobyte w pracach w Polsce, jak i za granicą, na przykład w Rumunii przy renowacji sieci wodociągowej, kanalizacyjnej i oczyszczalni ścieków w aglomeracjach Vaslui, Barlad, Husi i Negresti. Kolejna umowa w Ukrainie jeszcze mocniej pozycjonuje nas jako ważnego gracza na arenie międzynarodowej – dodaje Adam Białachowski.
Wartość nowych umów to 2,8 mln zł brutto. Od września 2024 roku B-Act posiada status przedsiębiorstwa krytyczne ważnego dla gospodarki Ukrainy. Uzyskanie tego statusu gwarantuje przedstawicielstwu spółki ciągłość operacyjną oraz dostępność zespołu.
– O wyjątkowości tego projektu decydują napięte terminy realizacji, zastosowanie formuły „zaprojektuj i wybuduj” oraz konieczność ścisłej współpracy z innymi uczestnikami przedsięwzięcia. System zaopatrzenia w wodę składa się z trzech odcinków o łącznej długości 67,8 km. Trasa obejmuje trzy przepompownie wyposażone w wysokowydajne agregaty pompowe o mocy od 640 do 800 kW. Sieć prowadzona jest poza terenami zabudowanymi lub wzdłuż ich obrzeży, co pozwala na zachowanie istniejącej infrastruktury oraz szybsze i sprawniejsze zakończenie prac bez zbędnych utrudnień dla lokalnych mieszkańców – dodaje Yurii Sereda, Dyrektor Przedstawicielstwa B-Act na Ukrainie.
Źródło: B-Act S.A.
materiał prasowy