Preferencje zakupowe w sektorze mieszkaniowym na przestrzeni lat ulegają modyfikacjom. Jakie mieszkania schodzą z rynku w najszybszym tempie? W tym zakresie zmieniło się niewiele. W dalszym ciągu dużym zainteresowaniem cieszą się kawalerki i mieszkania dwupokojowe. Coraz częściej jednak kupujący przyglądają się innym ofertom na rynku.
Spis treści:
Kawalerki pod inwestycje? Większe mieszkania też wchodzą do gry
Lokale mieszkalne dla osób prywatnych
Co jest ważne przy wyborze M.?
Który rynek jest bardziej atrakcyjny?
Mieszkania na sprzedaż z rynku wtórnego
Mieszkania na sprzedaż z rynku pierwotnego
Sektor mieszkaniowy notuje obecnie duże zainteresowanie ze strony kupujących. Jedni kupują mieszkania z myślą o własnym użytku, innym zależy na zrobieniu z nich źródła dochodu poprzez wynajem osobom prywatnym lub firmom. Rynek wtórny oraz rynek pierwotny stale konkurują ze sobą, przyciągając do siebie kupujących. Zarówno mieszkania nowe, jak i te używane, mają swoje zalety i wady.
Kawalerki pod inwestycje? Większe mieszkania też wchodzą do gry
Kompaktowe mieszkania jakimi są kawalerki zawsze sprzedają się w szybkim tempie. Niemniej coraz częściej inwestorzy – zamiast kupić jednopokojowe mieszkanie, decydują się na zakup nieco większego, dwupokojowego lokum. Jest to korzystniejsza lokata kapitału, ponieważ w sytuacji, gdy mieszkanie na zostać przeznaczone na wynajem, jego właściciel może znaleźć najemców osobo, na dwa pokoje. Oznacza to dla niego potencjalnie wyższe zyski.
Lokale mieszkalne dla osób prywatnych
Osoby, które planują zakup mieszkania na własne cele, mają bardzo różne preferencje zakupowe. Standardowo najszybciej z rynku znikają mieszkania na sprzedaż o powierzchni około 50 metrów kwadratowych. Są to zazwyczaj mieszkania dwupokojowe. Dla kupujących taki metraż jest zadowalający, a cena nieruchomości atrakcyjna. Wzrasta jednak zainteresowanie większymi lokalami mieszkalnymi. Coraz częściej z rynku znikają mieszkania trzy- a nawet czteropokojowe. Tego rodzaju lokale mieszkalne oferują metraż około 60 – 70 metrów kwadratowych. Rosnącą popularnością wśród kupujących cieszą się też bardziej prestiżowe inwestycje, w ramach których można nabyć około stumetrowe apartamenty. Często tak duże mieszkania zlokalizowane są na najwyższych piętrach i przynależą do nich przestronne tarasy, dające możliwość podziwiania panoramy miasta.
Co jest ważne przy wyborze M.?
Kupujący, poza metrażem i ceną nieruchomości, zwracają uwagę na kilka innych aspektów. Ważny jest także rozkład pomieszczeń w mieszkaniu oraz możliwość ewentualnej zmiany układu pomieszczeń. Ważne jest także to, czy do mieszkania przynależy balkon lub taras. W Przypadku mieszkań zlokalizowanych na parterze, dużą zaletą jest przynależność własnego kawałka ogródka.
Kupujący pod uwagę biorą także lokalizację osiedla oraz dostęp do przystanków komunikacji miejskiej.
Pozostając przy wnętrzu mieszkania oraz budynku, w którym się znajduje, to kupujący coraz większą uwagę przywiązują do jakości materiałów budowlanych, z których wybudowano budynek. Uwagę zwracają również na wykończenie mieszkania.
Bardzo istotne jest zapewnienie przez dewelopera odpowiedniej liczby miejsc do parkowania dla mieszkańców. Dodatkową zaletą jest podziemny parking, w którym osoby kupujące mieszkanie, mogą nabyć także miejsce parkingowe.
Który rynek jest bardziej atrakcyjny?
Osoby decydujące się na zakup mieszkania muszą zdecydować, czy wolą mieszkanie z rynku pierwotnego, czy może mieszkanie z rynku wtórnego. Często kupujący nie wykluczają żadnej z opcji i nawet jeśli na przykład woleliby mieszkanie nowe, to przyglądają się także bieżącej ofercie mieszkań używanych.
Okazuje się bowiem, że rynek wtórny dalej stanowi silną konkurencję dla nowych inwestycji. Wiele zalet, jakimi może poszczycić się starsze budownictwo, w dalszym ciągu przyciąga chętnych na zakup mieszkania z drugiej ręki.
Mieszkania na sprzedaż z rynku wtórnego
Popularność mieszkań z drugiej ręki w dalszym ciągu się utrzymuje. Pomimo tego, że na rynku stale przybywa nowych inwestycji, Polacy w dalszych ciągu chętnie kupują starsze mieszkania. Wabikiem są dla nich zalety, jakie wiążą się z zakupem mieszkania z rynku wtórnego.
Do największej zalety lokali używanych należy niejednokrotnie bardzo dobra lokalizacja osiedla, zapewniająca szybki dostęp do komunikacji miejskiej. Starsze osiedla mogą się też poszczycić lepszą infrastrukturą otoczenia, ponieważ dawniej przykładano większą uwagę do zapewnienia mieszkańcom łatwego dostępu do sklepów i usług. Mieszkańcy starszych osiedli mają często bardzo dobry oraz szybki dostęp do parków, szkół, przedszkoli, sklepów handlowych oraz usługowych, kościołów itp.
Następnym plusem mieszkań używanym jest ich wykończenie. Kupujący decydując się na zakup lokalu mieszkalnego z drugiej ręki, często mogą trafić na stylowo urządzone mieszkanie, które wymaga tylko drobnych przeróbek czy niewielkiego remontu. W takich przepadkach zakup gotowego, wykończonego mieszkania zaoszczędza nie tylko pieniądze, które normalnie kupujący musiałby wydać na urządzenie wnętrza, ale także czas, który w obecnych czasach chyba dla każdego jest bardzo cenny.
Oczywiście mieszkania z rynku wtórnego nie są wolne od wad. Kupujący muszą pamiętać, że jest to starsze budownictwo, zatem przy zakupie lokali używanych należy się liczyć z usterkami technicznymi lub koniecznością wykonania napraw. Dodatkowo kiedyś nie zwracano aż takiej uwagi na ilość miejsc parkingowych na terenie osiedla, co w obecnych czasach stanowi duży problem. Zwłaszcza w centrum jest to obecnie ogromny mankament, ponieważ starsze osiedla nie mogą poszczycić się podziemnymi parkingami. Kupujący ryzykują więc codziennymi poszukiwaniami miejsca do zaparkowania pojazdu.
Mieszkania na sprzedaż z rynku pierwotnego
Nowe mieszkania także mają swoje zalety. Pierwszą z nich jest ich stan techniczny. Są to nowe mieszkania, wolne od usterek, zatem kupujący nie będą narażeni na remonty i naprawy.
W przypadku nowych inwestycji plusem jest też fakt, że na ich terenie powstają często podziemne parkingi lub deweloper zapewnia dużą liczbę miejsc naziemnych do parkowania.
Do minusów można zaliczyć gorszą lokalizację, bardziej skrajną. Niemniej jest to kwestia indywidualna, ponieważ wielu kupującym, zwłaszcza rodzinom z dziećmi, zależy na bliskości terenów zielonych, z dala od codziennego zgiełku i ruchliwych ulic. Ponadto decydując się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego kupujący muszą liczyć się z tym, że będą musieli wykończyć je od zera, co wiąże się z dodatkowym, dużym kosztem.
Zarówno mieszkania z rynku pierwotnego jak i lokale mieszkalne z rynku wtórnego mają swoje zalety i wady. Na rynku dostępnych jest dużo nowych inwestycji, do sprzedaży stale oddawane są też starsze mieszkania. Wybór odpowiedniego lokalu mieszkalnego zależy od indywidualnych preferencji każdego kupującego. Dla jednych będzie liczyła się lokalizacja w ścisłym centrum, podczas gdy inni postawią na ciszę, spokój i bliskość terenów zielonych. Niezależnie od tego, czy kupujący zdecydują się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego czy z rynku wtórnego, dość stałym kryterium, jakim kierują się przy wyborze, jest cena za metr kwadratowy lokalu mieszkalnego, jego metraż oraz ilość pokoi. Na tych kryteriach kupujący opierają swoje poszukiwania, chociaż czasami, gdy trafią na atrakcyjną z ich punktu widzenia ofertę, są w stanie te kryteria wyboru zmodyfikować.
Magdalena Łozowicka
Redaktor Naczelna
Komercja24.pl