Przedsiębiorcy mają coraz większą świadomość na temat tego, jak ważną rolę odgrywa wygląd ich biur. W dzisiejszych czasach nie są to już wyłącznie miejsca do pracy, lecz wizytówka firmy. Mając tego świadomość, przedsiębiorcy starają się, aby w oczach klientów i kontrahentów ich biura prezentowały się jako stylowe, nowocześnie i prestiżowo.
Przestrzeń biurowa jest często odwiedzana przez klientów i kontrahentów. Z roku na rok rosną również wymagania estetyczne pracowników. Właściciele firm zdając sobie z tego sprawę, coraz bardziej przywiązują wagę do designu w biurze.
Część przedsiębiorców decyduje się na wyrazisty wizerunek biura, który kojarzony będzie z ich marką. Jest to oczywiście dobre rozwiązanie, które sprawi, że kolory charakterystyczne dla danej marki będą przez klientów lepiej kojarzone. Umocni to też ogólny wizerunek firmy.
Niemniej jednak ogromną popularnością cieszy się tzw. nowoczesna klasyka.
Dlaczego klasyka jest wciąż modna?
Moda na klasyczne rozwiązania nie przemija. Pomimo pojawiania się na rynku nowych trendów w urządzaniu przestrzeni biurowych, wiele firm stawia na klasyczny wygląd. Powód takich decyzji jest prosty – klasyka jest ponadczasowa. Taki wystrój obroni się pomimo upływu lat i zmieniających się trendów. Wystarczy jedynie zmiana dodatków, aby całe wnętrze dostosowało się wyglądem do bieżącej mody na rynku. To bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ biuro o uniwersalnym wyglądzie generuje niskie koszty w przypadku zmiany wystroju wnętrza. Wystarczy bowiem zastosowanie kilku dodatków, aby całe wnętrze biura zyskało nowy charakter.
Zupełnie inaczej ma się sytuacja w przypadku bardzo designersko urządzonych biur, gdzie przedsiębiorca stawia na najnowsze trendy rynkowe. Niejednokrotnie trendy przemijają i biuro wymaga wówczas modernizacji, aby w dalszym ciągu jego wystrój odnosił się do najbardziej aktualnych trendów aranżacyjnych.
Ponadczasowe trendy w aranżacji biur
W ponadczasowym wystroju ważny jest zarówno styl jak i kolorystyka. Oczywiście niezmiennie w modzie pozostaje stonowana kolorystyka, barwy które można zestawiać z innymi żywymi kolorami.
Poniżej prezentujemy klasyczne rozwiązania, które naszym zdaniem nie wychodzą z mody.
W pierwszej kolejności należy wspomnieć o stylu eko. W ostatnich latach trend na ekologiczne, zielone biura mocno zakotwiczył się w wystroju biur, chociaż tak naprawdę był często stosowany dużo wcześniej. Dzięki zestawieniu naturalnych materiałów i kolorów przestrzenie biurowe urządzane są zarówno stylowo i nowocześnie, a przy tym ekologicznie. Aby urządzić biuro w stylu eko, można zastosować dużą ilość roślin zielonych osadzonych w stylowych donicach. Doskonale sprawdzą się także naturalne materiały o różnorodnej fakturze i gramaturze oraz przyjemna kolorystyka nawiązująca, która nawiązuje do natury.
W palecie kolorystycznej dominują odcienie zieleni, brązu, czerwieni, żółci oraz błękitów. Meble są często wykonywane na zamówienie, z prawdziwego drewna – to mocny, kojarzący się z naturą akcent. Takie meble nie tylko podkreślają naturalny charakter wnętrza, ale także często same w sobie stanowią element dekoracyjny.
Dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie fototapety na jedną ze ścian z motywami roślinnymi. Takie rozwiązanie sprawi, że wnętrze biura wyda się bardziej przytulne. Biura, w których stawia się na naturalne akcenty kolorystyczne, są zarówno stylowe i nowoczesne, jak i ponadczasowe. Wystarczy bowiem drobna zmiana, dodanie kilku designerskich elementów, aby wnętrze zyskało zupełnie nowy charakter.
Ekologiczne biura są uniwersalne, zawsze można je wzbogacić nowoczesnymi akcentami, aby nadać im bardziej wyrafinowanego charakteru.
Ponadczasowością charakteryzuje się także klasyczny styl, obecny w wielu polskich biurach. W wystroju dominuje zimna kolorystyka: szarości, biel oraz czerń. Kolory te często są przełamywane brązowymi akcentami, które wprowadzają nieco ciepła do całej kompozycji. Można oczywiście zastosować dowolny akcent kolorystyczny, odpowiedni dla profilu firmy, gdyż późniejsza zmiana nie będzie wiązała się z dużymi nakładami pracy i finansów. Przy tego typu kolorystyce często stawia się na proste meble z jednokolorowymi frontami, często białymi gdyż jest to bardzo praktyczne rozwiązanie.
Minimalistyczne wnętrza bronią się tym, że zawsze wyglądają dobrze a równocześnie można wzbogacać je dodatkami, których wprowadzenie do wnętrza nie sprawi, że wizualnie wyda się ono przeładowane. Często elementy uzupełniające wykonywane są z metalu bądź prawdziwego drewna – takie dodatki będą bardzo spójne z minimalistycznym wystrojem a także same w sobie ponadczasowe i uniwersalne.
Materiałem dominującym przy minimalistycznym wystroju wnętrza jest skóra oraz ekoskóra, które dodają wnętrzom wrażenia luksusu i są zarazem bardzo klasyczne.
Open space czy gabinety?
Jeśli chodzi o rozkład pomieszczeń biurowych, to przedsiębiorcy coraz częściej stawiają na większy komfort pracowników. Niewielkich rozmiarów pomieszczenia biurowe i gabinety zastępowane są dużymi open-space’ami, które dają współpracownikom możliwość rozmowy, szybkiej wymiany zdań, a także zwiększają ich komfort pracy poprzez większe poczucie przestrzeni. Duże, otwarte przestrzenie to także ponadczasowe rozwiązanie. Przestronne wnętrze można wizualnie podzielić za pomocą boxów biurowych lub delikatnych ścianek np. kwiatowych. Można je przy tym dowolnie modyfikować, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba.
W przypadku zamkniętych gabinetów sytuacja ma się gorzej, ponieważ ciężej rozplanować je jako komfortowe miejsca pracy a także możliwości modyfikacji układu przedmiotów w pomieszczeniu (takich jak biurko, szafka, miejsce na drukarkę itp.) są raczej niewielkie.
Dodatki – czy warto w nie inwestować?
Można zastanawiać się, czy wprowadzanie elementów dekoracyjnych do przestrzeni biurowych ma sens. Naszym zdaniem jak najbardziej. Biuro to nie tylko miejsce, gdzie wykonuje się pracę. Poza niezbędnym do pracy wyposażeniem, warto wzbogacić jego wystrój o elementy ozdobne. Designerskie donice z roślinami zielonymi, niewielka rzeźba lub obraz na ścianie sprawią, że wnętrze stanie się bardziej przytulne. Ponadto zastosowanie ozdób sprawia, że wnętrza biur nabierają oryginalnego charakteru.
Zaplecze również jest ważne
Pracodawcy coraz większą wagę przykładają do zapewnienia swoim pracownikom dobrze wyposażonych pomieszczeń socjalnych. Powinny znajdować się w nich wygodne stoły i krzesła do spożycia posiłków. Coraz częściej w biurach pojawiają się także strefy relaksu, czyli pokoje wyposażone np. w stoły bilardowe, piłkarzyki, telewizję itp. Pracownicy mają możliwość wypoczęcia i zrelaksowania się, co przełoży się na ich większe zadowolenie oraz wydajność w pracy.
Ponadczasowy wystrój wnętrza zawsze będzie stanowił rozsądne rozwiązanie. W klasycznie urządzonych pomieszczeniach dokonywanie modyfikacji jest zazwyczaj niezwykle proste a także nie generuje dużych kosztów. Często wystarczy zmiana nawet jednego akcentu kolorystycznego lub wyposażenie wnętrza w kilka designerskich ozdób, aby biuro zyskało zupełnie odmienny charakter.
Redakcja
Komercja24.pl