Za nami pierwszy kwartał tego roku. Dwucyfrowa inflacja, kolejne podwyżki stóp procentowych oraz nowa rekomendacja KNF, znacznie ograniczyły możliwości kredytowe kupujących, a co za tym idzie przełożyły się na spore spadki sprzedaży mieszkań. Wojna w Ukrainie, spowodowała boom na rynku najmu, jednak deweloperzy mimo zachwianych warunków i wchodzącej w życie za dwa miesiące nowej ustawy deweloperskiej, wciąż rozpoczynają budowę kolejnych inwestycji, a liczba ofert na rynku rośnie – wynika z danych redNet Consulting.
Spis treści:
Ceny wciąż rosną….
Sprzedaż wyhamowała
Co wpływa na spadek sprzedaży w stolicy?
Na czterech największych rynkach nieruchomościowych w Polsce, po pierwszych trzech miesiącach tego roku jedynie Wrocław, zaliczył spadek ofert mieszkań w ujęciu I kwartał tego roku do ostatniego kwartału zeszłego roku (-4%). W Warszawie i Krakowie liczba ofert wzrosła o ponad 9%, a najwięcej w Trójmieście – o ponad 12%. Stolica wciąż jest w czołówce i spośród wspomnianej czwórki I kwartał roku zamyka z ponad 13 tys. ofert mieszkaniowych.
– Wpływ na wzrost podaży ma spadek sprzedaży, jednak moim zdaniem nie są to, aż tak drastyczne zmiany i trzeba obserwować rynek w kolejnych kwartałach, bo sytuacja może się zmienić. Wszystko zależy od sytuacji geopolitycznej, a w konsekwencji ekonomicznej w Polsce – zauważa Maciej Dymkowski, prezes zarządzający serwisem tabelaofert.pl
Ceny wciąż rosną….
Jak wynika z danych redNet 24, w ostatnich kwartałach średnie ceny mieszkań w największych polskich miastach cechuje tendencja wzrostowa. W Warszawie na koniec marca za 1mkw. trzeba było zapłacić średnio blisko 13,5 tys., co daje 5% wzrost w porównaniu z ceną z końca zeszłego roku. Mniejsze podwyżki zaobserwować można było w Krakowie (+2,7%) oraz w Trójmieście (2,3%), a także we Wrocławiu ( + 1,6%)
Sprzedaż wyhamowała
Cztery największe aglomeracje na rynku nieruchomości zaliczyły spore spadki sprzedażowe, choć nie są one tak duże, jak wcześniej przewidywano. Najtrudniejsza sytuacja panuje w stolicy, w porównaniu do IV kwartału 2021r. nastąpił spadek o 26%. O 1168 mniej mieszkań zostało sprzedanych w trzech ostatnich miesiącach roku. Nieco mniejsze spadki zanotowały Kraków ( -16,3%) oraz Wrocław ( -15,7%), najmniejsze Trójmiasto (-9,3%).
Co wpływa na spadek sprzedaży w stolicy?
Przeciętne, miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw w Warszawie wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie – na koniec marca wyniosło 7632,8 zł brutto. Wynagrodzenie rośnie, ale ceny nieruchomości również, czy to wpływ spadku sprzedaży w stolicy?
– Na spadek sprzedaży wpływ ma wiele czynników, nie tylko ceny. Warszawski rynek nieruchomości ponad dwa lata temu najbardziej dotknęła pandemia spowodowana wirusem COVID-19. Kiedy rynek w miarę się ustabilizował na koniec zeszłego roku, to w lutym wybuchła wojna w Ukrainie, która spowodowała spadki sprzedażowe, a rynek najmu w szybkim czasie nabrał rozpędu. Dodatkowo wpływ na obecną sytuację ma najwyższa w XXI w. inflacja i ciągłe podwyżki stóp procentowych, które zmniejszą zdolność kredytową kupujących. Nie przesądzałabym sytuacji w stolicy po pierwszym kwartale, ale wszystko wskazuje na to, że w dłuższej perspektywie można spodziewać się mniejszych spadków sprzedażowych, około 15-16% w ujęciu kwartał do kwartału – podkreśla Katarzyna Tworska, dyrektor zarządzająca redNet 24, firmy specjalizującej się w sprzedaży mieszkań deweloperskich
Źródło: REDNET 24 tabelaofert.pl.