komentarze, opinie, gospodarka

Problemy prawne mogą pojawić się na każdym etapie inwestycji

okulary
Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że w 2017 r. wydano 194 775 pozwoleń na budowę dla 224 154 obiektów budowlanych – to o 3.9 proc. więcej niż w roku 2016, więcej było także obiektów oddanych do użytkowania.

W Polsce nie brakuje inwestorów, którzy chętnie podejmują się realizacji tego typu projektów, jednak planując inwestycje budowlane należy pamiętać, że zazwyczaj są to bardzo skomplikowane przedsięwzięcia. Problemy mogą pojawić się niezależnie od etapu ich realizacji – już na początku, podczas procesu ubiegania się o wszelkie pozwolenia, ale także w trakcie samej budowy czy przy odbiorze budynku. Poniżej przykłady tylko niektórych problemów, jakie może napotkać inwestor.

Przed nabyciem działki inwestor powinien również sprawdzić, co wcześniej znajdowało się na danym terenie. Istnieje grupa branż, które w związku ze specyfiką swojej działalności są szczególnie narażone na ryzyko szkód środowiskowych, a zgodnie z zasadą „zanieczyszczający płaci”, podmiot odpowiedzialny za zanieczyszczenie lub zniszczenie środowiska musi ponieść wszelkie wydatki niezbędne do przywrócenia środowiska do stanu sprzed szkody. Bez znaczenia pozostaje tu fakt, że zaniedbania powstały w wyniku działań poprzedniego przedsiębiorcy – mówi Jacek Kosiński z kancelarii Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni.

 

Problemy przy powstawaniu inwestycji często dotyczą relacji z wykonawcami. Może się np. okazać, że pomimo wypłacenia wykonawcy odpowiedniego wynagrodzenia, inwestor będzie musiał zapłacić raz jeszcze. Powodem jest zasada solidarnej odpowiedzialności, przez którą inwestor ponosi w równym stopniu odpowiedzialność za niewypłacenie należności podwykonawcom, co wykonawca. Inwestor co prawda musi wyrazić zgodę na zaangażowanie w daną inwestycję podmiotu trzeciego, jednak w tej kwestii istnieje domniemanie zgody – milczenie oznacza zgodę. Bardzo ważne jest zatem dopilnowanie tej kwestii przez inwestora.

Przykłady te doskonale pokazują, jak wiele spraw muszą mieć na uwadze inwestorzy, chcący zrealizować poważną inwestycje, szczególnie w mieście. Należy brać pod uwagę nie tylko wymogi prawne, ale również oczekiwania sąsiadów i umowy z wykonawcami. Deweloper musi myśleć niezwykle szeroko i perspektywicznie, w przeciwnym razie jego plany mogą rozbić się o – wydawać by się mogło – drobiazgi.

Źródło: Jacek Kosiński Adwokaci i Radcowie Prawni