W pierwszych czterech miesiącach roku wrosła aktywność inwestorów na polskim rynku choć oczekiwania dotyczące wzrostów wartości kapitałowych, z uwagi na słabnący trend po stronie najemców, są bardziej ostrożne – wynika z najnowszego raportu RICS badającego nastroje na rynku nieruchomości komercyjnych.
Wg respondentów biorących udział w badaniu RICS* w I kw. roku popyt najemców wzrósł we wszystkich sektorach rynku,przy czym w sektorze nieruchomości handlowych wzrost ten był bardziej umiarkowany.
Podaż powierzchni na wynajem w omawianym okresie wzrosła w segmentach biurowym i nieruchomości handlowych podczas gdy w sektorze powierzchni przemysłowych i magazynowych pozostała bez większych zmian, w porównaniu z ostatnim kwartałem minionego roku.
Wobec rosnącej w szybszym tempie podaży od popytu w sektorach biurowym i nieruchomości handlowych oczekiwane są spadki czynszów w nadchodzących trzech miesiącach. W sektorze nieruchomości przemysłowych i magazynowych stawki czynszowe pozostaną zasadniczo na tym samym poziomie.
Nastroje na rynku inwestycji
Zdaniem respondentów popyt ze strony inwestorów wzrósł zdecydowanie we wszystkich sektorach rynku z wyraźnie rosnącym popytem ze strony zagranicznych kupców.
Podaż nieruchomości na sprzedaż wzrosła w sektorach biurowym i nieruchomości przemysłowych i magazynowych podczas gdy w sektorze nieruchomości handlowych nie odnotowano większych zmian.
Średnio 22% respondentów przyznało, że warunki kredytowe pogorszyły się w minionym kwartale a oczekiwania co do krótkoterminowego wzrostu wartości kapitałowych okazały się znacznie bardziej ostrożne; 8% badanych przewiduje, że nadchodzące miesiące przyniosą bardziej wzrosty niż spadki wartości – w porównaniu do 41% w IV kw. minionego roku.
Komentarz eksperta RICS:
– Wyniki najnowszego badania RICS dotyczącego rynku nieruchomości komercyjnych, kukazują spadek zarówno po stronie wskaźnika nastrojów najemców, jak i inwestorów oraz negatywne krótkoterminowe prognozy dotyczące wzrostów wartości czynszowych i kapitałowych. Jestem przekonany, że ten negatywny sentyment uczestników rynku, jest chwilowy i nie powinien wpłynąć na rynek w perspektywie długoterminowej. Potwierdzeniem moich słów jest niedawna decyzja Daimler’a o lokalizacji nowej fabryki silników w Polsce, która wzmacnia przeświadczenie o silnych fundamentach polskiej gospodarki oraz atrakcyjności inwestycyjnej Polski – komentuje Paweł Nowakowski MRICS, Manager, EY Real Estate.